Suriyeliler geri dönmezse Türkiye'de neler yaşanır?

Şöyle bir fark var, Almanya önüne geleni ülkeye sorgusuz bir biçimde sokup barınmasına izin vermiyor.

Açıkçası o dönem için eli ayağı tutan herkesi aldılar. Fark olarak onların hükümeti sistematik olarak vatandaşlık verdi. Önce geçici belgeler ve sonrasında zaman içerisinde Alman vatandaşlığı şeklinde ilerledi süreç.
Kaldı ki Türkler çok daha da milliyetçidir. Kreuzberg (Küçük Taksim) gibi Türk semti bile oluşturmuşlar.

Yöntem sonuna kadar yanlıştı ama olan olmuş durumda. Hükümet değişse bile öyle kolay değil geri yollamak.
Aksine çocuklarını okuluna alarak onları Atatürkçü eğitim sistemiyle asimile etmek daha mantıklıdır. Daha da kolay.
Ötekileştirerek onları düşmanlaştırırsınız. Ama okulları açar eğitirseniz, Türkleştirerek asimile edersiniz.

Ya istediğini yapsınlar onlar kim? valla bir baş kaldırma yapsın bu Suriyeliler kafalarına tencereyle vururum, beyefendilere bak oldu olacak vatandaşlık da verelim, biz bunları sığınmacı olarak aldık ve öyle de gidecekler.

Olaylar aynı kürt olaylarına döner veya şimdi ki Almanya'daki türkler gibi olur büyük ihtimalle Almanya'daki türklerin Türkiye Arap versiyonu olur.

Olaylar aynı kürt olaylarına döner veya şimdi ki Almanya'daki türkler gibi olur büyük ihtimalle Almanya'daki türklerin Türkiye Arap versiyonu olur.
Valla ben şunu söyleyeyim benim halkıma bir el kaldırsınlar o gün sokağa çıkar savaşırım bunlarla, Almanya'ya biz sığınmacı olarak değil çalışan olarak gittik bunu da belirtmekte fayda var.

Kendi ülkelerinden kaçan insanların başka bir ülkede örgütlenip savaş çıkarabileceğini düşünmüyorum. Bir de Suriyelilerden bahsediyoruz. Fırsatını bulsalar buradan Avrupa'ya kaçacaklar.

Suriyeliler gidince ülkenin uçuşa geçeceğini düşünenler var, maalesef öyle işlemiyor işler. Kendi yararımıza kullanabilsek ve kontrol edebilsek sıkıntı olmayacak da onu da beceremiyorlar. Gönderildiklerinde muhtemelen olay falan çıkmayacak, hiç kimsenin - AKP, aşırı muhafazakarlar bile - karşı çıkacağını da sanmıyorum. Gönderemedikleri için din kardeşi diyorlar, gönderebilseler öve öve anlatırlar.

Vallahi ben şunu söyleyeyim benim halkıma bir el kaldırsınlar o gün sokağa çıkar savaşırım bunlarla, Almanya'ya biz sığınmacı olarak değil çalışan olarak gittik bunu da belirtmekte fayda var.

Onlar çalışmıyorlar mı şimdi ki hükümet diye onları tutuyor nedeni çok açık ucuz işçi zaten pek yaşadıkları yerler çoğunlukta gecekondu mahalleleri büyük ihtimalle zaten iç savaş bitse bile onların çoğu Türkiye'de yaşamaya devam edecektir kuzey Suriye'nin düzenlenmesi 5 yılı bulur zaten o yüzden suriyeliler en az 10 yıl daha bizimle.

Açıkçası o dönem için eli ayağı tutan herkesi aldılar. Fark olarak onların hükümeti sistematik olarak vatandaşlık verdi. Önce geçici belgeler ve sonrasında zaman içerisinde Alman vatandaşlığı şeklinde ilerledi süreç.
Kaldı ki Türkler çok daha da milliyetçidir. Kreuzberg (Küçük Taksim) gibi Türk semti bile oluşturmuşlar.

Yöntem sonuna kadar yanlıştı ama olan olmuş durumda. Hükümet değişse bile öyle kolay değil geri yollamak.
Aksine çocuklarını okuluna alarak onları Atatürkçü eğitim sistemiyle asimile etmek daha mantıklıdır. Daha da kolay.
Ötekileştirerek onları düşmanlaştırırsınız. Ama okulları açar eğitirseniz, Türkleştirerek asimile edersiniz.
O dönemlerde iş gücü ihtiyacından dolayı alındı fakat yine de ipin ucu bırakılmadı. Hatta o dönemlerden kısa bir süre sonra Alman-Türk olayları fazlasıyla yaşanmaktaydı, cinayetler işleniyordu.

Ülkeye alınan Arap sayısı gösterilen verilerden daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Bunların hangisine vasfı, neci olduğu, daha önce birini öldürdü mü ya da psikolojik sorunlu mu diye soruldu ve sorgulandı? Ya bu sohbeti şöyle yüz yüze konuşuyor olsak daha detaylı konuşacağım ama burada rahat konuşamıyorum işte.

Olay ötekileştirmek değil, ülkeye menfaat sağlayacak doktorudur, mühendisidir eyvallah ama bunların birçoğu şu an Avrupa ülkelerinde yaşıyor. Esad'ın kemik kitlesi zaten hala Suriye'de yaşamakta. Geriye kalanlar kimler sizce? Yıllardır Afgan göçü mevcut ülkede ve Taliban hakimiyetinden sonra kurtarılan Taliban militanlarından sonra bir göç dalgası daha yaşanıyor. Bu gelenler kimler sizce? :)

Açıkçası günümüzde ki Arapların, Türkleştirip asimile edebileceğimizi sanmıyorum. 11 senedir hala bu konuda bir gelişme kaydedemedik, gelecekte de kaydedebileceğimizi sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı