'Sürücüleri En İyi Duruma Getir' Seçeneği Nedir?

Şimdi benim tam olarak ne yapmam gerekiyor? Sanırım açık durumda bunu kapatırsam verilerime bir şey olur mu?
Hiçbir şey yapmana gerek yok, verilerine bir şey olmaz.
Arkadaşın yanlışı var. En iyi duruma getir SSD'ler için TRIM denilen şeyin çalıştırılmasıdır. Yani SSD için önemlidir hatta 1 hafta ile zamanlamak lazımdır. Disk birleştirmek başka bir şeydir HDD'yi seçtiğinde disk birleştirme çalışır ama SSD'yi seçtiğinde TRIM çalışır unutmayın.
Sürücüyü en iyi duruma getir ile TRIM ayrı şeyler, TRIM otomatik olarak uygulanıyor diye biliyorum.
TRIM diye bir şey yazmıyor ki burada? :p
İngilizce Windows'da yazıyor o, Türkçe Windows'ta yazmıyor maalesef.

TRIM ne demek bilmiyorum ki...
Ben de hatırlamıyorum tanımını ancak SSD için yararlı bir şey, sürücüyü en iyi duruma getir ile TRIM ayrı şeyler.
SSD için zararlı diyorsunuz ama...
Senin sorduğun işlem başka bir işlem, HDD'ler için o. TRIM zaten sen kapatmadıysan otomatik olarak uygulanır, şu altta açık ve haftada bir yazan şey TRIM sanırım.

Öncelikle bu seçenek kapatılmamalı. Ben de zararlı olduğunu düşünüyordum ama aslında TRIM komutlarını uyguluyormuş 19H2'den beridir bu özellik. Windows 10 artık SSD'yi tanıyıp ona birleştirme değil TRIM uyguluyor. Yani bu özelliği kapatmanız TRIM'ı kapatmanız anlamına geliyor.

Öncelikle bu seçenek kapatılmamalı. Ben de zararlı olduğunu düşünüyordum ama aslında TRIM komutlarını uyguluyormuş 19H2'den beridir bu özellik. Windows 10 artık SSD'yi tanıyıp ona birleştirme değil TRIM uyguluyor. Yani bu özelliği kapatmanız TRIM'ı kapatmanız anlamına geliyor.
Yani ekte belirttiğim ayarlar kalsın mı ?

Ben de açacağım bilgisayara geçtiğim zaman, sence TRIM uygulama sıklığını ne kadar yapayım? 1 günde bir yapsın mı? Veya her açılışta diye bir seçenek varsa onu da yapabilirim.

HDD'ler için faydalı, SSD'ler için zararlı bir yöntem. Diskteki parçalanmış yerleri birleştirerek diski hızlandırmayı amaçlıyor, SSD kullanıyorsan yapmanı önermem. Zaten son Windows 10 güncellemeleri ile bu işlem artık SSD'lere uygulanamıyor.
knk ben eğer yaparsam birşey silmez değil mi yani yapayım hdd var bende _?

Yeni konular

Geri
Yukarı