Sultan papağanı bakımı nasıl yapılmalı?

4X3S D3NIED

Hectopat
Makaleler
3
2 aylık sultan papağanını 3 gün önce aldım. Dün yavaş yavaş eve ısındı, hareketlendi, öttü. Fakat kafesin içinde günde 1 sefer deli gibi kanat çırpıp duvara atlıyor. Kendisine zarar vermesinden korkuyorum. Bu yavru papağanı ne zaman dışarı çıkarmalıyım bir de çıkarırsam odada bir yerlere çarpıp kendisine zarar verir mi?

Dosya Ekleri

• 20220311_063313.jpg
    20220311_063313.jpg
    91,8 KB · Görüntüleme: 124
Son düzenleyen: Moderatör:
Çıkarmadan önce odayı iyice tanıdığından emin ol, birkaç gün daha kafeste tutman yeterli olur oda içerisinde, bu süre içinde odayı tanıyacaktır, ardından kapıyı pencereyi kapatarak kafesi açabilirsin. Elinden yem vererek kendine alıştır, kafese sokma konusunda sıkıntı yaşamazsın böylece. Birkaç hafta sonra hareketlerini ezberlediğinde kafesin kapısını da kapatmana gerek kalmaz artık, kafasına göre girip çıkar. Tabii çok dikkatli olmalısın evden kaçmaması için.

1 hafta içinde kalsın o şu an etrafı tanımaya çalışıyor alışınca çıkartırsın yavaş yavaş benim de önceki kuşum sultan papağanıydı öldü maalesef çok tüy döker onu da söyleyeyim koltukları bayağı temizlemen gerekir her gün. Akıllı bir kuştur ilgi gösterip temiz tutarsan çok daha hızlı alışır. Bir de olmadık yerlere gidip oturma huyu vardır evin her yerinden çıkabilir yanlışlıkla biri ezmesin ona da dikkat et bir de lütfen kum al yediklerini öğütebilsin kolayca kumu sakın ihmal etme ballı kraker falanda vermeni tavsiye etmem yemini yese yeter iyi günler dilerim.

6 yıllık sultan papağanımız var . Kesinlikle en az 2 hafta aynı oda da kalsın. Riske girme. Ben acele etmiştim , kuşum hala saldırgan davranıyor. Bu sürede ona maydonoz , dal darı gibi seveceği şeyleri yavaşça uzat. Zaten yavru olduğu için çabuk alışır.

Geri
Yukarı