Sultan Vahdettin kimdir?

Osmanlı İmparatorluğunun son padişahı ve bilmem kaçıncı halefiydi.
Mondros imzalanmıştır, Anadolu'nun fethi başlamıştır ve ülkeyi terk etmiştir.
Kısaca hain diyebilirsiniz.
Sultan Vahdettin Atatürk'ün Samsuna çıkıp milli mücadeleyi başlatmasını istememiş miydi yoksa ben mi yanlış biliyorum?
Dediklerimi Sultan Vahdettin'i savunmak için demiyorum.

Sultan Vahdettin Atatürk'ün Samsuna çıkıp milli mücadeleyi başlatmasını istememiş miydi yoksa ben mi yanlış biliyorum?
Dediklerimi Sultan Vahdettin'i savunmak için demiyorum.
İsyanları bastırması için göndermişti Vahdettin Atatürk'ü.

Atatürk'e halkın silahlarını toplayıp dönmesini söyledi diye biliyorum ancak Atatürk gittiğinde yanındaki silahları halka dağıtmıştı sanırım. Yanlış olabilir.

Vahdettin'i savunmak için ortaya atılan bir yalandır bu. Olayın aslı şu: Vahdettin, Kemal Paşa'yı Samsun'a göndermiştir. Bu doğru fakat ne için gönderdiği kısmı çarpıtılıyor. Türk isyanını sonlandırmak ve İngilizlere fazla iş çıkarmaması için gönderilmiştir Kemal Paşa. Lakin bildiğimiz gibi Atatürk, bu emre uymamıştır ve isyanı daha da körükleyerek Kurtuluş Savaş'nı başlatmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı