Suudi Arabistan'dan ne alınır?

eneshlvc

Hectopat
Yer
Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Anakart: ASUS PRIME B550M-K
• Ekran kartı: Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
• İşlemci soğutucusu: ID-COOLING SE-224-XTS
• Bellek: G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz CL18
• SSD: Samsung 980 PRO 1TB
• Güç kaynağı: Aigo GP750
• Kasa: DarkFlash DLX21
• Monitör: ViewSonic VA3209-2K-MHD
• Klavye: Royal Kludge RK61
• Fare: Razer Basilisk X HyperSpeed
• Kulaklık: Samsung Galaxy Buds2
• Kontrolcü: Xbox 9. Nesil
Meslek
Öğrenci
Babam yakın zamanda işi gereği Suudi Arabistan'a gidecek. Suudi Arabistan'dan neler alınabilir? Amazon'un Suudi Arabistan sitesine baktım biraz ve fiyatlar genel olarak Türkiye'ye göre daha ucuz. Telefon almak var aklımda ama kayıt ücreti, vergi iadesi gibi şeyleri hiç bilmiyorum, bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Hiçbirine ihtiyacım yok. Satmak için olabilir ama uğraşmaya değer mi bilmiyorum.

Yani Suudi Arabistan fiyatlarini bilmiyorum. Fiyatlari karsilastirip, Suudi Arabistan'in ne kada vergi iadesi yaptiginida hesaba katarak. Degip degmiyecegine sen karar vermen gerekiyor.

Vergi iadesi almak Arabistan'da nasıl bilmiyorum ama Almanya'da söyleydi. Kasada taxfree(vergi iadesi) istedigini söylüyorsun. Birkaç kagit dolduracak, pasaportunu vereiyon vs. sana iki tane kagit veriyorlar. Havalimaninda, check-in'den sonra gümrüge gidiyorsun. Taxfree aldığın esyalari orada birakiyon. Seni parani alman icin baska bir yere yönlendiriyorlar. Almanya'da (globalblue) oluyor o yer, Arabistan'da farkli bir sirket olabilir. Orada fisi ve kasa da verilen kagitlari veriyorsun. (vermeden önce fisin fotografini alin, belki sonra lazim olur.). Calisan kagitlari kontrol ettikten sonra senden nakit mi yoksa banka kartinami istiyonuz diye soruyur. Nakit alirsan daha az veriliyor. Ondan banka kartina istemen daha iyi. Paranin atilmasini istedigin banka kartini veriyorsun. 1 ay gibi sonra para hesabina atiliyior.

Almanya'da böyle yapmistim. Arabistan'da farkli olabilir...arastirmak lazim.

Ve bir de yurt disindan telefon getirilmez artik, telefonu actirmak olmus 20k. iPhone 14 veya 15 almicaksan, Türkiye'den telefon almak daha ucuza geliyor...

Babam yakın zamanda işi gereği Suudi Arabistan'a gidecek. Suudi Arabistan'dan neler alınabilir? Amazon'un Suudi Arabistan sitesine baktım biraz ve fiyatlar genel olarak Türkiye'ye göre daha ucuz. Telefon almak var aklımda ama kayıt ücreti, vergi iadesi gibi şeyleri hiç bilmiyorum, bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Android telefon alınıp ucuza IMEI vs attırabilirsin burada. PS5, Xbox veya laptop aldırmak da çok mantıklı. Direk getirip burada tak çalıştır sorunsuz kullanırsın.

Geri
Yukarı