Superbox'dan TürkNet'e geçiyorum

TULPARv2

Hectopat
Evet arkadaşlar Superbox'dan TürkNet'e geçiyorum, müşteri hizmetleriyle uzun uzun konuşmalarım sonucunda Superbox'a aylık 179 TL ödeme yerine aylık 76 TL ödeyerek TürkNet'e geçmeye karar verdim

İlk etapta bizi Türk Telekom alt yapısına alıp 1-2 hafta sonra YaPa altyapısını alacaklarını söylediler. Konu ile alakalı ciddi kuşkularım vardı fakat bir kaç kez farklı müşteri temsilcileri ile görüştükten sonra kabul ettim. Alacağım hız VDSL modem ile 35 Mbit download, 3 Mbit upload Türk Telekom altyapısı, daha sonra YaPa altayapısı ile 100 Mbit download, 100 Mbit upload şeklinde söyleniyor. (Çok inandırıcı gelmedi fakat sitesinde de böyle yazıyor). Mantıklı olarak 20 Mbit hız aldığım Superbox'dan, 35 Mbit TürkNet'e geçmek iyi olabilir diye düşünüyorum. Süreci buradan sizlere anlatacağım.

Farklılıklar:

Superbox: 20 Mbit download, 10 Bbit upload - Huawei Modem
TürkNet: 35 Mbit download, 3 Bbit upload - VDSL Modem

Son düzenleyen: Moderatör:
YAPA'da 100 megabit'e kadar tarife tanımlayacaklar. Hattın ne kadar destekliyorsa o kadar alacaksın. Ben de YAPA'dayım. 85D 35U alıyordum. Nolduysa artık (bence kasıtlı) hat değerlerim düştü şimdi 15D 3U alıyorum. TürkNet'te başına her şey gelebilir, daha da kötüsü çözüme kavuşmayabilir. Buna hazır ol.

YAPA santraline yakın değilseniz sakın TurkNet'e bulaşmayın. Uzak kalırsanız sadece ADSL verirler ve size 100 Mbps tanımladık vs. diye süründürürler.

VAE için lafım yok.

Eski TurkNet kullanıcı olarak uzak mesafede YAPA ağır pişmanlıktır.

Bir şekilde TurkNet'en santral ile aranızdaki kablo mesafesini öğrenin. Eğer 300-200 metre altı ise geçilebilir ama daha uzak ise bulaşma.

YAPA santraline yakın değilseniz sakın TurkNet'e bulaşmayın. Uzak kalırsanız sadece ADSL verirler ve size 100 Mbps tanımladık vs. diye süründürürler.

VAE için lafım yok.

Eski TurkNet kullanıcı olarak uzak mesafede YAPA ağır pişmanlıktır.

Bir şekilde TurkNet'en santral ile aranızdaki kablo mesafesini öğrenin. Eğer 300-200 metre altı ise geçilebilir ama daha uzak ise bulaşma.
Uzak mesafeden kasıt nedir? Uzak göreceli bir kavram. Mesela ben 975 metre uzaklıktayım. Uzak mı santrale?

İstatistiklere bakarsak VAE'de 35 indirme hızı alanlar YAPA'da bu hızın üstüne çıkıyorlar. Türknet'e laf atanlarada aldırma, senin iç tesisatın iyi olduğu sürece bir sorun çıkmaz.

İstatistiklere bakarsak VAE'de 35 indirme hızı alanlar YAPA'da bu hızın üstüne çıkıyorlar. TürkNet'e laf atanlarada aldırma, senin iç tesisatın iyi olduğu sürece bir sorun çıkmaz.

TürkNet Destek gibi cevap veriyorsun... Biz kontrol ettik sorun yok iç tesisatınızı yenileyin diyorlar. :) Selam TurkNetDestek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzak mesafeden kasıt nedir? Uzak göreceli bir kavram. Mesela ben 975 metre uzaklıktayım. Uzak mı santrale?
Eğer bölgede sadece ADSL varsa sorun yok.

Eğer 100-200 metre yakınında VDSL destekli saha dolabı var ve YAPA santral mesafen 975 metre ise sizi resmen kazıklıyorlar.

Çünkü aynı para 35 Mbps kullanma imkanı varken, maliyet kaygısı yüzünden sizi daha uzak noktaya bağlayıp ADSL hızlara mahkum ediyorlar.
İstatistiklere bakarsak VAE'de 35 indirme hızı alanlar YAPA'da bu hızın üstüne çıkıyorlar. Türknet'e laf atanlarada aldırma, senin iç tesisatın iyi olduğu sürece bir sorun çıkmaz
YAPA kapsamında hizmet alanlara, size 100 Mbps tanımladık, sorun iç tesisatta diye oyaladıklarını da yazsaydım keşke ya da VAE kapsamında 35 Mbps vermek yerine uzak noktadaki santrale bağlayıp ADSL'e mahkum ettiklerini neden söylemiyorsun.

Kurulum yaparken bina ankastresine hattı çakmak yerine ek yaparak bağladıklarını söylemiyorsun. Sonra CRC hatası, oksitlenme, hız düşmesi, ping sorunu tonla sıkıntı çıkıyor. Kendi yaptıkları hatayı iç tesisat diye bize yıkıyorlar.

TurkNet, TT ve diğerleri kadar kötü firmadır. Çünkü ülkede düzgün hizmet veren 1 firma yok.

Son düzenleme:
Eğer bölgede sadece ADSL varsa sorun yok.

Eğer 100-200 metre yakınında VDSL destekli saha dolabı var ve YAPA santral mesafen 975 metre ise sizi resmen kazıklıyorlar.

Çünkü aynı para 35 Mbps kullanma imkanı varken, maliyet kaygısı yüzünden sizi daha uzak noktaya bağlayıp ADSL hızlara mahkum ediyorlar.
Şöyle söyleyim ben bu interneti 2018 yılında bağlattım. Bize 35 megabit hız verebileceklerini söylemişlerdi ve hat VDSL olacaktı. İnternet bağlandığında kontrol ettim ADSL ve 16 megabit hız vardı. VDSL'e geçiş için destek kaydı açtık. Yaklaşık 3 hafta sonra hem VDSL'e geçişimiz yapıldı hem de YAPA'ya geçişimiz sağlandı. Modeme max 85 megabit download geliyordu fakat zayıflamadan dolayı 65 megabit download alıyorduk. Yaklaşık 6 ay filan böyle kullandık. Sonra 2018'in kasım ayında internet hızı düştü (kasıtlı yapıldığını düşünüyorum) hatta 30 megabit download geliyordu bizde tam 30 alabiliyorduk. Hani desemki 65 megabit alırken kopma oluyordu da ondan düşürdüler. Kopma filan olmuyordu gayet stabil bir şekilde 65 megabit hız alabiliyorduk. O günden bugüne kadar 20'ye yakın destek talebi açtım, donanımhaberdeki ekiplerine yazdım ama nafile. Her seferinde biz binanıza kadar olan kısmı kontrol ettik, dairenizdeki kabloları kontrol edin dediler. Şimdi de 30 megabite bile razıyım. Neden çünkü son 1.5 aydır filan 15-20 megabit download alıyoruz. Sorun sizde dediler. Gittim daireye cat6 DSL çektim. Yine aynıydı. Yetinmedim modemi alıp ankastreye bağladım. Bu seferde hızınız 20 megabite sabitlenmiştir denilip kayıt kapatıldı.

Şimdi özet olarak: Ben YAPA'dayım. Bu konumdan başlarda 65 megabit download alırken şimdi 15-20 anca alıyorum. TürkNet önceden santrale olan uzaklığı söylemiyordu o özellik son aylarda gelmiş olsa gerek ve benim santrale olan uzaklığım 975 metre. Önceden de bu böyledir. Ev değiştirmediğime göre santrale olan uzaklık değişmeyeceğine de göre, 65D olan hattım nasıl olurda 15-20'de sürünür?

Yakın zamana kadar TürkNet kullanıyordum, hala cimer ve BTK üzerinden şikayetim devam ediyor kendileri ile. Alırken ancak görüşme sağlayabiliyorsunuz, müşteri olduktan sonra muhattap alabileceğiniz kimse yok. Başka operatöre geçerken telefon hattını teslim etmiyorlar geçiş süreci aşırı sancılı oluyor. Şimdiden çok geçmiş olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı