Tanrıdan korkmuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ortaokuldaki Türkçe hocam da ben Allah'tan neden korkayım, ben onu seviyorum, o merhametlidir derdi. Farklı bir bakış açısı. Üstünde yorum yapılabilir.

Son düzenleme:
Tanrıdan korkmuyorum çok saçma bir terim çünkü sen tanrıdan kork veya korkma inan veya inanma bunun tanrıya bir zararı veya yararı yok. Onun senin ona inanmana ihtiyacı da yok. İrade konusuna değinmişsin külli irade ve cüzi irade gibi kavramları araştır istersen. Külli irade senin hangi ülkede doğduğun ama cüzi irade sayesinde yaşayacağın ülkeyi sen seçebilirsin. Tanrı insana merhamet duygusu vermiş ama irade de vermiş. Eğer irade olmasaydı herkes merhametli olurdu bu sebeple merhamet duygusu da olmazdı çünkü herkesin iyi olduğu bir dünya olamaz herkesin iyi olması iyi kavramının temeli ile çelişir.

Din konusuna gelince. Allah çok affedicidir ve şirk ile kul hakkı haricinde tüm günahlar affolur. Yeter ki tövbe et. Bence bu konuyu araştırmalısın.

Öyleyse haklısınız keşke bir yere şikayet etseydiniz.
Açıkçası uğraşmak istemedim. Çok düşürmemişti notumu.
Ortaokuldaki Türkçe hocam da ben Allahtan neden korkayım, ben onu seviyorum, o merhametlidir derdi. Farklı bir bakış açısı. Üstünde yorum yapılabilir.
Zamanında din hocam Allah'ın isteklerini yerine getiriyorsan ondan korkmana gerek yok tarzında bir şeyler demişti. İki bakış açısı da mantıklı oldukça.

İnsanların iradesinin elinden alınmasını istemen bayağı merhametliymiş ayrıca öte yandan sonsuz güzelliğin olduğu cenneti de unutma seçim senin elinde.
Sizce sonsuz acı, iradelerinin ellerinden alınmasından daha mı merhametli? Cennet var diye sonsuz acıyı (Çok daha merhametli ceza yolları dururken) unutup Allah çok merhametli mi diyelim yani? Bu şeye benzer; kendinden üstteki insanların iyi bir yalakası olursanız onlar da size güzellik verebilir. Peki siz bu güzellikleri aldığınız zaman arkanızdaki acı çeken (Ceza vermenin acısız yolları varken) insanları hemen unutup üstteki insanlara çok merhametlisiniz efendim mi diyeceksiniz? Başka yol olmasa tamam derdim ama yani durum ortada. Daha acısız cezalar var.

Yazdığım metinde bazı şeyler tekrar etmiş olabilir. Kendimi iyice ifade etmek için böyle yaptım.

Var olduklarını düşündükleri için. Olmadığına gerçekten inansalar neden korksunlar?
Hayır, olmadıklarına inanıyorlar ama yine de korkuyorlar. Hayaletlerden korkan bir çocuk hayaletlerin uydurma olduğunu biliyor ve korkuyor. Bu insanın fıtratında var. Bir çeşit "içgüdü" diyebiliriz.

Hayır, olmadıklarına inanıyorlar ama yine de korkuyorlar. Hayaletlerden korkan bir çocuk hayaletlerin uydurma olduğunu biliyor ve korkuyor. Bu insanın fıtratında var. Bir çeşit "içgüdü" diyebiliriz.
İlginç, inanmadığı şeyden korkmak cidden garip.

Sizce sonsuz acı, iradelerinin ellerinden alınmasından daha mı merhametli? Cennet var diye sonsuz acıyı (Çok daha merhametli ceza yolları dururken) unutup Allah çok merhametli mi diyelim yani? Bu şeye benzer; kendinden üstteki insanların iyi bir yalakası olursanız onlar da size güzellik verebilir. Peki siz bu güzellikleri aldığınız zaman arkanızdaki acı çeken (Ceza vermenin acısız yolları varken) insanları hemen unutup üstteki insanlara çok merhametlisiniz efendim mi diyeceksiniz? Başka yol olmasa tamam derdim ama yani durum ortada. Daha acısız cezalar var.

Yazdığım metinde bazı şeyler tekrar etmiş olabilir. Kendimi iyice ifade etmek için böyle yaptım.
Birincisi sonsuz acı kavramında sanırım cehennemi kastettiniz. Sonsuz cehennem elde edebilmek için yapabileceğiniz tek şey allaha şirk koşmak. Allaha şirk koşmayı siz seçiyorsunuz burada irade var zaten. Söylediğiniz gibi olsaydı:
"İngilterede doğan her insan cehennemliktir" veya "Tüm beyazlar cehennemliktir" gibi terimler görürdük dinde. Ama yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı