Sürekli format atmanın SSD performansına etkisi

atlantisegidek

Decapat
Merhaba dostlar, bir diske sürekli format atılınca yıprandığını çok duydum da tahmini olarak kaç formattan sonra yavaşlamaya başlar? Biraz gereksiz bir soru olabilir ama merak işte. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar, bir diske sürekli format atılınca yıprandığını çok duydum da tahmini olarak kaç formattan sonra yavaşlamaya başlar? Biraz gereksiz bir soru olabilir ama merak işte. Teşekkürler.
Hocam diskin içincen veri yazıp siliyorsun ömüre etkisi olur.
Çok format atmayın, bakım yapın.
Yavaşlama meselesi diskin yazma ömrüyle alakalı.

Birşey olmaz dostum. Her diskin belirli bir TBW değeri var. Bu değere kadar her disk tam performansla çalışır. Bu değeri geçtikten sonra zamanla yavaşlamaya başlar. SSD nin marka modelini verirsen bu değeri öğrenebiliriz. Ayrıca yardımcı programlarla şu ana kadar kaç TB veri yazdığınida öğrenebilirsin.

Sürekli format atmak aslında bir bakıma zarar verecektir. Çünkü sürekli NAND yongaları büyük boyutlu dosyaları yazıp silecekler. Aşırı olmasa da ufak bir aşınma olacak. Bu yüzden sürekli format yerine yılda bir kere falan format atmak en mantıklısı. SSD'ler uzun ömürlüdür bu arada. O yüzden sürekli mesela art arda 5 tane format atsanız yine de öyle büyük bir hasar yemez. Çok küçük miktarlarda aşınmalar gözlemlenebilir. :) Performansa da bir etkisi olmaz. Wear Range Delta adında ki değer ile NAND yongalarının ne kadar aşındığını görebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı