Çözüldü Sürekli sıfırlanan sistemin BIOS pili birmiş olabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Örneğin BIOS'ta grub ekranını getirebilmek için önceliği Ubuntu'ya veriyorum, 2. olarak Windows'u seçiyorum ve sorun yok. PC fişten çekilmediği sürece bu böyle gidiyor. Yatarken prizin ışığı gözümü aldığı için düğmeyi kapatıyorum (pc'nin elektrik ile olan iletişimini kesiliyor tabii), sabah açtığımda ise tüm ayarların sıfırlandığını görüyorum. Kapattığım Secure Boot tekrar açılmış, birinci sıraya tekrardan WBM geçmiş. PC açıldığında ise PC'yi kapattığım saat aktif olarak geliyor. (07.01.2021 tarihinde saat 8.30'da kalkıyorsam geçerli tarih ve saat 06.01.2021 saat 23.30 oluyor). Her seferinde ayarlara girip "tarih ve saati şimdi eşitle" demem gerekiyor. Bu sorunların nedeni BIOS pilinden kaynaklı mıdır? PC alınalı 4 sene oldu, AiO PC.
Bu sebepten dolayı ise ne tür bir pil almalıyım, saatçiden saat pili gibi herhangi bir model alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Olabilir tabii ki. BIOS pili değiştirip deneyin.
Saat, tartı pili oluyor diye biliyorum.
BIOS piliyle alakalı. Hangisini alacağınız anakarta göre değişiklik gösterebiliyor. Ben DDR3 anakartımda değiştirdiğim zaman CR 2032 modelini kullanmıştım yanlış hatırlamıyorsam.

CR 2016 en incesidir, çapı 20 mm, kalınlığı ise 16 mm. CR 2025 çapı 20 mm, kalınlığı 25 mm. CR 2032 en kalınıdır, çapı 20, kalınlığı 32 mm. 2025 ve 2032'nin All in One PC'de ki anakarta uyacağını düşünmekteyim.

Örneğin BIOS'ta grub ekranını getirebilmek için önceliği Ubuntu'ya veriyorum, 2. olarak Windows'u seçiyorum ve sorun yok. PC fişten çekilmediği sürece bu böyle gidiyor. Yatarken prizin ışığı gözümü aldığı için düğmeyi kapatıyorum (pc'nin elektrik ile olan iletişimini kesiliyor tabii), sabah açtığımda ise tüm ayarların sıfırlandığını görüyorum. Kapattığım Secure Boot tekrar açılmış, birinci sıraya tekrardan wbm geçmiş. PC açıldığında ise PC'yi kapattığım saat aktif olarak geliyor. (07.01.2021 tarihinde saat 8.30'da kalkıyorsam geçerli tarih ve saat 06.01.2021 saat 23.30 oluyor). Her seferinde ayarlara girip "tarih ve saati şimdi eşitle" demem gerekiyor. Bu sorunların nedeni BIOS pilinden kaynaklı mıdır? PC alınalı 4 sene oldu, AiO PC.
Bu sebepten dolayı ise ne tür bir pil almalıyım, saatçiden saat pili gibi herhangi bir model alabilir miyim?

Tarih / saat sürekli sıfırlanıyorsa BIOS pili bitmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı