Çözüldü Sürüm 2004 ile Hazırda beklet ayarı gitti

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dabaddu37

Hectopat
Yer
444th Air Base
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, geçen gün bilgisayara format attım ve "Windows 10 Pro 2004" yükledim. Format atmadan önce kapatma menüsünde "Hazırda Beklet" tuşu vardı ama şimdi yok. Tüm sürücüleri kurdum ama hazırda beklet tuşu gelmiyor. Nasıl getirebilirim? Yoksa 2004 Pro sürümünde kaldırıldı mı?

Ek Açıklama 2020-07-19 150608.png

Bu menüde "Hızlı Başlatmayı Aç" diye bir seçenek vardı o da gitmiş.

Ekran Görüntüsü (1).png
Ekran Görüntüsü (2).png

Çözüm
Sorun nvidia ekran kartının sürücüleriyle ilgili. Bazen nvidia'dan indirilen son sürüm sürücüler daha eski kartlarla sorun çıkarabiliyor. Bazı şeyler yapmanı önerebilirim ama bu sefer de bir şeyler ters giderse düzeltip buraya bağlanamazsın belki. Bu yüzden yanında sistemden anlayan biri varken sorunla uğraşman daha iyi olur. Şimdilik idare et bence hazırda beklet olmadan.
Aynen hocam fazla uğraşmaya gerek yok. Ben kolay bir yöntemle çözülür diye umuyordum. Zaten SSD kullanıyorum hazırda bekleti pek kullanmam, eskiden vardı o yüzden ben tereddüt ettim. Belki Windows bir güncelleme ile çözer. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.
Uzun uğraşılarım sonucu deneye yanıla sorunun kaynağını buldum. Sorun sürücüden falan değil. Sorun benim bir yanlışlık ile Windows'un isteğe bağlı özelliklerinden birini açmış olmam.

Soruna neden olan özellik : "Korunan Ana Bilgisayar"

Ekran Görüntüsü (1).png

Bu özelliği kapatınca her şey eski halini aldı.

Herkese tekrardan teşekkürler, konu kapanabilir.
Mesajım neden eski mesajıma eklendi ya kötü gözüktü. Konuyu nasıl kapatacağım? 🙂
Uyku ve hazırda beklet seçeneği aynı işlevi görüyor diye biliyorum.
Uykudayken klavyeden herhangi bir tuşa basınca veya fareyi hareket ettirince bilgisayar açılıyor. Bilgisayar tam olarak kapanmıyor, bilgiler RAM de duruyor. RAM kapanmıyor yani.

Ama hazırda beklet te bilgisayar kapanmış gibi oluyor. RAM deki bilgiler de depolamaya kaydediliyor. Açma tuşu ile açıyorsun. Bilgisayar açılınca RAM yeniden doldurulup kaldığın yerden devam ediyor.

Yani ben böyle biliyorum yanlışsam düzeltin.

Aslında hazırda beklet i fazla kullanmıyorum ama aklıma takıldı önceden yoktu diye. Şuan başka bir bilgisayarda Home sürümünü kullanıyorum onda hazırda beklet var.

Son düzenleme:
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutu girer misiniz? powercfg -h on
Kod:
C:\Windows\system32>powercfg -h on
Hibernation failed with the following error: İstek desteklenmiyor.

The following items are preventing hibernation on this system.
        An internal system component has disabled hibernation.
                Guarded Host
Malesef 🙂

Son düzenleme:
Kod:
C:\Windows\system32>powercfg -h on
Hibernation failed with the following error: İstek desteklenmiyor.

The following items are preventing hibernation on this system.
        An internal system component has disabled hibernation.
                Guarded Host
Malesef 🙂
Komut istemcisine şu kodu girip tekrar dener misiniz? Tamamlanması biraz uzun sürebilir. Kod: sfc /scannow Eğer bu işlem işe yaramazsa Windows+R basarak çalıştırı açın. Regedit yazın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power yoluna gidip HibernateEnabledDefault yazan yere çift tıklayıp değer verisini 1 yapın. Eğer bu yolda değer yoksa DWORD ve Onaltılık olarak kendiniz oluşturun. Bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı