Tahtalardan Bilgisayar Kasası Yapmak Mantıklı Mı?

Oncelikle merhaba. Para harcamayi sevmeyen biriyim. Bu yuzden bir ihtiyacim varsa en ucuzunu almayi tercih ederim. Bu yuzden herkesin alma dedigi Powerboost markali kasayi (PSU’suz) aldim. Cunku ucuzdu. Normalde kasa tercihim Cooler Master, Thermaltake gibi markalar olurdu. Bu kasa beni cok yordu. Midi Tower olmasina ragmen seyahat yaparken tasimasi zor oluyor benim icin. Bu yuzden mini ATX anakartin uyumlu oldugu, PSU ve GPU’mu degistirmeme gerek kalmayacak en ucuz kasa arayisina girdim. Fakat hepsi pahali geldi. Bu yuzden elime kalemi kagidi alip kasami tasarladim. Kup kasa yapmaya karar verdim. Marangoz tanidigimdan artik tahtalarla yaklasik 27x27x27’lik bir kup kasa yapmayı dusunuyorum. El yetenegim vs hic iyi degil. Bu yuzden tahtalari birlestirme konusunda baskasindan yardim alacagim. Benim tek yapacağım sey icini ve disini boyamak. Sade goruntuden daha cok hoslandigim icin kasayi beyaz ve acik mavi renklere boyamayi dusunuyorum.

Yukarida belirtmis oldugum kasa fikri sizce mantikli mi? Sizinde ucuz kasa onerileriniz varsa belirtirseniz cok mutlu olurum.

İyi sosyaller.
Ahşap iletkendir, kısa devreye sebep olup bozulmazsa evi ateşe verebilir.

Hocam boyle bir girisim bana cok sacma geldi. Yaptiginiz zaman bir tek sizin miniatx sisteminize uygun olacak. Hatta ayni boyutlardaki baska anakartlari bile kullanamayabilirsiniz bir takim dusunemediginiz belki de hic bilmediginiz detaylardan oturu. Omur boyu da ayni sistemi kullanmayacaginiza gore.
Yapilsa bile cok zorlama bir sey cikar ortaya kendiniz de anlamiyorsunuz madem hic bulasmayin derim.
Iyi malzemeden yapayim yok guzel gozuksun derseniz belki daha pahaliya bile patlayabilir.
Piyasada her butceye uygun yuzlerce kasa varken neden?
Ayrica sık seyahat ediyorsaniz almamiz gereken sey laptop bence.

Bu arada, ölçüleri küçülttükçe mevcut soğutma sistemini kontrol et. Kule tipi hava soğutucu ise, yükseklik önemli bir ölçüt. 27 cm olarak başladığın kasanın içi paylar, yükseltici vidalar, pcb ve soket kalınları vs derken geriye 24-25cm arası güvenli bir mesafe bırakacak. Derinlik azaldıkça bu 2cm'lik oynama bütün planını mahvedebilir.

Son olarak, düşünmüşsündür belki ama yan kapağını pleksi cam kullanarak yapabilirsin. Bu sayede, içerideki toz durumunu da kontrol edebilirsin. :)

Aslinda dusundum ama herhalde koymam. Direk duzenli olarak tozlari alirim. Birde kule tipi sogutucu kullaniyorum. Onuda hesaba kattim. Ekran kartimin yuksekliginide hesaba kattim. Yorumun icin tesekkur ederim. 😃
Hocam boyle bir girisim bana cok sacma geldi. Yaptiginiz zaman bir tek sizin miniatx sisteminize uygun olacak. Hatta ayni boyutlardaki baska anakartlari bile kullanamayabilirsiniz bir takim dusunemediginiz belki de hic bilmediginiz detaylardan oturu. Omur boyu da ayni sistemi kullanmayacaginiza gore.
Yapilsa bile cok zorlama bir sey cikar ortaya kendiniz de anlamiyorsunuz madem hic bulasmayin derim.
Iyi malzemeden yapayim yok guzel gozuksun derseniz belki daha pahaliya bile patlayabilir.
Piyasada her butceye uygun yuzlerce kasa varken neden?
Ayrica sık seyahat ediyorsaniz almamiz gereken sey laptop bence.

Laptoplarda asiri pahali. Ben para harcamak istemiyorum. İyi malzemeden yapacagim ve tahtalari bedavaya alacagim. Tanidigim bir adamdan alacagim. Piyasada her butceye uygun kasa var ama hepsi buyuk geliyor. Bilgisayari degistirecegim zaman direk anakart vs satarim. Kasayida mecburen cope atacagim. Anlamadığım kisim kasanin nasil olacagi degil. Anlamadigim kisim kasayi vs birlestirmek. Bu konuda da yardim alacagim. Degerli yorumunuz icin tesekkur ederim. Belki yapmam. 😃
Ahşap iletkendir, kısa devreye sebep olup bozulmazsa evi ateşe verebilir.

Evet dediginiz gibi iletkenmis. Yorumunuz icin tesekkur ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı