Sürücü kursu ve harçlar 10 bin lirayı bulacak ve ehliyet lüks olacak

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu anda ehliyet kursu fiyatları ortalama 4000-4500 bareminde. Yılbaşı sonrası ehliyet kurslarının 7000 liranın üzerine çıkması bekleniyor. Ehliyet harcı 1500 bareminden 2500 baremine yükselecek. 130 lira olan teorik sınav ücreti hakkında bir açıklama yapılmadı. Yani elinizi çabuk tutun ki en azından kurs ücretinden etkilenmeyin. Aşırı büyük zam oranları kapıda.

Yani toplarsak 7000+2500+130 = 9630 lirayı gözden çıkarmanız gerekecek. Daha önce kayıt olup sene başına yetiştirebilmiş biri 5000 lira ödeyecek. Yetiştiremeyen 6364 TL ödeyecek. Oldu da kayıtlar yetişmedi yine de bu sene almaya bakın. Her sene başı zamlanıyor.

Yeni ehliyet alanlardan bu kadar almak yerine eski ehliyet alanları belirli sürede sınav yapıp kalanlara tekrar kurs aldırsalar daha fazla kazanırlar. :D

B sınıfı ehliyete A1 ehliyet dahil edilecek tarzında bir söylenti vardı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama bunun hakkında bir haber var mı acaba?

Yani birçok şeye zam geliyor. Bunların olması normal artık.
Bende pasaport alayım dedim. 10 yılllık şu an 1400 TL civari ocaktan sonra 3300 TL olacakmış. Gidip alayım bari ne olacağımız belli değil.

B sınıfı ehliyete A1 ehliyet dahil edilecek tarzında bir söylenti vardı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama bunun hakkında bir haber var mı acaba?
Çok saçma eskiden böyledi zaten onu da saçma buluyorum, Motor kullanmak ile araba kullanmak aynı şey değil.
Hatta B ehliyeti olan adamlar 49cc motorlarla gezebiliyor bu bile çok yanlış uygulamadır, sırf motor satışları artsın diye uygulanana bişey. Devletin kendisi de biliyor 49cc motorların 80-100cc çevrildiğini falan ama motorlar satılsın diye ses çıkarmıyorlar. Acilen kaldırılması gerekli 4 teker için ehliyeti varsa 4 tekerli araçlar kullansınlar.

Harç ücretinin 1400T
Çok saçma eskiden böyledi zaten onu da saçma buluyorum, Motor kullanmak ile araba kullanmak aynı şey değil.
Hatta B ehliyeti olan adamlar 49cc motorlarla gezebiliyor bu bile çok yanlış uygulamadır, sırf motor satışları artsın diye uygulanana bişey. Devletin kendisi de biliyor 49cc motorların 80-100cc çevrildiğini falan ama motorlar satılsın diye ses çıkarmıyorlar. Acilen kaldırılması gerekli 4 teker için ehliyeti varsa 4 tekerli araçlar kullansınlar.
49CC'lik motoru 100CC'ye çevirecek kadar masraf edeceğime gider A tipi ehliyet alırım. Hamallık işi.

Geri
Yukarı