SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION Mavi Ekran Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

quiserp

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, sürekli mavi ekran hatası alıyorum özellikle oyunlarda veya YouTube'dan video izlerken. Bundan önce bilgisayara mavi ekran hatalarını düzeltmesi için 3 kere format attım fakat hala aynı herhangi bir düzelme yok. Artık sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum lütfen Minidump dosyalarını okuyup yardımcı olabilir misiniz?
Minidump

Dosyalarına baktım, hepsinde ntoskrnl.exe hatası oluşmuş. Bir tane IRQL_LESS_OR_EQUAL bir tane de UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP hatası oluşmuş. Eğer ana ekranını görebiliyorsan Komut İstemine ilk önce
SFC /scannow komutunu yaz. Eğer hatalı dosyalar varsa düzeltecektir.

Daha sonra
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutlarını yaz.

İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlat. Daha sonra da BIOS sürümün güncel değilse güncelle. Ekran kartı sürücün güncel değilse güncelleme yap. Eski ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldır. Bunların hepsinin forumda rehberleri var. Bir de MemTest86 ile RAM belleklerine bir test yap. Elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. Dump dosyaları okuyup hata analizini ilk defa yapmaktayım. Eğer bir sıkıntı olursa yardım etmeye çalışırım.
Dosyalarına baktım, hepsinde ntoskrnl.exe hatası oluşmuş. Bir tane IRQL_LESS_OR_EQUAL bir tane de UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP hatası oluşmuş. Eğer ana ekranını görebiliyorsan Komut İstemine ilk önce

Daha sonra

İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlat. Daha sonra da BIOS sürümün güncel değilse güncelle. Ekran kartı sürücün güncel değilse güncelleme yap. Eski ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldır. Bunların hepsinin forumda rehberleri var. Bir de MemTest86 ile RAM belleklerine bir test yap. Elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. Dump dosyaları okuyup hata analizini ilk defa yapmaktayım. Eğer bir sıkıntı olursa yardım etmeye çalışırım.
Kardeşimin bilgisayarı eski olduğundan o da sık sık hata veriyor. İlk okuma denememi o bilgisayarın üzerinde yaptım.

Daha sonra

Kardeşimin bilgisayarı eski olduğundan o da sık sık hata veriyor. İlk okuma denememi o bilgisayarın üzerinde yaptım.
MemTest86 testini yapmıştım, herhangi bir hata çıkmamıştı, BIOS sürümünü 2 hafta önce güncelledim ve şu SFC /scannow komutunu yaptığımda bir tane bozuk dosya bulup düzelttiğini söylemişti fakat ondan sonrada mavi ekran hatası almaya devam ettim.

MemTest86 testini yapmıştım, herhangi bir hata çıkmamıştı, BIOS sürümünü 2 hafta önce güncelledim ve şu SFC /scannow komutunu yaptığımda bir tane bozuk dosya bulup düzelttiğini söylemişti fakat ondan sonrada mavi ekran hatası almaya devam ettim.
Ekran kartı sürücünüz güncel mi?
Ekran kartı sürücünüz güncel mi?
DISM komutlarını girdiniz mi?

Evet, ekran kartı sürücüm güncel ve dediğiniz komutları tekrar yaptım SFC /scannow komutunda bir hata bulup düzeltti.
sfc scannow.png

Yeni aldığın mavi ekran hatasının dump dosyasını paylaş.

"DISM" rehberini uygula.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin?

Kullandığın diski HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap. HD Tune yazılımı ile "health" sekmesini paylaş.

HDD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini paylaş.

BIOS sürümün güncel.

Yeni aldığın mavi ekran hatasının dump dosyasını paylaş.

"DISM" rehberini uygula.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin?

Kullandığın diski HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap. HD Tune yazılımı ile "health" sekmesini paylaş.

HDD Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini paylaş.

BIOS sürümün güncel.
Merhabalar, DISM rehberini dün uyguladım. HD Tune ''error scan'' Quick scan testi şu şekilde
Hd tune error scan sonucları.png

HD Tune health sekmesi
hd tune health sekmesi.png

Hard Disk Sentinel testleri
Hadr disk sentinel.png

Yeni konular

Geri
Yukarı