Suudi Arabistan GP Kazananı Checo Perez

Daha fazla  
Meslek
NCR Trooper
Suudi Arabistan GP'yi Sergio Perez kazanarak Redbull'un bu sene durdurulamaz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Son turlarda Verstappen ve Perez araçta sıkıntı olduğunu söyleyip bizi umutlandırsa da kazanan yine Redbull oluyor.

Ayrıca günün sürücüsü 15 .sıradan 2. sıraya yükselen Max Verstappen oluyor.

Açıkçası son 2 sezon çok sıkıcı geçiyor. Redbull dominasyonu daha ne kadar devam eder sizce?

Suudi Arabistan GP'yi Sergio Perez kazanarak Redbull'un bu sene durdurulamaz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Son turlarda Verstappen ve Perez araçta sıkıntı olduğunu söyleyip bizi umutlandırsa da kazanan yine Redbull oluyor.

Ayrıca günün sürücüsü 15 .sıradan 2. sıraya yükselen Max Verstappen oluyor.

Açıkçası son 2 sezon çok sıkıcı geçiyor. Redbull dominasyonu daha ne kadar devam eder sizce?

Diğer demirbaş takımların kendine gelmesi lazım yoksa Red Bull dominasyonunu daha çok izleriz. Güvenlik aracından sonra Leclerc'e bir şeyler oldu ve olduğu yerde saydı, Sainz'a hiçbir yorumum yok bence yeri burası değil. Mercedesler ise fena değillerdi bugün fakat 2 sezondur inanılmaz formsuzlar. Lewis hala 2021'de giden şampiyonluğun etkisinde gibi. Aston Martin tam anlamıyla "toplama" bir araçla elinden geleni yapıyor fakat Red Bull'un temposuna kafa tutmaya çok uzaklar ama ben Alonso'nun yarış içindeki davranış ve konuşmalarından, sürüş tarzından vs. mutluyum. Bir tifosi olarak her zamanki gibi zor ve umutsuz bir sezon bekliyor bizleri fakat bir yandan da Alonso fanı olarak izlemeye devam ediyorum.

Alonso başta ümit verse de sonradan RedBull hızını gösterdi.

Redbull şahane bir araç yapmış açıkçası. Hem virajlarda, hem düzlüklerde en hızlılar. Yarış temposunda 1,1.5 saniye diğerlerinden daha iyiler, inanılmaz bir fark. Sıralamalarda turlarında Ferrari ile bu kadar yakın olup, yarış temposunda nasıl bu kadar fark atıyorlar anlamış değilim. Aynı şeyi Ferrari için de diyebiliriz, tek turda bu kadar iyi olup yarış temposunda 1 saniye geride kalmalarını ilk defa görüyorum. 2006'dan beri F1 izleyen biri olarak ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum.

Redbull: Perez önde başlamanın faydasından iyi yararlanıp kariyerinin en iyi zaferlerinden birini aldı, Verstappen arkada başlamasaydı işi kolay olmayacaktı. Verstappen takımın delta sürelerine uymasa da aradaki farkı kapatamadı doğal olarak fark nedeniyle. Yine de iyi bir sonuç aldı.

Ferrari: Yarışın ilk bölümünde Leclerc tempo olarak çok iyiydi, hard lastiklere geçtikten sonra Ferrari bariz şekilde yavaşladı, lastiği çalıştıramadılar. Sainz'in temposunu beğenmedim. Araç lastikleri yiyor yine geçen sene gibi ama geçen sene en azından araç hızlıydı. Özellikle geçen TD39 kurallarından sonra Ferrari bariz yavaşladı, bu senede Arabistan GP de geçen sene galibiyet mücadelesi verirken bu hafta 6 ve 7. sıralar için kapışıyordu takım. Yarış temposunda geçen sene göre bu pistte 0.7 saniye daha gerideydiler, tam anlamıyla rezalet. Bahreyn de geçen seneye göre daha hızlanan bir Ferrari vardı, bu arada ise tam tersi durum söz konusu. Lastikler ile büyük sıkıntı var Ferrari de ve takım motoru da kısmıştı, bu nedenle beklenenden çok daha kötü göründüler. Bahreyn yarışında da yanlış ayar seçmiştiler. İlerleyen yarışlarda daha iyi olacaklarını düşünüyorum ama şampiyonluk bu saattten sonra mucize olur. SC aracının çıkması da Ferrari için kötü oldu. FIA'nın güvenlik aracı çıkarması rezillik hakikaten, böyle bir saçma sapan bir karar olamaz, neymiş efendim kameralar nedeniyle Stroll'un aracı nereye çektiğini tam göremedik ondan SC çıkardık diyorlar. Özürleri kabahatlerinden büyük.

Aston Martin: Alonso yine harikaydı, Stroll'de iyiydi ama mekanik sorun yaşadı.

Mercedes: Hamilton bu hafta farklı ayar seçmesi nedeniyle Russell'a göre daha fazla zorlandı, Russell bu hafta sonu daha iyiydi. Maksimumu aldılar, Ferrari'nin önünde olmaları da şaşırtıcıydı.

Mclaren: Her iki pilota da yazık oldu. Gasly, Piastri'ye temas etti, kanadını kırdı, uçuşan kanat parçaları arka sıralardan gelen Norris'e çarptı o da ön kanat değiştirmek zorunda kaldı, daha ilk turda her iki Mclaren sürücüsü son sıraya geriledi.

Alpine maksimumu aldı.

Magnussen iyi bir iş yaptı. Hulkenberg sıralamarda iki kez geçmeyi başardı, farkını ortaya koyuyor. Daha önce dediğim gibi Hulkenberg daha iyi pilot. Bunu yarışa da yansıtacaktır.

De Vries şu ana kadar benim için büyük hayal kırıklığı, takıma liderlik etmesini bekliyordum, iki yarıştır Tsunoda'ya geçiliyor.

En iyi çaylak performansını Loran Sargeant sergiliyor, gayet iyi açıkçası. Piastri de şanssızdı, yoksa iyi performans gösteriyor şimdiye kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı