Tamamen objektif olmak mümkün mü?

Hocam durumdan duruma değişir. Ben tanıdığım iki arkadaşımın tartışmasında objektif olabilirim. Benimle birisi tartışırsa gene objektif olurum ama o %51 kendimi tutarım çünkü haksız çıkmayı pek sevmem. Haksız çıkacağım şeylerede girmem fakat karşımdaki ile iyi anlaşmıyor aksine kötü anlaşıyorsam onu rezil edene kadar bu davanın üstüne giderim. Konudan dışarı oldu fakat durumdan duruma değişir, objektif olabilir insanlar ama öznel yargı hesaba katılırsa zor ihtimal.

Yönetimi, üst benliğe bırakabilir ya da 40'ıncı mertebeye ulaşabilirseniz olabilir. Fakat, çevresel ve içsel etkilerin yoğunluğu göz önüne alındığında; %100 objektif bakış, insan için çok da gerçekçi bir yaklaşım değil.

Tabii, "bu olamaz" deyip de kestirip atılabilir mi? Sanmıyorum. Her çabanın, bir getirisi olacaktır.

Bunun için bence tamamiyle farklı bir varlık olmamız gerekirdi. Ama insanız ve inadına bir noktada da hep subjektifiz. İllaha ki duygularımız ve düşüncelerimiz baskın çıkacak, buna yapacak bir şey göremiyorum maalesef. Objektifliği bir noktada iyi görüyorum çünkü önümüzre olanı gösteriyor. Bilim ve sanatın ayrımı gibi bir durum bu. Ve kişi kesinlikle kendini objektifliğe yakın hissedip o şekil bir insan olmaya çalışabilir fakat bir noktada kesinlikle subjektiflik onu da bulur.

Geri
Yukarı