Sürekli mavi ekran hatası alıyorum

İşletim sistemi
Windows 10

rakunemre

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB RAM Fury 16CL
SSD veya HDD modeli
WD Blue 500gb m2 ssd
Ekran kartı
XFX RX570 4 GB
Anakart
ASUS TUF B450M Plus
İşlemci
AMD Ryzen 5 3400G
Oyun oynarken arkada müzik dinliyorum sesler cızırtılaşıyor ardından mavi ekran hatası alıyorum.

DMP dosyalarım dmp.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar ya RAM'inizde ya diskinizde arıza olabilir. 2 si içinde testler yapıp dönüş yapın.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune
Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

Crystal Disk Info
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar smart verisi vermiyorsa;
Nvme diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak google da firmware olarak aratın. Örnek WD Nvme disk firmware gibi. Kendi sitesinden firmware 'ini indirip smart verisi atın.
Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Merhaba ya RAM'inizde ya diskinizde arıza olabilir. 2'si içinde testler yapıp dönüş yapın.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune.
Diskinizi seçin. Health ve error scan kısımları.

CrystalDiskInfo.
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar Smart verisi vermiyorsa;
NVMe diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak Google da Firmware olarak aratın. Örnek WD NVMe disk Firmware gibi. Kendi sitesinden Firmware'ini indirip Smart verisi atın.
Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Memtest yaptım hiçbir sorun çıkmadı.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskInfo_20230301111909.png
    CrystalDiskInfo_20230301111909.png
    65,8 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2023-03-01 114128.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-01 114128.png
    42,6 KB · Görüntüleme: 25
Vereceğim linke girip LAN, Chipset, Audio driverlarınızı indirip kurun.

AMD driverınızı altta anlatıldığı şekilde indirip DDU ile yükleyin.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD Ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin. Bunun için linke girip search your product kısmınnın yanındaki yere tıklayıp grafik kartınızın modelini yazarak (Örnek RX580) alta doğru listelemeden seçin. Yazmaya başladıkça liste azalacak. Kendi kartınızı seçip alttan submit butonuna basarak yönlendirmesini sağlayın. Uygun Windows sürümünüzü seçip indirin.

İnternetsiz güvenli moda girmek için :
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa) : Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
Bunlardan sonra sorun devam ederse geri dönüş sağlayın. Yeni raporlarınız ile.

Sonuca göre sorun çözülmezse yeni dosyalarla geri dönüş yaparsınız. İyi günler dilerim.

Vereceğim linke girip lan, chipset, Audio driverlarınızı indirip kurun.

AMD driverınızı altta anlatıldığı şekilde indirip DDU ile yükleyin.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin. Bunun için linke girip Search your product kısmınnın yanındaki yere tıklayıp grafik kartınızın modelini yazarak (örnek RX580) alta doğru listelemeden seçin. Yazmaya başladıkça liste azalacak. Kendi kartınızı seçip alttan submit butonuna basarak yönlendirmesini sağlayın. Uygun Windows sürümünüzü seçip indirin.

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına MSConfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz Shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
Bunlardan sonra sorun devam ederse geri dönüş sağlayın. Yeni raporlarınız ile.

Sonuca göre sorun çözülmezse yeni dosyalarla geri dönüş yaparsınız. İyi günler dilerim.

Attığınız driverları kurdum aynı şekilde oyuna girdim ve mavi ekran hatası almadım. Fakat arada bir kasıyor ve ses cızırtısı devam etmekte oyun oynatmıyor yani sistemim iyi fakat oyun oynarken kasıyor.

Attığınız driverları kurdum aynı şekilde oyuna girdim ve mavi ekran hatası almadım. Fakat arada bir kasıyor ve ses cızırtısı devam etmekte oyun oynatmıyor yani sistemim iyi fakat oyun oynarken kasıyor.
Isı sorunu yaşıyor olabilir misiniz? HWInfo yükleyin. Bir de Furmark indirin. HWInfo'yu bir kenarda sıcaklık gösterecek şekilde tutun. Furmark'tan CPU burner 10 dakika, gpu stress test 10-15 dakika uygulayın. Cihaz ısınıp kapanıyor mu ya da ısılar kaça çıkıyor bakın. Belki işlemci çok ısınıp thermal throttling oluyor olabilir. Kısaca kendini kısıyor olabilir. Aynı şeyi grafik kartı da yapabilir. Bir kontrol edin. Sorun bu değilse yeni dump dosyası atarsınız.

Isınma sorunu yaşıyor olabilir misiniz? HWiNFO yükleyin. Bir de FurMark indirin. HWiNFO'yu bir kenarda sıcaklık gösterecek şekilde tutun. FurMark'tan CPU burner 10 dakika, GPU stress test 10-15 dakika uygulayın. Cihaz ısınıp kapanıyor mu ya da ısılar kaça çıkıyor bakın. Belki işlemci çok ısınıp thermal throttling oluyor olabilir. Kısaca kendini kısıyor olabilir. Aynı şeyi grafik kartı da yapabilir. Bir kontrol edin. Sorun bu değilse yeni dump dosyası atarsınız.

1677831542512.png

Daha 2 hafta oldu kasayı temizleyeli. İşlemci ve ekran kartının termal macununu tazeledim ilk bir hafta sıkıntısız oynatıyordur fakat iki üç gündür oynatmıyor.

Isı sorunu yaşıyor olabilir misiniz? HWInfo yükleyin. Bir de Furmark indirin. HWInfo'yu bir kenarda sıcaklık gösterecek şekilde tutun. Furmark'tan CPU burner 10 dakika, gpu stress test 10-15 dakika uygulayın. Cihaz ısınıp kapanıyor mu ya da ısılar kaça çıkıyor bakın. Belki işlemci çok ısınıp thermal throttling oluyor olabilir. Kısaca kendini kısıyor olabilir. Aynı şeyi grafik kartı da yapabilir. Bir kontrol edin. Sorun bu değilse yeni dump dosyası atarsınız.
1677832711856.png

Sıcaklık problemini nasıl çözebilirim bilmiyorum.

Son düzenleme:
Tahmin ettiğimiz gibi gpu aşırı ısınıyor. CPU'lar 100 derecelere kadar çalışabilir ama GPU için 90'ı gördüğü zaman kendini kısmaya başlar. Çünkü o ısı ona çok. GPU dediğimiz parça maks 85 derecelerde çalışması lazım. Normalde 70 üstü bile görmese iyi.

Ne yapmanız gerekiyor öncelikle iyi bir termal macun temin edin. Aşağıdaki linklerden bütçenize hangisi uygunsa onu alırsınız.

Thermal grizzly ürünlerinde kodla orijinallik doğrulama var. Aldığınız ürünü açmadan kontrol edin. Eğer orijinal değilse yollarsınız. Paketin kapalı olmasına dikkat edersiniz.

Sadece satıcısı amazon.com.tr olmak koşuluyla alabilirsiniz mx4

Ardından alttaki videodaki şekilde GPU'nuzu uygun şekilde söküp termal macununu yenileyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda başka kart üstünde göstermiş direk sizinki gibi istiyorsanız da alttaki videoya bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yenileme işleminden sonra bu sorunlarınız çözülecektir. Sipariş verin birkaç güne gelir zaten. Ucuz termal macun almayın bir işe yaramaz onlar. Ya da başka yerde değiştirtmeyin çünkü bilgisayarcılar vs en ucuz macunları kullanırlar. En iyisi bu derler.

Durumla ilgili geri dönüş yaparsınız :) İyi günler.

Geri
Yukarı