Talat Paşa'nın 15 Mart 1921'de vefatı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yazdıklarım zaten parti kurucuları. 🤣🤣🤣 bir diğeri de Ahmet rıza bey yine İstanbul da vefat etmiştir. Boş...

Devletteki konumlarını karşılaştırın bakalım hangileri daha büyük konumda? Hükümetin başındaki adamlarla yedek kulübesinde adamları karşılaştırıyorsun. Soruyu tekrar soruyorum; Talat, Enver, Cemal yurdu neden terk etti? Cevap yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Devletteki konumlarını karşılaştırın bakalım hangileri daha büyük konumda? Hükümetin başındaki adamlarla yedek kulübesinde adamları karşılaştırıyorsun. Soruyu tekrar soruyorum; Talat, Enver, Cemal yurdu neden terk etti? Cevap yok mu?
Vahdettin neden gittiyse😀.

Abdullah Cevdet, Âkil Muhtar (Özden) Mehmet Reşit, Hüseyinzade Ali Turan Bu dördü partinin kurucu üyesi. Ahmet Rıza Bey’in etkisiyle Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti olmuştur.
Enver Paşa konusu ise karışık kısaca, 1919 da bulunduğu cepheler yeniliyor o da kaçıyor, divan da rutbelerini alıyor. Ama savaşmayı bırakmıyor. Kurtuluş savaşında dışarıdan yardım ediyor ama diğer yandan kendisine komplo kuranlar vardı. Belki kendisini fazla siyasete bulaştırdı o yıllarda. Bunları istediğin gibi saptirabilirsin tabi...

Enver paşa konusu ise karışık kısaca, 1919 da bulunduğu cepheler yeniliyor o da kaçıyor.

Sana herkesin huzurunda teşekkür ediyorum işte olay bu yani demek istediğim nokta eleştirilecek yerde eleştiriyi yapabilmeyi keşke becerebilsek herkes senin gibi olsa tebrik ederim seni. En azından mertçe bazı şeyleri söyleyebiliyorsun şimdi sen istediğini sor ben cevaplayayım.

Sana herkesin huzurunda teşekkür ediyorum işte olay bu yani demek istediğim nokta eleştirilecek yerde eleştiriyi yapabilmeyi keşke becerebilsek herkes senin gibi olsa tebrik ederim seni. En azından mertçe bazı şeyleri söyleyebiliyorsun şimdi sen istediğini sor ben cevaplayayım.
Bir elin parmağının 5 i de bir değil partinin bütün üyeleri de bir değil hepsi yurt dışına kaçmıyor kurucu üyelerinin yarisi Türkiye de vefat ediyor... Eleştirini bunu bilerek yap. Ve Enver Paşa askerlikten ihraç edildiğinde hükumet daha yoktu 1919 da oluyor kaçması. 1923 de bile olsa hükumet yeni.

Vahdettin neden gittiyse😀.
Bak arkadaş konuyla alakalı olmasa bile sormuş Vahdettin kaçtı demiş güzel, peki sadece o değil bütün Osmanlı hanedanı yurt dışına gidiyor peki ben arkadaşa sormak istiyorum kanunla biri sizi vatanınızdan çıkartsa zorla ülkeden çıkarılmış olmazmısınız?ve tekrar soruyorum mustafa kemal kanun çıkararak bütün hanedanı zorla ülkeden attığından haberi var mı?

Bak arkadaş konuyla alakalı olmasa bile sormuş Vahdettin kaçtı demiş güzel, peki sadece o değil bütün Osmanlı hanedanı yurt dışına gidiyor peki ben arkadaşa sormak istiyorum kanunla biri sizi vatanınızdan çıkartsa zorla ülkeden çıkarılmış olmaz mısınız? Ve tekrar soruyorum Mustafa Kemal kanun çıkararak bütün hanedanı zorla ülkeden attığından haberi var mı?

Peki sen vahdettin in ABD'ye mektup yazıp ABD'den yardım istediğini biliyor musun?

"Kaçtıktan" sonra...

Peki sen vahdettin in ABD'ye mektup yazıp ABD'den yardım istediğini biliyor musun?

"Kaçtıktan" sonra...

Bak ben mesela herkesin bildiği olaylardan bahsettim kaynak olarak nutuğu gösterdim çıkarılan yasayı söyledim. Söylediğin tarihi olarak gerçekte olabilir fakat kaynaklarıyla beraber ve söylediğin seyden ne mana çıkarmamız gerektiğini söyle ki ona göre ilerleyelim ABD mektubunu bize anlatır mısın iceriğini?

"Kaçtıktan" sonra...

Ve ayrıca şunu söylüyorum keyfi olarak yurt dışına çıkmak ile kanunla zorla gönderilmeniz arasındaki farkın ne manaya geldiğini de öğrenmek isterim. Yani ben seni kanunla zorla ülkeden atsam sen ülkeden kaçmış mı oluyorsun?

Bak ben mesela herkesin bildiği olaylardan bahsettim kaynak olarak nutuğu gösterdim çıkarılan yasayı söyledim. Söylediğin tarihi olarak gerçekte olabilir fakat kaynaklarıyla beraber ve söylediğin seyden ne mana çıkarmamız gerektiğini söyle ki ona göre ilerleyelim ABD mektubunu bize anlatır mısın iceriğini?

Cumhuriyeti yıkmak için yardım istiyor? Ama Ne fark eder? Adam İngiliz gemisine binerek ülkeyi terk ediyor yetmiyor dönemin Amerika başkanına hukumetine yardım için mektup yazıyor... Çok merak ediyorsan Google da var. Bugün Osmanogullarina baktığımızda Atamın verdiği kararın da ne kadar doğru ve ileri görüşlü olduğu da gözüküyor. Çok şükür ülkemizde değiller.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı