System ıdle process boşta yüksek CPU kullanımı

sonvolbukucu

Picopat
Merhaba.
Yaklaşık 3 hafta önce laptop boştayken yoğun bir iş yükü çektiğini hissedip görev yöneticisini açtım. İlk açıldığında CPU kullanımı %95-100 arası gözüktü ve sonra hemen olması gereken seviyeye, %10'un altına düştü. Açar açmaz kullanımı düştüğü için ne SS alabildim ne de güç harcayan yazılımı görebildim.

görev yöneticisi.png

Tavsiye üzerine process hacker programıyla CPU'yu tüketen programları görüntüledim. Zirvede 90ları aşan kullanımla "System ıdle process" gözüküyor.

process hacker.png

Sorunun kaynağı bu mudur? Buysa nasıl çözebilirim? Bu değilse sebep ne olabilir? (Görev yöneticisi açıkken güç tüketilmediği için geçici çözüm olarak sürekli açık tutuyorum arkaplanda)

Teşekkür ederim.

5 yıl önce benzer bir konu açılıp çözüm alınmış sanırım ancak kullanılan yazılım ve yötemler hakkında bilgim yok ve anlayamadım.
[Çözüldü] "System Idle Process" Yüksek CPU Kullanımı - Technopat Sosyal
En azından buradan bakıp yardım ederseniz bile sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Yaklaşık 3 hafta önce laptop boştayken yoğun bir iş yükü çektiğini hissedip görev yöneticisini açtım. İlk açıldığında CPU kullanımı %95-100 arası gözüktü ve sonra hemen olması gereken seviyeye, %10'un altına düştü. Açar açmaz kullanımı düştüğü için ne SS alabildim ne de güç harcayan yazılımı görebildim.

Eki Görüntüle 622871

Tavsiye üzerine process hacker programıyla CPU'yu tüketen programları görüntüledim. Zirvede 90ları aşan kullanımla "System ıdle process" gözüküyor.

Eki Görüntüle 622870

Sorunun kaynağı bu mudur? Buysa nasıl çözebilirim? Bu değilse sebep ne olabilir? (Görev yöneticisi açıkken güç tüketilmediği için geçici çözüm olarak sürekli açık tutuyorum arkaplanda)

Teşekkür ederim.

5 Yıl önce benzer bir konu açılıp çözüm alınmış sanırım ancak kullanılan yazılım ve yötemler hakkında bilgim yok ve anlayamadım.
[Çözüldü] "System Idle Process" Yüksek CPU Kullanımı - Technopat Sosyal
En azından buradan bakıp yardım ederseniz bile sevinirim.

Aynı sorun bende de var. Görev yöneticisi açtığımda %100'den %1-2'lere kadar düşüyor CPU'm. Kapatınca yükseliyor. Bilgisayarda kasmalar oluşturuyor hatta Chrome'a girerken bile disk %100 hatası alıyorum. Sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

Aynı sorun bende de var. Görev yöneticisi açtığımda %100'den %1-2'lere kadar düşüyor CPU'm. Kapatınca yükseliyor. Bilgisayarda kasmalar oluşturuyor hatta Chrome'a girerken bile disk %100 hatası alıyorum. Sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam öncelikle cpunun görev yöneticisini açtığın anda yüksek gözüküp birkac saniye içerisinde normal hale gelmesi normalmiş.
Pc kasıyor, ve gerçekten bir güç tüketimi oluyorsa bunun çözümünü bulamadım. Format atıp yeniden win10 kurdum. Ancak bu şekilde kurtulabildim.

Geri
Yukarı