SYKA kitap mağduriyeti

Reasonn

Hectopat
Daha fazla  
Bugün üniversitenin binasının içinde sergi açmış set şeklinde kitap satan kişiler vardı. Bende okulun içindedir diye güvenmek durumda kaldım. Kitaplar okuma kitabi arkadaşlar. Bildiğimiz roman yani. Neyse bana standın oradaki eleman fiyatını söyledi 129 TL olarak ve ben 6 kitap sandım. Dedim ki hoca ile görüşmem lazım ders için dönüşte tekrar uğrarım. Sonuçta kitap bunlar yani. Daha sonra uğradım ve bana anlattı ben hala tek tek kitap seçeceğim sanıyorum. Set olarak seçmen lazım dedi 5 set bir de USB hediye verdiler. Standın oradaki eleman bana USB belleği pakedinden çıkar kontrol et defosu falan var mı dedi bende çıkarttım. Neyse gittik kitapları eksiksiz şekilde bana verdiler. Form doldurdum işte ödeme havale ile olacak falan 129 TL olmayacak onu anladım ama dedim ki kitap ne kadar pahalı olur. İmzaladığım kağıt üzerinde toplam ödenecek tutar yazmıyor ve taksitlerde yazmıyordu. Bana da onlar söylemediler taksit için şu kadar ediyor bak fiyat budur falan demediler. Sadece o elemanlardan birisi bana 36 ay taksit demiş ben duymadım zaten.

Neyse bende kalacak kağıdı aldım eve gidecekken dedim bakayım kaç taksit kaç para tutuyor. Bir de bakıyorum ki 36 ay taksit 129 TL tutarında. Yani 4600TL. Geri döndüm hemen dedim iade edeyim, ben ödeyemem öğrenciyim zaten onlara da söyledim bunu. Gittim dedim ki ben bunu ödeyemem fiyat çok fazla iade etmek istiyorum. Kitapları alalı 10 dakika oldu bu arada. Neyse kitapları buradan iade almıyoruz dedi. Numara verdi numarayı aradım. Talep oluşturduk dönüş yaparlar dedi. Ben de dedim kabul edilecek zaten herhalde kitaplar dursun dedim iade işlemi olur siz teslim edersiniz çünkü ürünlerin kutusu dahi açmadım. Almadılar, ben yollayacakmışım PTT Kargo ile. Dedim tamam 4600 TL ödemektense yollarım dedim. Neyse sonra böyle birkaç kişi vardı kitap alan sorayım bir dedim şüphe ettim çünkü.

Sordum ki böyle kitap satıp iade kabul etmiyorlarmış. Geri tekrar firmayı aradım. Dedim böyle mağduriyet yaşayan kişiler varmış falan diye. Aynı firmamı bilmiyorum ama yaşayan varmış. Söyledim iade için talep oluşturduk 10 gün içinde dönerler size dedi. Benim tüketici hakkım 14 içinde. Bana 10 güne dönecekler olumsuz olursa zaten geçmiş olsun ama olumlu olsa bile zamanım yok ki. Bir de USB paketi açtırdı bana standın oradaki eleman şimdi paket satıyoruz zarsr verdin deyip de oade kabul etmeyebilir. Tüketici haklarına gittim şikayet ettim. Dedim korkuyorum çünkü 100-200TL değil 4600 TL az para değil ki. Sonuç ne olacak bilmiyorum kitaplarda elimde duruyor bir şey olmasın diye açmadım bile. Sizce durum ne olur yani parayı ödemek zorunda olmak istemiyorum. Bunların hepsi bugün oldu bir de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle geçmiş olsun. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanundan bir SS atıyorum. THH'ye başvurmuşsunuz galiba ama elinizi güçlendirmek için bu maddeye istinaden olduğunu ve belgeleyebileceğiniz bir şekilde satıcıya (mail olabilir) sözleşmeden cayma hakkınızı kullandığınızı belirtipp THH'ye başvurunuzu yenileyin.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-11-14-19-28-45-957_com.microsoft.office.officehubrow.jpg
    Screenshot_2022-11-14-19-28-45-957_com.microsoft.office.officehubrow.jpg
    93,7 KB · Görüntüleme: 57
Onlar bizim okula da geldi, ucuzmuş gibi konuşup kandırmaya çalışıyorlar. Alıp büyük hata etmişsiniz.

Onlar bizim okula da geldi, ucuzmuş gibi konuşup kandırmaya çalışıyorlar. Alıp büyük hata etmişsiniz.

Biraz öyle oldu bende çok dikkat eden birisiyim normalde ama kafam dağınıktı biraz boşluğuma geldi diyebilirim.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanundan bir SS atıyorum. THH'ye başvurmuşsunuz galiba ama elinizi güçlendirmek için bu maddeye istinaden olduğunu ve belgeleyebileceğiniz bir şekilde satıcıya (mail olabilir) sözleşmeden cayma hakkınızı kullandığınızı belirtipp THH'ye başvurunuzu yenileyin.

Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi zaten elimde belgem olduğu için biraz o konuda rahatım. Bir de talep oluşturdum iade için onun sürecini bekliyorum olumsuz olursa zaten THH başvurduğum için süreç oradan devam edecek. Belgelerin asıl kayıtları zaten açılan dosyanın içinde. Ne diyelim dalgınlık oldu. Cayma hakkımın belgesi elimde zaten olmadı sizin dediğiniz gibi yapabilirim. Cevap için teşekkürler. Bir gelişme olursa bu yazıya eklerim. En azından süreç nasıl işledi bilgilendirmiş olurum.

Hocam şiddetle mail atmanızı tavsiye ediyorum.

Tekrardan geçmiş olsun.

Firma ile yarın iletişime geçip durumu öğreneceğim. Cayma hakkımı kullanacağımı söyleyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

Güncelleme: Salı gününden sonra herhangi bir gelişme olmadı. Birçok defa aramama rağmen hep aynı cevapla karşılaştım. Cevapları da iade bölümünün ilgilendiğini ve onların bana dönüş yapacaklarını söylediler. Gün geçtikçe oyalandığımı hissediyorum. Bu gidişle ürünler elimde kalacak diye de korkuyorum. Kötü senaryo olarak ürünlerin iadesi kabul olmaz ise ne yapmam gerekiyor? Eğer ürünlerin iadesini kabul etmezlerse ürünleri ben belirttikleri adrese yollamalı mıyım? Yardım edebilir misiniz?

Son düzenleme:
@Reasonn hocam merhaba aynısı bugün benim başıma geldi durumu çözdün mu ya da iade aldılar mi birebir senin yaşadıklarının aynısı yaşadım ne yapmam gerekiyor umarım senin sonucunda iyi sonlanmistir.

Firma ile yarın iletişime geçip durumu öğreneceğim. Cayma hakkımı kullanacağımı söyleyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

Güncelleme: Salı gününden sonra herhangi bir gelişme olmadı. Birçok defa aramama rağmen hep aynı cevapla karşılaştım. Cevapları da iade bölümünün ilgilendiğini ve onların bana dönüş yapacaklarını söylediler. Gün geçtikçe oyalandığımı hissediyorum. Bu gidişle ürünler elimde kalacak diye de korkuyorum. Kötü senaryo olarak ürünlerin iadesi kabul olmaz ise ne yapmam gerekiyor? Eğer ürünlerin iadesini kabul etmezlerse ürünleri ben belirttikleri adrese yollamalı mıyım? Yardım edebilir misiniz?

Hocam merhaba aynısı bugün başıma geldi ne yapacaksın hiçbir fikrim yok deneyimi aktarabilir misin senin durumun nasıl sonuçlandı umarım iyi sonuç almış iade yapmışsındir şu an elimde benim de cayma formu var ve USB bellek ne yapmam lazım kitaplar daha gelmedi ama PTT mesaj attı geri göndermem mi lazım hemen aramalarını mi bekleyim seni aradılar mi :/ yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkürler ederim.

Son düzenleme:
@Reasonn hocam merhaba aynısı bugün benim başıma geldi durumu çözdün mu ya da iade aldılar mi birebir senin yaşadıklarının aynısı yaşadım ne yapmam gerekiyor umarım senin sonucunda iyi sonlanmistir.

Hocam merhaba aynısı bugün başıma geldi ne yapacaksın hiçbir fikrim yok deneyimi aktarabilir misin senin durumun nasıl sonuçlandı umarım iyi sonuç almış iade yapmışsındir şu an elimde benim de cayma formu var ve USB bellek ne yapmam lazım kitaplar daha gelmedi ama PTT mesaj attı geri göndermem mi lazım hemen aramalarını mi bekleyim seni aradılar mi :/ yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkürler ederim.

Kitapları teslim aldın mı? USB belleğin kutusu elinde duruyor mu? Benim iademi yapmadılar bende mahkeme kararını bekleyeceğimi söyledim ödemelerimin de günü geçti ama ödemiyorum. Süreç sonuçlanınca detaylı olarak baştan özet geçeceğim. Sen sözleşmeyi ne zaman imzaladığını, USB belleği aldıysan onun kutusunu açmamanı açtıysan da kutusunu kesinlikle saklamanı, elinde olan cayma formunu doldurup PTT Kargo ile firmaya yollamanı tavsiye ederim. Sen merak ettiğin şeyleri sor ben elimden geldiğince tecrübelerimden sana cevap veririm.

Geri
Yukarı