Takıntılı olmak

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Benim insanlara takıntılı olmak gibi bir huyum var.

Resmen insanlardan ilgi alamadığım zamanlar bir damarım kapanıyor gibi sanki. İnsanların profil resimleri, diğer arkadaşları, Instagram hesapları falan sanki sürekli takipte olmalıyım falan gibi geliyor. Tabii ki hepsinin değil. Ama belli şeyler yaşadıklarımın, hatta öyle bir noktada ki sadece arkadaşım olan insanları bile başkalarından kıskanıyorum. Sırf biriyle benimle olduğundan daha yakın diye.
Eski sevgilim profil resmini değiştiriyor ama bu bana dert oluyor. Biri pp kaldırdığında, koyduğunda, Instagram'dan takipten çıktığında, story attığında falan sanki her şeyin kontrolü bende olmak zorunda gibi gidip neden PP değiştirdin falan diye sorma ihtiyacı hissediyorum.

Ne yapabilirim bu konuda? Çok boş vaktim olduğu için olabilir mi? Nasıl insanları umursamıyormuş gibi yapmaktan umursamama evresine geçebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha ileri ki seviyelerde hayatın için ciddi sorunlar olabilir. Tavsiyem vakit öldürmen olabilir hoşuna giden işlerle ilgilen.
Yani düşünüyorum da böyle bir hayat bana zor gelirdi kendimi bile bazen önemsemiyorum.

(şahsi düşüncelerim)
İnsanları kontrol altına alma kontrol etme hissi güven sorunu olabilir veya dışlanma sorunu. Küçüklükten kalan bir çeşit travma olabilir

Bence bu sorunun bir çok çözümü olabilir
Mesela bu hissi yaşadığın zaman dikkatini dağıt ve bu durum beni ilgilendirmez de

Empati yap acaba ben birine bunu dediğimde bana kızıyor mu rahatsız mı oluyor istemiyor böyle yapmamalıyım gibisinden düşün

Affet ama şımarık büyütülmüş gibisin. Anne babana zorla yaptırdıklarını diğer insanlara da yapmaya çalışıyor gibisin. Dediğini yapıyorlar mı bilmiyorum ama bu şekilde devam edersen çevrende kimse kalmaz. Beraber büyüdüklerin huyunu bildiği için seni anlarlar ama sonradan tanıştıkların bunu uzun süre devam ettiremez. Dominant olmaya çalışmak, seni insanların gerçek yüzüyle karşı karşıya getirir bu da uzun vadede seni içine kapatır ve seni şiddete meyilli biri haline getirir.
Ben Instagram'ı ilk kurduğumda tanıdığım herkese takip atmıştım fakat çok az geri dönüş almıştım, ilk gün neden herkes geri dönmedi diye çok zoruma gitmişti ama zamanla aslında çoğu kişinin Instagram'da takılmadığını bir hafta sonra anlamıştım çünkü uygulamada aslında hiçbir şey yokmuş onu anlamıştım. Senin durumun da benzer gibi, aslında konunun sen olmadığını anlaman gerekecek.
Dün görüştüğün arkadaşların ayaklarında ne vardı ? Üstünde ne vardı? Gibi sorulara cevap bulamazsan bil ki diğerleri de senin için aynısını düşünüyor.

Affet ama şımarık büyütülmüş gibisin. Anne babana zorla yaptırdıklarını diğer insanlara da yapmaya çalışıyor gibisin. Dediğini yapıyorlar mı bilmiyorum ama bu şekilde devam edersen çevrende kimse kalmaz. Beraber büyüdüklerin huyunu bildiği için seni anlarlar ama sonradan tanıştıkların bunu uzun süre devam ettiremez. Dominant olmaya çalışmak, seni insanların gerçek yüzüyle karşı karşıya getirir bu da uzun vadede seni içine kapatır ve seni şiddete meyilli biri haline getirir.
Ben Instagram'ı ilk kurduğumda tanıdığım herkese takip atmıştım fakat çok az geri dönüş almıştım, ilk gün neden herkes geri dönmedi diye çok zoruma gitmişti ama zamanla aslında çoğu kişinin Instagram'da takılmadığını bir hafta sonra anlamıştım çünkü uygulamada aslında hiçbir şey yokmuş onu anlamıştım. Senin durumun da benzer gibi, aslında konunun sen olmadığını anlaman gerekecek.
Dün görüştüğün arkadaşların ayaklarında ne vardı ? Üstünde ne vardı? Gibi sorulara cevap bulamazsan bil ki diğerleri de senin için aynısını düşünüyor.
Aslında pek öyle büyümedim. Daha doğrusu zorla hiçbir şey yapmadım. Benim küçükken tek yaptığım oturup bilgisayar oynamaktı. Onlar bana derdi dışarı çıkalım, yüzmeye gidelim falan diye ama istemezdim. Zamanla bilgisayardan koptum ama bu huylar geldi.

Yine de nasıl çözerim bilmiyorum.

(şahsi düşüncelerim)
İnsanları kontrol altına alma kontrol etme hissi güven sorunu olabilir veya dışlanma sorunu. Küçüklükten kalan bir çeşit travma olabilir

Bence bu sorunun bir çok çözümü olabilir
Mesela bu hissi yaşadığın zaman dikkatini dağıt ve bu durum beni ilgilendirmez de

Empati yap acaba ben birine bunu dediğimde bana kızıyor mu rahatsız mı oluyor istemiyor böyle yapmamalıyım gibisinden düşün
Aga bu dediğini yapmaya çalışıyorum zaten. Ama ilgilendirmez diye diye bir noktada her şey içimde birikiyor. Tamamen yok etme gibi bir durum yok mu?

Daha ileri ki seviyelerde hayatın için ciddi sorunlar olabilir. Tavsiyem vakit öldürmen olabilir hoşuna giden işlerle ilgilen.
Yani düşünüyorum da böyle bir hayat bana zor gelirdi kendimi bile bazen önemsemiyorum.
Bana da zor geliyor. Kafamı dağıtacak bir şey bulamadığım her an bu düşüncelerleyim. Sadece bunlar değil. Hafızam çok kuvvetlidir. İnsanların bir gün ağzından rastgele çıkan bir sözü bile birkaç yıl sonra hatırlarım Ne giydiklerini falan unutmam hiç

Farklı önerisi olan yok mu?

Farklı önerisi olan yok mu?

Son düzenleme:
Hocam siz sosyal medyaya aşırı kendinizi kaptırmışsınız. Merak etmeyin çoğu insan da var. Çünkü İnstagram kullanan insanların geneli kendini var göstermeye çalışıyor. Sosyal medyadan belli bir ara uzak durmanız öneririm.

Hocam siz sosyal medyaya aşırı kendinizi kaptırmışsınız. Merak etmeyin çoğu insan da var. Çünkü İnstagram kullanan insanların geneli kendini var göstermeye çalışıyor. Sosyal medyadan belli bir ara uzak durmanız öneririm.
Bu bahsettiğim olay sadece sosyal medya özelinde değil. Gündelik hayatta da gözüm sürekli bazı kişilerde oluyor. Yani genel olarak unutma ve umursamama eşiğim mi fazla denir bilmiyorum ama böyle bir problem var.
5 sene önce hoşuma giden biri vardı mesela. sohbetlerimizin çoğunu direkt olarak hatırlıyorum.

Bir noktada artık acı veriyor bu durum.

Geri
Yukarı