Takıntılı olmak

R MR.X E

Hectopat
Makaleler
1
6-7 ay önce bilgisayarımda virüs çıkmıştı. Daha sonra bir şey olmasa bile hesaplarıma bir şey olacak diye tedirgin oluyorum sürekli. Takıntılı olmaktan kendi başıma kurtulabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aktif bir anti-virus yazılımına sahipseniz korkmanıza gerek yok. Önemli dosyalarınızı bulut servislerine veya harici disklere yedekleyebilirsiniz.

Planlanabilir tarama mevcutsa günlük-haftalık taramalar ayarlayın. Mevcut değilse de haftada 1 kez manuel olarak tarama yapmanız yeterli olacaktır. Tam zamanlı korumayı da aktif tuttuğunuz sürece sorun yok.

Aktif bir anti-virus yazılımına sahipseniz korkmanıza gerek yok. Önemli dosyalarınızı bulut servislerine veya harici disklere yedekleyebilirsiniz.

Planlanabilir tarama mevcutsa günlük-haftalık taramalar ayarlayın. Mevcut değilse de haftada 1 kez manuel olarak tarama yapmanız yeterli olacaktır. Tam zamanlı korumayı da aktif tuttuğunuz sürece sorun yok.
Yani hesaplar kolay kolay çalınmaz değil mi? Şifrelerim de büyük harf, küçük harf, sayı, sembol kullanıyorum.

Telefondan açmanızla arada pek fark yok ki. İyi bir şifrenin yanı sıra -eğer varsa- 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirirseniz çok iyi olur.
2 adımlı doğrulamayı tüm hesaplarım da açtım. Kurtarma telefonu da ekledim.
2 adımlı doğrulamayı tüm hesaplarım da açtım. Kurtarma telefonu da ekledim.
Yapabiliyorsam authenticator'u da aktifleştiriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
6-7 ay önce bilgisayarımda virüs çıkmıştı. Daha sonra bir şey olmasa bile hesaplarıma bir şey olacak diye tedirgin oluyorum sürekli. Takıntılı olmaktan kendi başıma kurtulabilir miyim?
Kontrol etme isteği, emin olamama, karamsarlık yani OKB. Ama her şey OKB değil. Ben böyle dedim diye bunu da kafaya takarsın. Elini hiç durmadan yıkamak da OKB. Işığı sürekli açıp kapatmak da OKB. Çok çeşidi var yani. Sadece bilgisayar için düşünüyorsan zamanla belki aklından gider. Ben çok rahatsızım diyorsan psikiyatriye gözükmen gerekebilir. Ben hastanede yattığım zaman aşırı OKB'sinden dolayı yatanlar bile vardı. Gözünü korkutmak istemem ama bunlar acı gerçek.

Bende olan OKB; cüzdanımdan bir şey eksildi mi diye bakmak ve elimi çok yıkamak olarak etki yarattı. Ki bu da emin olamamayı gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı