Sultan Vahdettin nasıl bir padişahtı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Karşı çıkmasına dair bir kaynak var mı?
Karşı çıkmasına gerek yoktu. Padişahlığını koruyabilmek adına Atatürk'ü görevlendirmiş ve Samsun'a İngilizlerin emriyle 9. Ordu'yu sakinleştirmek amacıyla göndermişti.

Niye hain olduğunu söylememiş.
2022-01-12-15h08m04s_scan_QuickScan.jpg

Yanı başımdaki Nutuk'tan bir kesit göndereyim. Sanırım gözünden kaçmış.

Karşı çıkmasına gerek yoktu. Padişahlığını koruyabilmek adına Atatürk'ü görevlendirmiş ve Samsun'a İngilizlerin emriyle 9. Ordu'yu sakinleştirmek amacıyla göndermişti.

Eki Görüntüle 1268053

Yanı başımdaki Nutuk'tan bir kesit göndereyim. Sanırım gözünden kaçmış.
9.Ordu'yu sakinleştirmek amacıyla gönderilmesi bir bahane olabilir mi acaba? Sonuçta İngilizlere ben yaverimi ülkeyi işgalden kurtarsın diye gönderiyorum diyecek değil ya?

Dün atmıştım, bir daha atayım. Acaba Mustafa Kemal Atatürk sizin gibi düşünüyor mu?

1641989556095.png

Padişaha yapılan İngiliz baskısından bizzat Atatürk bahsetmiş.

9.Ordu'yu sakinleştirmek amacıyla gönderilmesi bir bahane olabilir mi acaba? Sonuçta İngilizlere ben yaverimi ülkeyi işgalden kurtarsın diye gönderiyorum diyecek değil ya?

Yalnız Nutuk hatırattır. Vahdettin eğer dediğin gibi bir plana dahil olsaydı, Atatürk bu hatıratında "aslında böyle yapmıştı ama aslında o bir kahramandı" şeklinde anlatırdı.
Nutuk Kurtuluş Mücadelesi'nden sonra yazılmış. Kendi gerçek fikrini yazmış.

Yalnız Nutuk hatırattır. Vahdettin eğer dediğin gibi bir plana dahil olsaydı, Atatürk bu hatıratında "aslında böyle yapmıştı ama aslında o bir kahramandı" şeklinde anlatırdı.
Nutuk Kurtuluş Mücadelesi'nden sonra yazılmış. Kendi gerçek fikrini yazmış.

Kendi gerçek fikri bu ise eğer, 24 Nisan 1920'de ki söyledikleri yalan mıdır? Vahdettin aslında kahraman deseydi, millet adamı niye yolladın o zaman demez miydi? Ayrıca gerçek fikirleri buysa niye Vahdettin öldüğünde arkasından ağlıyor?

1. Dünya Savaşı'nın sonu ve Kurtuluş Savaşı zamanlarında hain veya kahraman ilan edilenlere şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Çoğu bir propaganda amacıyla yapılan şeyler çünkü. Sultan Vahdettin hain ilan edilmese Osmanlıcı topluluklar asla yardımda bulunmayacak ve insanları yardım etmemeye teşvik edeceklerdi. O yüzden o hain bu kahraman demek tamamen saçmalık. Kimin gerçekten ne olduğunu asla bilemeyeceğiz.

Dün atmıştım, bir daha atayım. Acaba Mustafa Kemal Atatürk sizin gibi düşünüyor mu?

Eki Görüntüle 1268058
Padişaha yapılan İngiliz baskısından bizzat Atatürk bahsetmiş.

Tamam vahdettin kahraman ve planın bir parçası, peki neden ülkeyi terk etti ve sefil bir şekil de yaşamayı seçti? Eğer onun bu işte parmağı olsaydı kendi hakkını savunmaz mıydı?

Tamam vahdettin kahraman ve planın bir parçası, peki neden ülkeyi terk etti ve sefil bir şekil de yaşamayı seçti? Eğer onun bu işte parmağı olsaydı kendi hakkını savunmaz mıydı?

Eğer Vahdettin ülkede kalsaydı, Osmanlıcı, İslamcı halk Atatürk yerine Vahdettin'in arkasında olurdu. Belki de Milli mücadele bittikten sonra yeniden saltanatı getirmek için çalışmalara başlarlardı. Ki Vahdettin gitmesine rağmen hilafet ve saltanatı geri getirmek için onca suikast, isyan başlamışken bir de padişahın olduğunu düşünsenize? Padişah halkını düşünerek terk etmiş, aksine hakkını savunarak Ankara hükümetine karşı çalışmalar da başlatabilirdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı