Tarayıcı Güvenliği

Murat Özcan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Google chrome tarayıcısı için güvenlik uzantılarını keşfettim, bilindik iki yazılım gözüme çarptı. Avast Online Security ve McAfee SECURE gibi yazılımlar.
Birkaç gündür deniyorum anladığım kadarıyla veri tabanlarındaki linklerin güvenliğini gösteriyor. Sevdiğim güzel yanı ise reklam siteleri gibi istemsiz açılan siteleri engelleyip "Riskli site" diyip engellemesi. Tarayıcılarda bu site güvenli değil ön bir katman oluşturması birçok antivirüslerden daha sağlıklı gibi geldi.

Sizlerin tarayıcı güvenliği konusunda nasıl bir tecrübeleriniz var ? Kullandığınız farklı güvenlik uzantıları var mı ? Birden fazla güvenlik uzantısı kullanmak çakışmaya sebep açar mı ? Antivirüs harici kullandığınız başka yazılımlar mevcut mu ?

Bu konuda tartışmaların az olduğunu fark ettim. Genel olarak bilgisayar antivirüsleri tartışılıyor hangisi iyi hangisi kasmaz gibi konular çok fakat tarayıcı pek yok. Kısacası internet güvenliği hakkında tecrübeleriniz nedir. 😇

Reklam engelleyici kullanıyorum ve dediğiniz şeyi aynen yapıyor. Reklam olduğu bariz sitelere girmeden önce uyarıyor.

Asiri guvenlik onlemi alanlar bence hasta kisilerdir diye dusunuyorum. Zaten herhangi bir sosyal mecraya uyeliginiz varsa her turlu kisisel bilgileriniz catir cutur satiliyor. Viruslere karsi guvenlik onlemi yapan arkadaslara bir lafim yok bu arada.

Malwarebytes ve Emsisoft'un eklentisini önerebilirim.

Bunların dışında tarayıcı güvenliğini arttırabileceğin birkaç yol daha var. uBlock Origin'i medium modda kullanmak örneğin. 3. parti betik ve çerçeveleri engelleyerek, reklam engellemek için filtrelere bile ihtiyaç duymuyorum. Bozduğu belli siteleri iki tıkla istisnalara ekliyorum, bu açıdan biraz uğraş gerektiriyor.

İngilizceniz varsa, bu sayfaya bir göz gezdirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı