Superonline FTTH GPON Bufferbloat testi

HUSEYIN7

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Bugün Bufferbloat testi yaptım ve sonuçlar böyle çıktı. İnternetim B seviyede gösteriyor fakat nedense Gaming kısmında 2 tane uyarı var ve böyle bir uyarı yazısı çıkıyor. Ben çok fazla Online oyun oynayan birisiyim ve kafaya taktım açıkçası oyun kısmında uyarı gözükünce. Neden uyarı veriyor, normal mi bu? Daha önce yapan arkadaşlar aydınlatırsa beni çok sevinirim.

buffer bloat test 2.png

uyarı 1.png

uyarı 2.png

Uyarılar bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bugün Bufferbloat testi yaptım ve sonuçlar böyle çıktı. İnternetim B seviyede gösteriyor fakat nedense Gaming kısmında 2 tane uyarı var ve böyle bir uyarı yazısı çıkıyor. Ben çok fazla Online oyun oynayan birisiyim ve kafaya taktım açıkçası oyun kısmında uyarı gözükünce. Neden uyarı veriyor, normal mi bu? Daha önce yapan arkadaşlar aydınlatırsa beni çok sevinirim.

Eki Görüntüle 1269723

Eki Görüntüle 1269724

Eki Görüntüle 1269725

Uyarılar bunlar.
İyi bile denebilir.

Türk Telekom'da 678ms görenler var. Oldukça iyi. Bir sorun yok. Ping artışı yaşamazsınız. Hattın bant genişliği %99 olana kadar ping sorunu yaşamazsınız gibi görünüyor. Hat maksimum yükte sadece azıcık pingleniyor.

İyi bile denebilir.

Türk Telekom'da 678ms görenler var. Oldukça iyi. Bir sorun yok. Ping artışı yaşamazsınız. Hattın bant genişliği %99 olana kadar ping sorunu yaşamazsınız gibi görünüyor. Hat maksimum yükte sadece azıcık pingleniyor.
İndirme yaparken Ping artışı yaşıyorum aslında. Bugün LoL'de steamden indirme yapmayı denedim. 200 MBPS Kullanıyorum indirme yaparken steamden 140 MBPS ile indirmeye yönelik ayar yaptım. Yani 14 MB ile , ping sabit değildi artmalar oluyordu. Sonra 13,12 MB denedim onlardada aynıydı. 10 MB Yapınca biraz sabit kalmaya başladı. Ve farkettim ki upload ile download ile biraz fark var gibi... Upload'ı düşürme şansımız var mıdır?

İndirme yaparken Ping artışı yaşıyorum aslında. Bugün LoL'de steamden indirme yapmayı deneyim. 200 MBPS Kullanıyorum indirme yaparken steamden 140 MBPS ile indirmeye yönelik ayar yaptım. Yani 14 MB ile , ping sabit değildi artmalar oluyordu. Sonra 13,12 MB denedim onlardada aynıydı. 10 MB Yapınca biraz sabit kalmaya başladı. Ve farkettim ki upload ile download ile biraz fark gibi... Upload'ı düşürme şansımız var mıdır?
Aslında bunlardan ziyade özel bir Qos tanımlamak iyi olabilir. Süperonline download burst durumunda tutuyor hattı. Nperf testi yaparsanız görürsünüz. İndirme bir düşüp bir alçalmalı. Bu sebeple hat birden daralınca ping oluşuyor olabilir. Süperonline bu politikasından vazgeçmeli.

Aslında bunlardan ziyade özel bir Qos tanımlamak iyi olabilir. Süperonline download burst durumunda tutuyor hattı. Nperf testi yaparsanız görürsünüz. İndirme bir düşüp bir alçalmalı. Bu sebeple hat birden daralınca ping oluşuyor olabilir. Süperonline bu politikasından vazgeçmeli.
Qos tanımlaması hakkında pek fikrim yok açıkçası daha önce yapmadım hiç. Modem arayüzüne baktım fakat göremedim QoS ayarını. Kullandığım modem : ZXHN H267A V1.0
Kullandığım modemde bu ayarı kaldırmış olabilirler mi?

Eki Görüntüle 1269723

Eki Görüntüle 1269724

Eki Görüntüle 1269725

Uyarılar bunlar.

Normal değerler. Low latency test yaptığı sunucular yurt dışında bu nedenle Low latency kısmında uyarı çıkıyor. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Aslında var da, Qos ile hızdan ödün vermeniz gerekecek.

Qos tanımlaması hakkında pek fikrim yok açıkçası daha önce yapmadım hiç. Modem arayüzüne baktım fakat göremedim QoS ayarını. Kullandığım modem : ZXHN H267A V1.0
Kullandığım modemde bu ayarı kaldırmış olabilirler mi?
Muhtemeldir.

Tavsiyem yeni bir router alın ve onun üstünde tanımlama yapın. Hatta MAC kopya destekli bir router alırsanız elinizdeki cihazı da kullanmanıza gerek kalmaz ve direkt olarak ana cihazınız satın almış olduğunuz cihaz olur. Tavsiyem dediğim gibi bir şey yapın eğer bu durumdan rahatsız iseniz.

Muhtemeldir.

Tavsiyem yeni bir router alın ve onun üstünde tanımlama yapın. Hatta MAC kopya destekli bir router alırsanız elinizdeki cihazı da kullanmanıza gerek kalmaz ve direkt olarak ana cihazınız satın almış olduğunuz cihaz olur. Tavsiyem dediğim gibi bir şey yapın eğer bu durumdan rahatsız iseniz.
Bildiğim kadarıyla superonline fiber kendi kafamıza göre modem almamıza izin vermiyor. Şifreyi paylaşmıyorlar bizle. MAC kısmını pek anlamadım ne oluyor tam olarak acaba?

Geri
Yukarı