Tanrıdan korkmuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrende bir kural yok mu? Bence tam aksi. Her şeyin bir düzeni olduğunu istersen sana söyleyebilirim. Büyüklü küçüklü çoğu şeyin bir düzeni var. Biz bunları göremiyoruz neden? Çünkü "alıştık" bir bilgisayar aldığında ilk günler çok heyecanlisindir bir süre sonra heyecanın biter ve alırsın. Uçan bir makine görsen ilk günler yine heyecanlanırsın ama 1 ay sonra eski heyecanın olmaz bu da onun gibi.

• Beğen
İfadeler: 900
En nefret ettiğim kişilik türü.
Sadece kendisinin sorguladığını sanan, İslam'a inanmıyorum saygı gösterilmiyor bana diye ortalıkta ağlayan ama aynı zamanda İslam'a saygı duymayan, emin emin konuşup milletin düşüncesine saygı duymayıp Ramazan ayında insanları sinir etme çabalarına giren kişi.
"Olmayan bir şeyden korkmazsın zaten" demiş. Senin mantığına göre tanrı var dediğinde ona saygı duymamış oluyorsun.
Tanrının olmadığına dair bir kanıtın da yok.
Yokluğu kanıtlayamazsın çünkü? Önünde sandalye olmasa, sen orada sandalye olduğunu kanıtlamaya çalışsan kanıt yükü sende olur çünkü yokluk kanıtlanamaz. Bu da aynı mantık.
Hocam gerek Discord olsun gerek Online oyunlar olsun her yerde Allaha peygambere küfür ediyorlar. Bunda mı ozgürlük yok.
Madımak katliamını biliyorsundur. İnsanlar sırf alevi diye, ateist diye yakıldı/yakılmak istendi. Bizim gibi din ile çifte kavrulmuş 3. dünya ülkelerinde çoğunluk neyse, onun haricinde olana saygı duymazlar.
İşte bütün bunlar bir yaratıcının varlığına işaret etmiyor mu? Bunların kendi kendine olması mümkün değil.
Ohh, kafaya bak. Bilimin B'sinden anlamayan insan gelmiş burada imkansız diyor. Argümanları değiştirin azıcık. "Mükemmel bir düzen var, bu yüzden tanrı var" "Bunlar kendiliğinden oluşamaz, bu yüzden tanrı var"
Cumhurbaşkanı bile ateistleri kötülüyor, siz hala gelmiş inanç özgürlüğü var diyorsunuz. Bir ülkenin cumhurbaşkanının kendi dininden olmayanları kötülemesi nasıl bir şeydir? Birisi "tanrı yok" der, X kişisi ona saldırır "Fikrime saygı duymuyorsun" diye, ama birisi tanrı var der; ona hiçbir şey demez. Çünkü o da kendisinden. Yeter.

Son düzenleme:
Bilim denen şey bir kaç işlemin sonucu bunu küçümsemek için söylemiyorum, ama bilim sürekli değişiyor. Bana sürekli değişen bir şeye sırtını dayamak mantıksız geliyor. Ama şöyle de bir şey var hic bir zaman bilimin tamamını bilemeyeceğiz bu da ilk düşüncem ile ters düşüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

• Beğen
İfadeler: 900
Düşüncenin saçma olduğunu düşünüyorum. Eğer tanrı varsa zaten senin gibi değersiz bir varlığı korkutmaya uğraşmazdı. Bu yüzden korkup korkmamak sana kalmış.

Son düzenleme:
Bilim denen şey bir kaç işlemin sonucu bunu küçümsemek için söylemiyorum, ama bilim sürekli değişiyor. Bana sürekli değişen bir şeye sırtını dayamak mantıksız geliyor. Ama şöyle de bir şey var hic bir zaman bilimin tamamını bilemeyeceğiz bu da ilk düşüncem ile ters düşüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bilim 2000 yıldır aynı kalsaydı zaten bilim olmazdı. Tüm bilgileri bir anda öğrenmek imkansız. Bilimin güzelliği budur zaten. Kendisi hipotez atar, test eder ve teorileri oluşturur. Aynı teorileri yine kendisi çürütür. Ayrıca bilimde bir şey çürüyünce tamamen işlevsiz olmaz. Yeni keşifler onun üstüne inşa edilir. Mesela, Einstein; Newton'un söylediği şeylerin önemli kısmını çürüttü. Fakat Newton'un keşifleri çöpe mi atıldı? Hayır. Einstein kendi teorilerini, hipotezlerini onun üstüne inşa etti. Her şeyi borçlu olduğumuz kapı bilim. Burada bu mesajı yazıyorsam bilim sayesinde. Korona aşısı çıktıysa bilim sayesinde.

Biraz dini bir konu olacak umarım kimse birbirine hakaret etmez.

Ben tanrıdan korkmuyorum asla. İnsanlara irade vermiş. Onlar bu irade ile birbirlerine zarar veriyor. Tanrı bir ruh vermiş. Ve bize karışmıyor. Savaşlar olmazdı herhalde karışacak olsa. Belirli bir düzen yok evrende. Ama bir başlangıç olabileceği fikri beni bir yaratıcıya inandırdı.

Dinleri kullanan kişiler, korku imparatorlukları ile genelde bu masum insanları kullanıyor. Neden bu kadar üstün bir şeyden korkayım ki? Ben seviyorum onu, kalbimde yaşıyor. Özgürüm, her asır değiştirilen bence saçma olan kanunlara göre yaşamıyorum. İnsanların kendi vicdanın da ahlaklı olmasını istiyorum sadece. Belirli bir dine ihtiyaç duymadan.

Ama bunları söyleyince linç yiyeceğim. Olsun neyse.

Öncelikle dediğin şey kendinle çelişiyor kendi irademiz ile zarara yol açıyoruz düzensizliği biz oluşturuyoruz. belirli bir düzen yok derken mesela ne istiyorsun yani ,her yanlış iş yapılana müdahale edilmesini mi ,o zaman bizim burada olmamızın anlamı ne ayrıca neden linç yiyecekmişsin ki ?

Bilim 2000 yıldır aynı kalsaydı zaten bilim olmazdı. Tüm bilgileri bir anda öğrenmek imkansız. Bilimin güzelliği budur zaten. Kendisi hipotez atar, test eder ve teorileri oluşturur. Aynı teorileri yine kendisi çürütür. Ayrıca bilimde bir şey çürüyünce tamamen işlevsiz olmaz. Yeni keşifler onun üstüne inşa edilir. Mesela, Einstein; Newton'un söylediği şeylerin önemli kısmını çürüttü. Fakat Newton'un keşifleri çöpe mi atıldı? Hayır. Einstein kendi teorilerini, hipotezlerini onun üstüne inşa etti. Her şeyi borçlu olduğumuz kapı bilim. Burada bu mesajı yazıyorsam bilim sayesinde. Korona aşısı çıktıysa bilim sayesinde.
Ama hocam bilime dayanarak Tanrı'nın varlığına veya yokluğuna ulaşmak bizi doğru sonuca götürmez çünkü gözükmüyor. Gözükse idi Tanri olup olmadığını bilim sayesinde bulurduk ama gözükse bu sefer üstün özellikleri olmayabilirdi. Bu yüzden sürekli düşünüyorum. Tabii ki bilim kendisi mucize onu küçümsemiyorum şu elimizdeki telefon aslında mükemmel bir şey hiç telefon görmemiş olsak ağzımız açık kalırdı. Ama bilim ile de Tanrı'yı doğrulayamayız diye düşünüyorum.
(Biraz karışık olmuş olabilir.)

Ama hocam bilime dayanarak Tanrı'nın varlığına veya yokluğuna ulaşmak bizi doğru sonuca götürmez çünkü gözükmüyor. Gözükse idi Tanri olup olmadığını bilim sayesinde bulurduk ama gözükse bu sefer üstün özellikleri olmayabilirdi. Bu yüzden sürekli düşünüyorum. Tabii ki bilim kendisi mucize onu küçümsemiyorum şu elimizdeki telefon aslında mükemmel bir şey hiç telefon görmemiş olsak ağzımız açık kalırdı. Ama bilim ile de Tanrı'yı doğrulayamayız diye düşünüyorum.
(Biraz karışık olmuş olabilir.)
Bilim tanrı ile ilgilenmez. Çünkü tanrı test edilemez, gözlemlenemez. Bilimi kullanarak sadece olayları açıklarız. Bunun bir tanrı tarafından yapılıp yapılmadığını bilemeyiz. Fakat bana kalırsa bir tanrıya gerek yok.

Her dini konu açıldığında, 15 sayfa "Allah var", "Allah yok" diye yazmasanız keşke. İnanan inanır inanmayan inanmaz. Konuyu açan kişinin yazdığına odaklansanız keşke.

Bilim tanrı ile ilgilenmez. Çünkü tanrı test edilemez, gözlemlenemez. Bilimi kullanarak sadece olayları açıklarız. Bunun bir tanrı tarafından yapılıp yapılmadığını bilemeyiz. Fakat bana kalırsa bir tanrıya gerek yok.
Hocam o zaman Tanrı'yı bilim ile değil başka yollardan aramalıyız gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı