Çözüldü Sunucuyu küreselleştirmek için static IP adresi önemli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

d4rk0gr33n

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, web server işlerine adım atmaya karar verdim ve modemimi kullanmak istiyorum yani hostingi Windows'umda kullanmak istiyorum dizüstü bilgisayarım 7/24 açık durabilir. Cevabını bildiğimi düşündüğüm bir soru ile karşınızdayım ama bu sorumu biraz daha değiştirmek istiyorum yani şu şekilde:
• Ngınx ile web sunucusu oluşturdum fakat ngınx kapalı iken bile sunucuya erişim sağlayabiliyorum, neden ve bu eğer modeme yedekleme atıyor ise depolama ve RAM yetersizliği sorunları ile karşılaşır mıyım?
• Teorilerime göre port bir adres oluyor, örneğin www.deneme.com:8080 burada deneme.com alan adının 8080 portuna gidiyoruz ama asıl olarak port ne oluyor?

pat diye girdiğimin farkındayım, detay isteyen arkadaşlar için web server maceramı anlatayım:

Her zamanki gibi yine mount&blade Warband oyunu için saçma bulduğum sistemleri düzenliyor, modül geliştiriyordum. Babam odaya daldı ve bir domain satın aldığını, Google sites üzerinden bir sunucu oluşturup Google Drive'a yerleştirdiğini söyledi. Bu sunucu ile uğraştım, yeni özellikler eklemeye çalıştım ama başaramadım.

Güvenlik sorunları nedeniyle Google Drive üzerinden bir HTML dosyası çalıştıramıyordum. Bu nedenle 0'dan bir sunucu oluşturma macerasına atılmaya karar verdim. İlk önce IP adreslerini keşfettim, 192 ile başlayan IP adreslerinin küresel olmadığını yeni öğrenmiştim.

IP adreslerini öğrendikten sonra ngınx'e el atmaya karar verdim ve 8080 portunda tabletim üzerinde Termux uygulamasını kullanarak bir sunucu oluşturdum ve hatta bu sunucuyu domainime bağladım ama tabii ki sadece biz aile üyeleri erişebiliyorduk.

NAT ayarlarına girip gerçek bir sunucu oluşturmak istedim, başta sadece arkadaşlarımla mesajlaşma sitesi olarak kullanırım sonra geliştirip gerçek amacına ulaştırırım diye hayal etmiştim.

Gerekli NAT ayarlamalarını yaptım fakat port sorgulamada her şey kapalı görünüyordu. Biraz üzerine gittim ve şu an bu durumdayım.

Ağ servis sağlayıcımız Plusnet'dir, servisi arayıp IP adresini dinamikden statiğe çevirdiğimizde ücret talep edilir mi ve bu aboneliği etkiler mi? Ayrıca IP adresim web sitelerindeki IP adresim 185 ile başlarken modemimin gösterdiği IP adresi 10 ile başlıyor, bu dinamik olmasından kaynaklı; değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sunucuyu küreselleştirmekten kastınız tam olarak ne anlayamadım fakat sunucunuza dünyanın her yerinden erişilebilmesini istediğinizi baz alacağım. Son dönemlerde artan IPv4 kullanımı ve talebi doğrultusunda firmalar ya IPv6'ya geçmeye başladı ya da Carrier Grade Nat (CGN) havuzuna geçmeye başladı yani bu da demek oluyor ki bir ip adresini bir çoğu kişinin kullanması. Bu durumda maalesef ki modeminizde port tetiklemesi/yönlendirmesi sağlasanız bile teorik olarak IPv4 adresiniz paylaşımlı olduğu ve servis sağlayıcınız cgn havuzunda port blokladığı için lokal erişim haricinde erişim sağlayamazsınız. Sonuç olarak port açmanız ve x bir yerden erişim sağlamanız için Statik IPv4 adresi gerekli olacaktır. Iyi forumlar dilerim, saygılarımla.
2 IP adresin vardır: WAN ve LAN.

WAN, yani wide area network, senin modeminin internetteki (WWW, World Wide Web) IP adresidir. Seninle iletişime geçmek isteyen uzak bir cihaz bu adresi kullanır.

LAN, yani local area network, senin modemine bağlı yerel ağdaki IP adresindir. Seninle iletişime geçmek isteyen yerel (modemine bağlı olan) bir cihaz bu adresi kullanır.

Port numarası, bir IP adresi ile birden fazla (65535) bağlantı kurabilmeni sağlar. Örneğin 192.168.1.1:80 adresinden Warband sunucusu açmışken, 192.168.1.1:81'den Metin2 açabilirsin.

Bu noktada şu soruyu sorabilirsin. Benim modemime bağlı 2 cihaz varsa (2 LAN IP) ve internet beni sadece WAN IP'im aracılığıyla bulabiliyorsa bu iş nasıl olacak? Bu noktada port forwarding devreye giriyor.

Örnek:
WAN IP = 111.111.111.111
LAN IP-1 = 192.168.1.1
LAN IP-2 = 192.168.1.2
Kullanıcı 111.111.111.111:443 adresine bir istek gönderir. Bu istek senin modemine gelir. Modem kendi ayarlarına bakar ve 111.111.111.111:443 adresinin 198.168.1.1:80 adresine yönlendirildiğini görür ve gelen paketi aktarır.

Kendi cevaplarını buradan çıkarabilirsin diye düşünüyorum.

2 IP adresin vardır: WAN ve LAN.

WAN, yani wide area network, senin modeminin internetteki (WWW, World Wide Web) IP adresidir. Seninle iletişime geçmek isteyen uzak bir cihaz bu adresi kullanır.

LAN, yani local area network, senin modemine bağlı yerel ağdaki IP adresindir. Seninle iletişime geçmek isteyen yerel (modemine bağlı olan) bir cihaz bu adresi kullanır.

Port numarası, bir IP adresi ile birden fazla (65535) bağlantı kurabilmeni sağlar. Örneğin 192.168.1.1:80 adresinden Warband sunucusu açmışken, 192.168.1.1:81'den Metin2 açabilirsin.

Bu noktada şu soruyu sorabilirsin. Benim modemime bağlı 2 cihaz varsa (2 LAN IP) ve internet beni sadece WAN IP'im aracılığıyla bulabiliyorsa bu iş nasıl olacak? Bu noktada port forwarding devreye giriyor.

Örnek:
WAN IP = 111.111.111.111
LAN IP-1 = 192.168.1.1
LAN IP-2 = 192.168.1.2
Kullanıcı 111.111.111.111:443 adresine bir istek gönderir. Bu istek senin modemine gelir. Modem kendi ayarlarına bakar ve 111.111.111.111:443 adresinin 198.168.1.1:80 adresine yönlendirildiğini görür ve gelen paketi aktarır.

Kendi cevaplarını buradan çıkarabilirsin diye düşünüyorum.
Yanıtın için teşekkür ederim ve dediklerini anlamayı başardım! Kafamda sorunum ile ilgili hâlâ birkaç soru mevcut, static ve dinamic IP türleri ne oluyor; sanırım static IP'ye geçmemden başka bir çözüm yolu yok :D

Sunucuyu küreselleştirmekten kastınız tam olarak ne anlayamadım fakat sunucunuza dünyanın her yerinden erişilebilmesini istediğinizi baz alacağım. Son dönemlerde artan IPv4 kullanımı ve talebi doğrultusunda firmalar ya IPv6'ya geçmeye başladı ya da Carrier Grade Nat (CGN) havuzuna geçmeye başladı yani bu da demek oluyor ki bir ip adresini bir çoğu kişinin kullanması. Bu durumda maalesef ki modeminizde port tetiklemesi/yönlendirmesi sağlasanız bile teorik olarak IPv4 adresiniz paylaşımlı olduğu ve servis sağlayıcınız cgn havuzunda port blokladığı için lokal erişim haricinde erişim sağlayamazsınız. Sonuç olarak port açmanız ve x bir yerden erişim sağlamanız için Statik IPv4 adresi gerekli olacaktır. Iyi forumlar dilerim, saygılarımla.

Çözüm
Hocam çok güzel açıkladınız, teşekkür ederim kafamdaki sorular yok olmuş gibi görünüyor :)

Hocam sadece web sitesi barındıracaksanız CloudFlare'in "Zero Trust Tunnels" özelliğiyle statik IP olmadan da işinizi görebilirsiniz. Ama başka planlarınız da varsa (oyun sunucusu vb.) statik ip almaya çok yüksek ihtimalle mecbur kalacaksınız. Cloudflare Zero Trust kullanımı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video serisini forumdan @barbarbar338 'den aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı