Taksi mi Uber mi?

Taksi mi Uber mi?

• Taksi

Oy: 6 8,3%
  • Uber

Oy: 66 91,7%

• Oy verenlerin toplamı
    72
Arkadaşlar kendi öz babam da yıllardır taksicilik yapıyor benim. Uber muhabbeti döndüğü halde kazançları hiç fena değil. Öyle sanıldığı kadar iş yapamamazlık durumu yok. 3.500TL civarı kazanıyordur, UBER olmasa bu rakam daha da artar haliyle. Ama paranın büyüğü olan 11.000TL parayı; Plaka sahibi her ay kazanıyor. Yani bu plaka işinde de çok büyük para dönüyor. Bu yüzden bir plaka 1,7 - 1,6M fiyata satılabiliyor halen daha.

Sarı taksilerde hiçbir deneyim yok. Herkes şoför olabilir, sabıkası olsun olmasın herkes taksiye çıkabilir.
Bugün dolmuşta milletin eteğine karışsın, milleti tecavüz etsin, yarın gider taksici olarak işe başlar bu kadar basit ve zahmetsiz. Arabalar desen çoğu pert, düzgün yerlerde onarılmıyor. Tamirciler vasat, jant vidalarını sıkmayı unutanı mı dersin neler neler? Koltuk döşemeleri pis, temizlemeye kalksan suyun rengi Le-Cola'ya döner :)

Ama en önemlisi; Sarı taksi sürücüleri genel olarak aç gözlü - kaba - laftan anlamaz - saygısız insanlar.
Taksiye biniş 4 iniş ise en az 10TL olmuş. Taksiye binip 1 metre gidip inen insandan 10TL para alınıyor ama halen daha kısa mesafe iş beğenmeyen, otogarlarda müşteri seçen p*z*venkler dolanıyor aralarında.
Hal böyle olunca kimse, hiçbir şart göz etmeksizin sarı taksiyi desteklemez. Millet mal mı parası ile rezil olsun? Sarı taksi; Parası ile rezil ediyor insanı böyle bir gerçek var.

UBER'e gelirsek; Korsan taksiden hiçbir farkı yok, benim şahsi arabamla yolcu taşıyıp bunu ticarete dökmemden hiçbir farkı yok. UBER korsandır kısacası. Ruhsatsız olmasını desteklemiyorum.
Çünkü her önüne gelen bir araba alıp sokağa çıkarsa kimse iş yapamaz
. Yolcu taşımacılığı yapan araç sayısı kontrol altına alınmazsa ortalık taksi kaynar, ortalık UBER kaynar. Taksi işini yeni yapan insanlar evine borç ile döner 10 saat çalışsalar bile.

UBER'de kötü şoför yok mu? Olmaz olur mu :) UBER'de de sarı taksi çıkması tonla şoför var. Onlarda da işin çakallığına kaçan bir dünya insan var. Şikayetvar.com'u açın UBER şikayetleri ile dolu.
Bu yüzden önemli olan; İnsan arkadaşlar insan. İnsanı terbiye edeceksin, olmayanı meslekten ihraç edeceksin.

Peki ne yapılıyor yeni düzenlemeler ile? Yeni düzenlemelerde her plaka başına 2 şoför belirlenecek ve belediyenin uygulaması adı altında kayıt altına alınacak. Tahminen EGM de bu veritabanına erişir. Yani taksi işine başlayan herkes belediyeye müracaat edecek, EGM personeli de bunu görebilecek. Veritabanında ismi çıkmayan şoför ağır cevalandırılacak çünkü meslekten ihraç edilmiş kişiler olacak bu insanlar. Veya kayıt yapmadan direksiyon başına geçmiş olanlar.

Uygulama aracılığı ile müşteri gizliliği esas alınarak yorumla ve puanlamalar yapılacak, şoför bu puan ve yorumları görecek ancak kimden - ne zaman geldiğini göremeyecek. Yorumlar hemen değil her ay başı eklenecek mesela? Kavga çıkaran şoför direkt olarak meslekten ihraç edilecek, yolcu seçen cezalandırılacak mesela? Elbette asılsız ihbarlar yüzünden de suçsuz günahsız taksicilerin ekmeği ile oynanamayacak ki bir anlamı olsun.

Kısacası UBER devam etsin, yalnızca ticari plaka ile çalışsınlar. Sorumsuz UBER sürücüleri de şirketten atılsın. Veya UBER kalksın; Ama öncesinde taksi sürücüleri adam olsun.
.

İzmir'de taksiciler adam gibi görevini yaptığı için taksi derim ben.
Aynı İzmir'de mi yaşıyoruz?
Genelde ikisini de kullanmam ama gerekirse elbette Uber. Adam bıçaklayan, devleti ve mahkemeyi tehdit eden eşkıyaların arabasına mı bineceğim? Uygulamaya denk gelirsem de paşa paşa öderim. En azından düzgün bir hizmet almış olurum. Sinir bozucu, yalancı magandanın yanında güvenliksiz gitmekten iyidir.

Genelde ikisini de kullanmam ama gerekirse elbette Uber. Adam bıçaklayan, devleti ve mahkemeyi tehdit eden eşkıyaların arabasına mı bineceğim? Uygulamaya denk gelirsem de paşa paşa öderim. En azından düzgün bir hizmet almış olurum. Sinir bozucu, yalancı magandanın yanında güvenliksiz gitmekten iyidir.
Ben uzun süredir taksiye binmiyorum. Taksiciler bazıları hariç gerçekten de işlerinden bezmiş ve maganda insanlar. Her bindiğimde istisnasız küfür duyuyorum. Saçma sapan saçma sapan kornalar ve hareketler de trafik içinde hep yapıyorlar. Hizmet desen o da sıfır. Ben de UBER diyorum.

Evet aynı İzmir. Yanlış anlamayın herkesi sarmış bir ''Taksiciler Şerefsiz Uber Adam'' düşüncesi. Herkes aynı değil ki. Birisi kötü ise diğeri iyi.

Sen git yol kes, tehdit et, kurşun yağdır, pusuya düşürüp döv, müşterileri dolandır, kısa mesafe götürme, üstüne birde tehdit et. Sonra iş yapamıyoruz diye ağla. Bu nasıl bir pişkinlik, bu nasıl utanmazlık, nasıl bir cahil cesaretidir. Hayır neden taksiyi bırakmıyorlar onu bilmiyorum, onlarda Uberliğe başlasınlar? Öte yandan iyi reklam oldular Uber şoförleri için, eğer İstanbul'a falan gidersem taksiye hayatta binmem bundan sonra, teşekkürler :).

Taksiler genelde kendini bilmez, yarardan çok zararı olan tiplerin elinde. Plaka alıp işletme konusu ise hem çalışanın hem de bizlerin en büyük sorunu. Fiyatlara ve her şeye yansıyor. Düşük ücrete kalitesiz insan çalıştırıyorlar. Keşke Uber daha yaygın olabilse.

Uber biraz elit kısıma hitap ediyor açıkçası. Sanırım fiyat konusu illere göre değişiklilik gösteriyor. :)

Sanırım fiyat konusu illere göre değişiklilik gösteriyor.
Ücretlendirme kullandığın saatlere göre değişiklik gösteriyor açıkçası. Çok yoğun saatlerde kullanırsan taksiyle aynı fiyatlarda oluyor. Sakin saatlerde kullanırsan yarı fiyatına bile gittiğin oluyor:)
Açıkçası ben henüz kaba veya düzgün davranmayan Uber sürücüsü görmedim. Kullandıklarımın hepsi gayet saygılı ve seviyeliydi. Hatta bazen sizi arayıp evden çıkmayın biraz yağmur var diyen insanlardı.

Aslında Uber korsana girmiyor. Özel taşımacılık adı altında iş yapıyorlar. İstanbul'da küçük çaplı özel transfer ve taşımacılık hizmeti veren kurumlar var. Bildiğiniz her ödemesinde makbuz gönderilip gerekli vergileri ödenen bir firma. Makbuz araçtan indiğiniz anda e-posta ile size gönderiliyor zaten.

İzmir veya İstanbul farketmiyor. İnsanın öküzüne denk geldiniz mi hepsi aynı. Ben İzmir'deyken de ne tiplerle muhattap olmak zorunda kaldım.

Puanlama ve yorumlama sistemi BiTaksi gibi sürücüye açık bir sistem değil. Sürücü sadece genel puanını görebiliyor. Bakırköy'de yaşanan olay gibi kapınıza gelip "Sen bana nasıl 1 yıldız verirsin" diyemezler yani:)

Dün akşam yaşadığım olayı anlatayım size. Uber çağırdım. Bindiğimde yerde bir çanta gördüm ve sürücüyü uyardım. Önceki kullananlara telefonla ulaşıp haber verdi. "Çantanızı unutmuşsunuz. İsterseniz kargoyla size ulaştırabilirim veya Uber genel merkezine götürüp teslim edebilirim." dedi. Karşı taraf sanırım kargo istedi. Sürücü, "O zaman size tutanağın kopyasını yolluyorum." ve sistemde hazır olan bir taslakta boşlukları doldurup o an e-posta ile yolladı. Yani bu kadar profesyonel hizmet beni şaşırttı açıkçası.

Yabancı bir forumda okuduğum yazıda, Uber sürücülerinin uluslararası olarak standartlarının belirlendiği ve genelde 4 puanın altına düşünce lisansının yenilenmediğini belirtmişler. Yani anladığım kadarıyla ortalamayı bile kabul etmiyorlar firmada. Ben bundan sonra sonuna kadar Uber kullanırım. Taksicinin sigara kokusunu ve tribini çekeceğime rahatıma bakarım bundan sonra.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı