Çözüldü SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

enrae

Hectopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe Sorumlusu
Herkese merhaba. Son 1 ayda bilgisayarım gün içinde yaklaşık 4 5 kez mavi ekran vererek kapanıyor. Denemediğim yol yöntem kalmadı.
Öncelikle temiz kurulum orijinal Windows 10 güncellemeler yapılmış şekilde kullanıyorum.
Sürücüleri DDU ile temiz kuruyorum.
Aygıt yöneticisinde ünlemli ya da çalışmayan sürücü vs yok
Klavye fare USB portlar farklı farklı denendi 3 4 farklı klavye mouse ile calıştırıldı her ihtimale karşı.
Sorun ağdan olabilir diye hem kablolu hem Wireless olarak ayrı zamanlarda sistemde yine çökmeler oldu.
RAM testleri yapıldı arkadaştan aldığım RAM'lerle de dnedim yine kapandı.
SATA SSD kullanıyordum belki ondandır diye NVMe2 SSD kullanıyorum şu an, problem devam ediyor.
Ekran kartı 1660 Ti kullanıyorum yine arkadaşın 2060 kartıyla da denedil mavi ekran aldım.
AIDA ile sistem stress testinde yarım saat kapanmıyor oyunlarda kapanmıyor. Sadece boş masaüstünde veya tarayıcıda mavi ekran geliyor. (Chrome Mozilla Edge denendi)
BIOS Update yaptım A320 S2H F50 ve F52 BIOS güncelledim yok yok yok.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Minidump - minidump.rar

Çözüm
Öncelikle belirteyim. Yaptığınız testlere göre, problemin donanımsal değil. Bir defa ekran kartı kaynaklı sorun olmuş. Kısacası, yazılım çakışmasından dolayı mavi ekran alıyorsunuz. En azından ben tespiti bu şekilde yaptım. Bana katılmayan varsa paylaşabilir, bilgileniriz.

Başlamadan önce, kullandığınız bellekler 8x2 mi? 8x1 mi? Farklı bellekler mi? Kit halde mi satın aldınız?

BIOS'unu F53 sürümüne güncelle. Güncel her zaman iyidir bu tür konularda.

Güncelledikten sonra bu dosyaları önce denetim masasından, sonra dosya dizinlerinden kaldır.

Gigabyte'a ait bütün yazılımları, AIDA64'ü, MSI Afterburner'ı ve TxGameAssistant (PUBG Mobile'ı da kaldırın yüklüyse) isimli uygulamayı -gözüküyorsa- kaldırın. Gözükmüyorsa buradaki konuya göz atın: Çözüldü: Txgameassistant dosyası silinmiyor

Bunları kaldırdığınız halde sistemde gözüküyorlarsa, bunları kaldırın:

D:\Program Files\TxGameAssistant\
C:\Windows\gdrv2.sys
C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\

Mavi ekran almaya devam ettiğiniz takdirde sıradaki adımları uygulayın.

BIOS'tan CPB'yi kapatın.
Chipset güncelleyin: https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_597_chipset_2.07.21.306.zip

DDU'yu güvenli modda uygulayın ve ekran kartının sitesinden son yayınlanan Recommended WHQL sürücüyü kurun, tekrar.

Bunları yaptıktan sonra Win Update ve CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow yapın.

+ Prime95 indirip öyle test edin, Small FFT's açık olacak.
Öncelikle belirteyim. Yaptığınız testlere göre, problemin donanımsal değil. Bir defa ekran kartı kaynaklı sorun olmuş. Kısacası, yazılım çakışmasından dolayı mavi ekran alıyorsunuz. En azından ben tespiti bu şekilde yaptım. Bana katılmayan varsa paylaşabilir, bilgileniriz.

Başlamadan önce, kullandığınız bellekler 8x2 mi? 8x1 mi? Farklı bellekler mi? Kit halde mi satın aldınız?

BIOS'unu F53 sürümüne güncelle. Güncel her zaman iyidir bu tür konularda.

Güncelledikten sonra bu dosyaları önce denetim masasından, sonra dosya dizinlerinden kaldır.

Gigabyte'a ait bütün yazılımları, AIDA64'ü, MSI Afterburner'ı ve TxGameAssistant (PUBG Mobile'ı da kaldırın yüklüyse) isimli uygulamayı -gözüküyorsa- kaldırın. Gözükmüyorsa buradaki konuya göz atın: Çözüldü: Txgameassistant dosyası silinmiyor

Bunları kaldırdığınız halde sistemde gözüküyorlarsa, bunları kaldırın:

D:\Program Files\TxGameAssistant\
C:\Windows\gdrv2.sys
C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner\

Mavi ekran almaya devam ettiğiniz takdirde sıradaki adımları uygulayın.

BIOS'tan CPB'yi kapatın.
Chipset güncelleyin: https://download.gigabyte.com/FileList/Driver/mb_driver_597_chipset_2.07.21.306.zip

DDU'yu güvenli modda uygulayın ve ekran kartının sitesinden son yayınlanan Recommended WHQL sürücüyü kurun, tekrar.

Bunları yaptıktan sonra Win Update ve CMD'yi yönetici olarak başlatıp SFC /scannow yapın.

+ Prime95 indirip öyle test edin, Small FFT's açık olacak.

Çözüm
İlgin için teşekkür ederim sorunu galiba çözdük. Çipseti yükledim ya ondan ya da ses kartı driverini güncelledim ondan da olabilir. Cevabınızdan bu saate kadar açık bıraktım bilgisayarı şu ana kadar kapanma yok. İlk defa AMD sistem kullanıyorum Intel'de hiç başıma böyle bir sorun gelmemişti. Intel'e dönüş kafamı karıştırıyor şu an 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı