Taksitli alışverişler kart limitini nasıl etkiliyor?

nightlovell

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, annem için bir beyaz eşya alışverişi yapmak istiyorum. Şu an kullandığım kartımın toplam limiti 50.000TL, 30.000 kullanılabilir limiti mevcut. Almak istediğim buzdolabıyla limiti hemen hemen dolmuş oluyor. Merak ettiğim kısım ise ödemenin nasıl olacağı ve buzdolabını aldığım taksit sayısının buna nasıl bir etkide bulanacağı.
Kafamı karıştıran olay buzdolabını 3 ay taksit veya 6 ay taksit ile aldığım zaman peşin fiyat üzerinden alışveriş yapmış olacağım için, benim asgari ödemem 3 ay ile 6 ay arasında farklılık gösterecek mi? Örneğin 3 ay taksitle aldığım zaman aylık 10k gibi bir ücret gözüküyor ve kartımın limiti 50k dolmuş oluyor. 20k gibi bir asgari ödemem oluyor ancak 6 ay ile taksit ile aldığım zaman aylık ödemesi 6500 gibi bir miktara denk geliyor fakat kartımın limiti 50k yine dolduğu için ve asgari ödeme yüzde kırk olduğundan dolayı tahminimce asgari ödememin yine aynı şekilde 20k olması gerekiyor değil mi? Bu konuda bilgisi olan daha önce kredi kartıyla bu şekilde alışveriş yapmış birileri yardımcı olursa çok teşekkür ederim.

Merhaba, annem için bir beyaz eşya alışverişi yapmak istiyorum. Şu an kullandığım kartımın toplam limiti 50.000TL, 30.000 kullanılabilir limiti mevcut. Almak istediğim buzdolabıyla limiti hemen hemen dolmuş oluyor. Merak ettiğim kısım ise ödemenin nasıl olacağı ve buzdolabını aldığım taksit sayısının buna nasıl bir etkide bulanacağı.
Kafamı karıştıran olay buzdolabını 3 ay taksit veya 6 ay taksit ile aldığım zaman peşin fiyat üzerinden alışveriş yapmış olacağım için, benim asgari ödemem 3 ay ile 6 ay arasında farklılık gösterecek mi? Örneğin 3 ay taksitle aldığım zaman aylık 10k gibi bir ücret gözüküyor ve kartımın limiti 50k dolmuş oluyor. 20k gibi bir asgari ödemem oluyor ancak 6 ay ile taksit ile aldığım zaman aylık ödemesi 6500 gibi bir miktara denk geliyor fakat kartımın limiti 50k yine dolduğu için ve asgari ödeme yüzde kırk olduğundan dolayı tahminimce asgari ödememin yine aynı şekilde 20k olması gerekiyor değil mi? Bu konuda bilgisi olan daha önce kredi kartıyla bu şekilde alışveriş yapmış birileri yardımcı olursa çok teşekkür ederim.
Asgari ödeme tutarı kullanılabilir limite göre değil, müşteri limitine göre değişiyor. Yani 100 bin limitli karttan 100 liralık bir şey alsanız bile %40 ödemen gerekiyor. Son cümleleri anlamadım. Şöyle örnekle anlatayım, bu ay 20 bin liralık peşin alışveriş yaptınız. 30 bin lıra 3 taksitle de eşya aldınız. 20 bin lira peşin alışverişiniz, 10 bin lira eşya taksidiniz ile toplam ekstre borcunuz 30 bin TL. Kartınızın toplam limiti 25 bin TL'den yüksek olduğu için de asgari ödeme tutarınız 30 binin %40'ı kadardır. Yani 12 bin lira. 6 ay taksitle alırsanız, yine 20 bin peşin harcamanız, ve 5 bin lira taksidiniz ile toplam 25 bin lira ödeyeceksiniz. Asgari ödeme tutarı 10 bin TL olacak. Mesela gelecek ay 15 bin peşin harcama yaptınız, 5 bin de taksitiniz ekstre borcunuz 20 bin TL. Ve asgari ödeme yüzdesi yine %40. Bu arada taksitleri faizsiz olarak hesapladım.

Asgari ödeme tutarı kullanılabilir limite göre değil, müşteri limitine göre değişiyor. Yani 100 bin limitli karttan 100 liralık bir şey alsanız bile %40 ödemen gerekiyor. Son cümleleri anlamadım. Şöyle örnekle anlatayım, bu ay 20 bin liralık peşin alışveriş yaptınız. 30 bin lıra 3 taksitle de eşya aldınız. 20 bin lira peşin alışverişiniz, 10 bin lira eşya taksidiniz ile toplam ekstre borcunuz 30 bin TL. Kartınızın toplam limiti 25 bin TL'den yüksek olduğu için de asgari ödeme tutarınız 30 binin %40'ı kadardır. Yani 12 bin lira. 6 ay taksitle alırsanız, yine 20 bin peşin harcamanız, ve 5 bin lira taksidiniz ile toplam 25 bin lira ödeyeceksiniz. Asgari ödeme tutarı 10 bin TL olacak. Mesela gelecek ay 15 bin peşin harcama yaptınız, 5 bin de taksitiniz ekstre borcunuz 20 bin TL. Ve asgari ödeme yüzdesi yine %40. bu arada taksitleri faizsiz olarak hesapladım.

Anladım, teşekkür ederim. Aldım buzdolabını bakalım nasıl olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı