Tam kapanma Türkiye ekonomisi için iyi mi oldu?

Ülkenin bu duruma gelmesi 20 yılı buldu düzelmeside 20 yılı bulur ama bu enkazı kim düzeltebilecek gelen yeni iktidarın işi zor.

Ekonomik açıdan kötü oldu ve daha da kötü olacak gibi görünüyor. Tam kapanmaya gitmek hükümet için iki ucu çikolatalı değnek. Kapanmayla birlikte ekonomi ister istemez küçülecek. Kapanma olmazsa da Türkiye´nin Hindistan´a, Brezilya´ya dönüşme ihtimali var. Bir seçenek kötü ama diğer seçenek daha da kötü.

Lebalep kapanma maşallah. Her yerde olduğu gibi hiçbir kuralın kendi saltanatlarında geçmediğini gördük. Restoranlarda masaların arası ölçülüyor, santimetre kaysa ceza uygulanıyorken kendi mitingleri, cenazeleri ve toplantıları olduğunda bu tedbirleri yok sayan bir yönetimden doğru bir hareket beklenmemeli. Esnaf kan ağlıyor belki ama bundan 5 sene önce esnafın %70'i kadarı hükümeti destekledi. Bazı şeyleri önceden görmek için uzman veya müneccim olmaya gerek yok. Yolsuzluğun hırsızlığın artık gizli değil göstere göstere yapıldığı, aydınların görece alt kesim tarafından linçlendiği, araştırma ve sorgulama kıtlığı bulunan kalabalığın yapıldı-yapıcaz denilenlere inanması artık şaşırmadığımız gerçeklerken, bırakın da ekonomi iyi olmasın. Bizim neslimiz ve daha genç olanlar, önceki neslin verdiği yanlış kararlar yüzünden belki 50 yıl düzelemeyecek bir enkazı sırtlamak zorundayız. Hadi diyelim ekonomiyi geçtik, öyle böyle düzeltilir. Ülkenin kendi saygınlığını ve diğer tüm sorunları halletmek yine bize düşüyor. Sorun çok daha büyük. Ekran kartı alamamak, konsolların pahalı olması veya telefonların zamlanması meselesi sadece çok ufak bir belirti :) Sonumuz hayrolsun.

En yakın zamanda ülkeyi terkedin. Yaşlılarla birlikte kendi aralarında koltuk kavgası yapsınlar.

Çok sıkıntı devlet desteği olmadan (hoş destek verse de bir işe yaramıyor) çoğu esnaf batacak. Ülke olarak pandemi de en az destek veren ülkelerdeniz.
1619674110831.png

Arkadaşım muhabir gibi soru soruyorsun. Dükkanların kapanması nasıl ekonomi için iyi olabilir? Para akışının minumuma ineceği bir sürece daha giriyoruz. Hayır, ekonomik açıdan hiçbir şey iyiye gitmiyor. Önümüzdeki süreçte de aynı şekilde. Tek sorun malum kişilerin yerine, işini iyi yapan insanların sorumluluk alması.

Açıkçası "Tam Kapanma" gerçekten bir işe yarayacaksa ben desteklerim, ama sorunlar var.
1.Hangi haber kanalı olursa olsun neredeyse her gün kısıtlama ihlaliyle ilgili haberler çıkıyor. Eminim bunları tam kapanma zamanında da göreceğiz.
2.Elinde ekmekle, sütle şehri turlayanlar var.
3. Halkta halen cahillik var. Sadece tam kapanma için konuşmuyorum. Mesela; yerlere maskesini atanlar mı dersiniz, karantinadayken markete taziyeye gidenler mi dersiniz...Ve biz böyle konularda uyarınca "Benden birşey mi olur" , "Sen kurallara çok mu uyuyorsun" benzeri laflar işitiyoruz.Ve bugün onlar yüzünden bu haldeyiz. Ben eminim ki bunların en önemli sebebi "Cahillik".
Bir keresinde hastaneye gitmiştim,çıkışta bir amcanın kanlı iğne pamuğunu yere attığını gördüm.Bu bile cahilliğin hangi seviyede olduğunu gösterir.
4.
Restoranlarda masaların arası ölçülüyor, santimetre kaysa ceza uygulanıyorken kendi mitingleri, cenazeleri ve toplantıları olduğunda bu tedbirleri yok sayan bir yönetimden doğru bir hareket beklenmemeli.
Buna kesinlikle katılıyorum.
Screenshot_20210429-090221~2.png

Son dakika! Erdoğan kongre salonunun önünde bekleyenlere hitap ediyor
Bu video @Techno.Patates 'nin dediğini destekliyor.

%90 ihtimal tam kapanma bir ***a yaramayacak.

Son düzenleme:
Tam kapanmada esnaf kan ağlar diyorlar doğru mu hocam?
Bunu sorman bile saçmalıktan başka bir şey değil. Tabii ki de esnafı kan ağlatacaklar. Her kapalı durdukları gün daha da işleri kötüye gidiyor. Zaten esnafa darbeyi vurmuşlardı bu da artık son darbe olacak.

Geri
Yukarı