Sürücüsü çöken RX 6600XT'nin iadesini kabul etmeyen kişiye ne yapılabilir?

Arseyus

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar birisinden RX 6600 XT aldım. Sürücü çökmeleri donmalar kilitlenmeler siyah ekran geçme sonra kendine geldiğinde sürücü çökmeleri gibi sorunlar yaşadım.
Şahıs bu tür sorunlar olursa iade alırım dedi 1 hafta geçmedi. Bu sorunlar baş gösterince iade etmek istedim ama nuh diyor peygamber demiyor ve kartı sana sağlam verdim geri almam diyor.

Ne yaptıysak ne kadar telefonda anlatmaya kalkıştıysak iade kabul etmedi dükkanına geleceğiz dedik geliyorsanız gelin dedi.
Anlaşılan o ki gittiğimiz de iş şiddete dönüşeceğinden kesinlikle gitmemeyi tercih ettik.

Şimdi ben bu adama RX 6600 XT için 4.250 TL IBAN ile gönderdim ve kartın siyah ekrana geçip tekrar kendine geldiğinde, driver çökmesi konusunda videoda var elimde.

Bu durumda bir dava açarsak kesin davayı alır mıyız?
Kesin davayı alabilirsek nerede ve ne tür dava açmamız lazım?
Bilen biri aydınlatırsa çok mutlu olurum amacım buna sağlam bir ders vermek ve bir daha kimseyi dolandırmamasını sağlamak.

"Bu tür sorunlar olursa iade alırım." dediği kısımlar yazılı olarak bulunuyor mu? Gönderdiğiniz paranın açıklamasında ne için olduğu yazıyor mu? Öyleyse uğraşılabilir ama kesin dava alınır gibi bir şey söylemek avukatların bile yapacağı şey değil. İşi bilen birinden danışmanlık almalısınız.

Konu dışı tecrübem.
Öncelikle geçmiş olsun. Bende de ROG STRIX vardı. Aynı anlattığın gibi WattMan hatası alıyordum. Garantiye ne kadar yolladım ve sorun yok dendi. Sorunu bir nebze şöyle çözdüm. Eski sürücü yükledim ve hwql miydi neydi bu sürümleri kurdum. Beta filan değil hwql olanları. Ekran kartı sürücü güncelleştirmesi yapmadım ve Firmware güncelledim bayağı düzeldi. Sonra ekran kartını upgrade yaptım. Sende dene bakalım düzelir belki.

"Bu tür sorunlar olursa iade alırım." dediği kısımlar yazılı olarak bulunuyor mu? Gönderdiğiniz paranın açıklamasında ne için olduğu yazıyor mu? Öyleyse uğraşılabilir ama kesin dava alınır gibi bir şey söylemek avukatların bile yapacağı şey değil. İşi bilen birinden danışmanlık almalısınız.
Açıklamada maalesef bir şey yazmadım.
Yazılı olarakta bir söz almadım.

Bu olay başıma geldikten sonra artık pahlı ürünler de yazılı sözleşme ve ücret atarken seri numarasıyla beraber yazıp para gönderme konusunda bilinçlendim.

Yinede bir foruma danışayım dedim.

Açıklamada maalesef bir şey yazmadım.
Yazılı olarakta bir söz almadım.

Bu olay başıma geldikten sonra artık pahlı ürünler de yazılı sözleşme ve ücret atarken seri numarasıyla beraber yazıp para gönderme konusunda bilinçlendim.

Yinede bir foruma danışayım dedim.
Yazılı bir kanıt yoksa ne yazık ki bir sonuca varamazsın.

Konu dışı tecrübem.
Öncelikle geçmiş olsun. Bende de ROG STRIX vardı. Aynı anlattığın gibi WattMan hatası alıyordum. Garantiye ne kadar yolladım ve sorun yok dendi. Sorunu bir nebze şöyle çözdüm. Eski sürücü yükledim ve hwql miydi neydi bu sürümleri kurdum. Beta filan değil hwql olanları. Ekran kartı sürücü güncelleştirmesi yapmadım ve Firmware güncelledim bayağı düzeldi. Sonra ekran kartını upgrade yaptım. Sende dene bakalım düzelir belki.
Daha o aşamalara geçmedim çünkü baya yorucu olacak kısa yoldan dava ile alınabilirse hem kart ayarları derdinden kurtulmuş olurum hemde şahsa iyi bir ders vermiş olurum.

Ayrıca garantisi yaklaşık 40 gün kalmış servise siyah ekran sürücü çökmesi videosunu göndersem acaba değişim yapılır mı?

Yazılı bir kanıt yoksa ne yazık ki bir sonuca varamazsın.
Neyse ki ders oldu bu olay.
Ayrıca ekran kartı kısmında amd artık benim için bitmiştir.

Son düzenleme:
Garantisi var ise garantiye yollayın. Dava olayları daha zor emin olun. Dava sonucunda ne olacak? Kart ücretini size geri verecek siz de kartı geri vereceksiniz ortalama 1 yıl sonra. Tabii dava masrafları da yaklaşık 6 bin TL. Alırken test etmediniz mi?

Garantisi var ise garantiye yollayın. Dava olayları daha zor emin olun. Dava sonucunda ne olacak? Kart ücretini size geri verecek siz de kartı geri vereceksiniz ortalama 1 yıl sonra. Tabii dava masrafları da yaklaşık 6 bin TL. Alırken test etmediniz mi?
Amd kartlar öyle bir şey ki ne zaman hangi saate arıza sorun vereceği belli olmuyor bilen zaten bunu bilir. İlk gün bir kaç saat sorun yokken akşam geldikten sonra sorunlar başladı ddu temizleme olsun başka windows olan ssd olsun sorun düzelmiyor anladım ki kart sıkıntılı.

Ekran kartı tarafında amd pişmanlıktır buna artık kanaat getirdim yani.

Geçmiş olsun, öncelikle almadan önce test ettiniz mi? Eğer test etmeden önce aldıysanız maalesef suçlu siz olursunuz, elinizde öyle bir sorunda alacağına dair bir yazılı mesaj veya sesli konuşma, kayıt vb bir kanıt yoksa, yine bir şey yapamazsınız. En fazla yapacağınız şey adam toplar dükkanını basar zorla alırsınız. Garanti 40 gün demişsiniz, eğer gönderme imkanınız varsa acilen gönderin derim, ama sanmıyorum, AMD ekran kartlarında çoğunlukla o sorun yaşanıyor özellikle 500 ve 6000 serisi kartlarda. Dava ile de uğraşmayın, daha fazla zarar edersiniz, ayrıca kanıt yok elinizde. Bir de AMD kartlarda hataların hepsi kartla alakalı olmuyor, diğer dış etkenlerde RAM frekans...vb

Dediğim gibi bendeki kartta da hiçbir sorun yoktu sadece yazılımsal AMD hatasıydı. Hwql eski sürücü yükledim düzeldi. Bir de AMD'nin performans kısmından GPU çekirdeğini otomatik overclock olarak seçersen o da sorununu çözebilir. Baktın çözülmüyor garantiye yolla.

Yeni konular

Geri
Yukarı