Sürekli temiz kurulum yapmak zararlı mı?

Arkadaşlar, disk ömrü zannettiğiniz kadar kısa bir şey değil. Sayılar fazla büyük olduğu için idrak etmekte zorlanabilir insan, haklısınız, bir örnekle aydınlatayım sizi.

Üst üste yapılan format işlemi yaklaşık olarak 40 GB veriyi tekrar tekrar silip yazar. Sağlıklı (kronik sorunu olmayan) SSD, istisnasız her gün 1 kere format atıldığı takdirde 5 sene boyunca sağlığını korumaya devam eder, üst düzey SSDlerde bu sayı 10'a hatta 15'e kadar da çıkıyor. Şunu da söyleyeyim: GTA 5, RDR 2, Payday 2, COD gibi yüksek boyutlu oyunları her yüklediğinizde 2-3 kere format atmış kadar veri yazıyorsunuz zaten. :)

Yani küçükken falan diskim yavaşlamıştı, ölmüştü tarzı şeyleri formata bağlamayın. Öldüyse zaten gidici demektir. Yavaşlaması için de onlarca sebep var.
2015'te aldığım laptopun HDD'si 2019 yılında bozulmuştu zaten, disk ömrü kısa demedim. Devamlı kurulum yapmak diske zararlı dedim. İyi forumlar. :)

2015'te aldığım laptopun HDD'si 2019 yılında bozulmuştu zaten, disk ömrü kısa demedim. Devamlı kurulum yapmak diske zararlı dedim. İyi forumlar. :)
Ben de, çoğu kullanıcı gün içinde format atmış kadar veri yazıyor zaten, disk açısından format atmayla bilgisayarı normal olarak kullanma arasında hiçbir fark yok dedim.
N'apalım, diski söküp rafa mı koyalım ömründen yemesin diye?

Bir şey olmaz, format atmasan da zaten her gün belirli boyutta stabil olarak veri yazıyorsun. Tabii kısa sürede işletim sistemini kullanılmaz hale getirmemen daha faydalı, ben şahsi olarak sürekli format atmakla uğraşmak yerine işletim sisteminin sağlığını korumaya devam ederdim. Yeniden programları, oyunları vs. kurmak yorucu bir durum.

Bir şey olmaz, format atmasan da zaten her gün belirli boyutta stabil olarak veri yazıyorsun. Tabii kısa sürede işletim sistemini kullanılmaz hale getirmemen daha faydalı, ben şahsi olarak sürekli format atmakla uğraşmak yerine işletim sisteminin sağlığını korumaya devam ederdim. Yeniden programları, oyunları vs. kurmak yorucu bir durum.

Evet oyunları falan kurmak zor oluyor her formattan sonra yaklaşık 200GB falan oyun yüklüyorum. Ama sürekli bir problem oluyor. Artık dikkat etmeye çalışacağım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı