Sürekli Tarihimiz ile Övünmemiz

Şu konu ile ilgili çok güzel bir söz görmüştüm fakat unuttum. Nerede gördüğümü de hatırlamıyorum. Hatırlarsam artık yazarım.

Bana kalırsa bunun en büyük sebebi güzel bir başarımızın olmaması. Ufacık bir şey olunca bile direkt övünüyoruz. O kadar başarıya aç bir toplumuz ki kendimizi sadece geçmişe bakarak tatmin edebiliyoruz. İnsanların tek övüneceği geçmiş olduğu için hep bunları duyarsın. Elbette güzel bir tarihimiz var fakat sürekli tarihe bakmak yerine biraz geleceğe bakmak lazım. Böyle bir toplumun geleceği başarılı olacağını düşünmüyorum.

Millet evrenin sırlarını araştırır, milyon tane araştırma yapar ve deneyler yapar biz ise hala üzerinden yüzyıllar geçmiş şeye tıkandık. Dediğim gibi bunun sebebi başarısızlık. İnsan kendisini tatmin etmek ister. Neyle tatmine edecek? Adamın tatmin edeceği bir şey bile yok. Mecbur tarihte olan başarıları söyleyecek.

Bugünü ile övünecek şeyi olmayan toplumlarda olan bir şey. Biz bu kafayla 100 yıl sonra bile eskiden Osmanlı vardı, Atatürk vardı deriz. Yunanlıları nasıl denize döktük deriz. Adamlar ise uçmuş gitmiş olacaktır.

Tarih ne geçmiş ne bugündür. Tarih gelecektir.
Atalarınla övünmek yerine onlar gibi olun sözümü hocam? Bu arada övünelimde bu kadarı fazla.

Elde başka bir şey yok da ondan:) Anca İstanbul'u fethettik, tuvaleti getirdik, Viyana kapılarına dayandık... eee sonra? Sonrası Atatürk'e kadar ortada zaten. O vefat ettikten sonrası da ortada zaten. Hep biri gelsin yapsın zihniyeti başka bir şey yok.

“Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun.”

Mustafa Kemal Atatürk

Evet geçmişiyle övünüp askerlik yapmak istemeyen insanlar tanıyorum. Geçmiştekiler gözü kapalı savaşa giderken adam silahı elime alsam ağlarım diyor.

Geçmişte nasıl yok olduğumuza baksınlar. Günümüz ile karşılaştırsınlar arada herhangi bir fark bulmaya çalışsınlar. O zaman övünmeye devam ederler. Geçmişimiz zaferler ile dolu olabilir. Fakat geçmişte sürekli zaferlere bakarak yenilgilerimizi görmezden gelip ders çıkarmazsak geçmişte aldığımız yenilgiler aynı şekilde bizi tekrar yenilgiye uğratır. Bir şeylerimiz ile övünürken ders çıkarmamız gereken şeyleri unutuyoruz belki de unutmuyoruz hiç hatırlamak, bakmak istemiyoruz. Sonuçta bir zamanlar dünyaya hükmettik gerisi önemli değil. Nasıl bize hükmettiklerini hiç merak etmiyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Osmanlıya karşı isyan edenlerin kafatasından yaptığımız kule. Gurur kaynağı mı? Bence evet.
376690

Osmanlıya karşı isyan edenlerin kafatasından yaptığımız kule. Gurur kaynağı mı? Bence evet.
Eki Görüntüle 376690
Bence değil. Bugün günümüzde bile Osmanlı'nın, fethettiği topraklarda yaptığı katı yönetim biçimi yüzünden önyargı ile yaklaşılan bir ülkeyiz. Avrupa'ya bizi asla almayacaklar. Çünkü istemiyorlar. Çünkü o travma hala geçmişten geliyor.

Macarlar hala evlerini yola değil arka bahçeye bakacak şekilde inşaa ediyorlar. Bunun sebebini biliyor musunuz mesela? Osmanlı ordusu o bölgeyi fethettiği zaman veya sefer için kullandığı zaman sorgusuz sualsiz yağmalama, tecavüz ve şiddet hakkını kendinde gördüğü için yaşanıyor bu travma hala. Işığı yanan eve girip tecavüz edip paralarını alıp giderlermiş ve bunun için yargılanmazlarmış.

Sırp çocuklarının devşirilmesi fermanı sonrası ailelerinden zorla alınan çocuklar yüzünden Sırp topraklarında isyan ve kaos vardı devamlı. Zorunlu sünnetler yüzünden kaos tırmanmıştır.

İstanbul'un fethinden sonra tecavüz, yağma, kan, işkenceler 2 hafta sürmüş neredeyse. Duvarlarla çevrili bir şehirde yaşanan vahşeti tahmin bile edemez insan.

Bence değil. Bugün günümüzde bile Osmanlı'nın, fethettiği topraklarda yaptığı katı yönetim biçimi yüzünden önyargı ile yaklaşılan bir ülkeyiz. Avrupa'ya bizi asla almayacaklar. Çünkü istemiyorlar. Çünkü o travma hala geçmişten geliyor.

Macarlar hala evlerini yola değil arka bahçeye bakacak şekilde inşaa ediyorlar. Bunun sebebini biliyor musunuz mesela? Osmanlı ordusu o bölgeyi fethettiği zaman veya sefer için kullandığı zaman sorgusuz sualsiz yağmalama, tecavüz ve şiddet hakkını kendinde gördüğü için yaşanıyor bu travma hala. Işığı yanan eve girip tecavüz edip paralarını alıp giderlermiş ve bunun için yargılanmazlarmış.

Sırp çocuklarının devşirilmesi fermanı sonrası ailelerinden zorla alınan çocuklar yüzünden Sırp topraklarında isyan ve kaos vardı devamlı. Zorunlu sünnetler yüzünden kaos tırmanmıştır.

İstanbul'un fethinden sonra tecavüz, yağma, kan, işkenceler 2 hafta sürmüş neredeyse. Duvarlarla çevrili bir şehirde yaşanan vahşeti tahmin bile edemez insan.
Tarih kitaplarında bunlar pek anlatılmıyor. Sen o kadar yıl Balkan topraklarında kal. Adamlar ilk fırsatını bulduğu anda seni kovsunlar. Demek ki bir yerde yanlış yapılmış. Yağmalama, tecavüz ve şiddet gibi şeyler her zaman vardı. Asla savunmuyorum ancak bütün devletler işgal ettikleri yerde bunu yaptılar. Macarlar da buna dahildir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı