Tahtalardan Bilgisayar Kasası Yapmak Mantıklı Mı?

vomeroguz03

Hectopat
Oncelikle merhaba. Para harcamayi sevmeyen biriyim. Bu yuzden bir ihtiyacim varsa en ucuzunu almayi tercih ederim. Bu yuzden herkesin alma dedigi Powerboost markali kasayi (PSU’suz) aldim. Cunku ucuzdu. Normalde kasa tercihim Cooler Master, Thermaltake gibi markalar olurdu. Bu kasa beni cok yordu. Midi Tower olmasina ragmen seyahat yaparken tasimasi zor oluyor benim icin. Bu yuzden mini ATX anakartin uyumlu oldugu, PSU ve GPU’mu degistirmeme gerek kalmayacak en ucuz kasa arayisina girdim. Fakat hepsi pahali geldi. Bu yuzden elime kalemi kagidi alip kasami tasarladim. Kup kasa yapmaya karar verdim. Marangoz tanidigimdan artik tahtalarla yaklasik 27x27x27’lik bir kup kasa yapmayı dusunuyorum. El yetenegim vs hic iyi degil. Bu yuzden tahtalari birlestirme konusunda baskasindan yardim alacagim. Benim tek yapacağım sey icini ve disini boyamak. Sade goruntuden daha cok hoslandigim icin kasayi beyaz ve acik mavi renklere boyamayi dusunuyorum.

Yukarida belirtmis oldugum kasa fikri sizce mantikli mi? Sizinde ucuz kasa onerileriniz varsa belirtirseniz cok mutlu olurum.

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanları falan takabileceğin şekilde yapman lazım. Hava düzgünce akamazsa aşırı ısınma yaşarsın.
Ayrıca kullanacağınız tahta türü de çok önemli, kavaktan yapacağınız bir kasa sizi kış ayına kadar götürmeyebilir, biraz kaliteli bir malzeme kullanabilirseniz çok şık bir kasa yapabilirsiniz elbette. (Kendi yaptığım her türlü şeyi kullanmayı seven ve satın aldığım şeylere nazaran daha da kıymetini bilen birisi olarak bu tavrınızı da taktir ediyorum.)

Düzgün bir hava akışı olmazsa sıkıntı bence Silverstone Sugo SG13 gibi küp kasalara bakmanız daha iyi olur.

Fanları falan takabileceğin şekilde yapman lazım. Hava düzgünce akamazsa aşırı ısınma yaşarsın.

Oncelikle degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim. Sizin dediginiz gibi bende dusundum. Bu yuzden elimde olan 5 fani takabilecegim bosluklarin oldugu bir kasa yapacagim yerlerinide dusundum. Kasanin icinde iki kat olacak. Alt kisimda HDD’ler ve PSU, ust kisimda anakart vs olacak. Anakartin oldugu kisma 2 tane 12 santimetrelik fan takar, PSU ve HDD’nin oldugu kisma 8 santimetrelik fan takarim. Kalan iki 12 santimetrelik fani ise kasanin ustune egzoz fan olarak takarim. Birde anakartin oldugu kismi 3x15 santimetrelik bosluk birakmayi dusunuyorum.

@Sylveon hocam, sizin dediginiz kasaya baktim en ucuz Boss Bilisim’de var. O sitedende alisveris vs yapilmaz. Fiyat pek hosuma gitmedi. Ama oneriniz icin cok tesekkur ederim

Benim de aklıma ilk hava akışı konusu geldi. İyi el işçiliği ve anakart için güzel hazırlanmış bir şekille çok hoş görünüm elde edilebilir. Ahşap olarak da mobilyalarda tercih edilen gürgen, huş gibi cinsteki ahşapları kullanmanız sağlamlık olarak artı sağlayabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı