Sürekli olarak kopan Internet bağlantısı

Bay Koala

Decapat
Türkiye'de çok konuşulan bir konu olduğunun farkındayım ama yine de bir fikrinizi alayım dedim.
Arkadaş çevremde benim kadar düşük pingi aynı şekilde benim kadar yüksek pingi olan kimse yok. Superonline'nın 8mbit/s lik internetini kullanıyorum. Cs Go 'da yaklaşık 40-60 arası ping alıyorum ve birden 1500lere fırlıyor. Daha doğrusu bunu geçen sene yapıyordu. Önce dalgalanmalar oluyordu ve ardından yaklaşık 1 dakika içerisinde internet kopuyordu. Artık haber etmeden direk kopuyor. Internet'te bunu araştırdım ve "Aşağı akım hat zayıflaması (dB)" gibi ifadeler buldum. Modem'in dsl bölümün ekran görüntüsü aşağıda; her şey normal gözüküyor....

Kabloları değiştirmekle çözülebileceğini umdum ve müstakil evimizin içerisindeki tüm kabloları değiştirdim(eski kablolarda oksitlenme vardı). Sorun şu ki evin girişinden ankastre kutusuna giden kablolara dokunmam mümkün değil yaklaşık 50 metre ve 5 komşunun bahçesinden geçiyor(internet kutumuz bizim sokakta değil arka sokakta).

İki sorum olacak:
1.Acaba bizim sokağa ayrı bir kutu isteme şansımız var mı bilgisi olan var mı?
2. Internet kopma hangi nedenlerden kaynaklı olabilir(evin dışında kalan kablolar yüzünden mi)?

Kopma nedeni standart sorunlardan değil modem arızası gibi... internette yazan her şeyi denedim.
Fikrinizi paylaşmanız beni yine de mutlu edecektir :D
-Koala

Düzenleme: Söylemeyi unutmuşum yukarıya akım hızı azami sınırım 15mbit/s üzerinden. Bu normal mi?

Ekran Alıntısı.PNG

O kadar uzaktan gelen kablolar da etkendir tabiki fakat ana sebebi SNR gibi duruyor. Hattın en fazla 15 destekliyor ve sana 8 tanımlamışlar SNR'ın da 7db seviyelerinde. 10db altında kopmalar olur. SNR ı yükseltebilirsin ama hızdan feragat etmen gerekli.

Evin içine kablolarda sorun yoksa dışarıda gelen kablolarda sorun olabilir. Bina kutun eski ise direk kabloyu internet kablonuzu bağlayın genellikle kutuya bağlıyorlar oradan kendi kablonuzu bağlıyorsun. Başka bir şey ümit etmeyin. :D

Modeme ethernet ile mi bağlanıyorsunuz yoksa kablosuz mu ?
Kablosuz. Gün içinde 2 cihaz akşamları 4. Oyun oynarken MAC filtreyi etkinleştiriyorum yani sadece bir cihaz bağlıyken de kesinti yaşıyorum.
O kadar uzaktan gelen kablolar da etkendir tabiki fakat ana sebebi SNR gibi duruyor. Hattın en fazla 15 destekliyor ve sana 8 tanımlamışlar SNR'ın da 7db seviyelerinde. 10db altında kopmalar olur. SNR ı yükseltebilirsin ama hızdan feragat etmen gerekli.
8mbit/s den daha düşük bir paket mi almamız gerekir?
Resimlerdeki belki size bir şey ifade edebilir.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    25,8 KB · Görüntüleme: 73
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    40,2 KB · Görüntüleme: 61
TT'de iken yüksek ping ve kopma sorunu çok yaşadım hatta 10 dk'da bir kopma oluyordu bir aralar. Sorunun altyapı ile ilgili en azından benimki öyleydi. Yani altyapınız paketin değerlerini kaldıramıyor olabilir.
İnternet hızını 3.5 mps'de sabitlemiştik ve sorunum çözülmüştü. Sonra Superbox'a geçtim kurtuldum.

Aynı sorunu internet driverimi tekrar yükleyerek çözmüştüm deneyin isterseniz.
Modemin güncellemeleri superonline tarafından yapılıyor elle yapılmıyor(HG658 v2). Driver derken bilgisayarınkinden bahsediyorsanız, internet kopmasını modemin arayüzünden görebiliyorum, yani modeme bağlı her cihazda sonuç aynı.

12db olması lazım bendeki 7 olan güvenlik ilgili bir şey diyor anlamını bilmiyorum ama SNR değeri dbm yazan olduğundan eminim.
Ozaman arayın ekip çağırsınlar.Varsa farklı modemlerde deneyin.
Sorun şu ki Superonline TurkTelekomun alt yapısını kullanıyori yani superonline gelip bir şey yapamazlar. Ellerinden gelen tek şey turktelekomu yönlendirmek onlarda gelip bakıyorlar sorun yok diyorlar gidiyorlar.... Farklı modem ödünç alıp denedim sonuç aynı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı