Tarayıcı Önerisi

Spyware kelime anlamına ve işlevine bakınız. Arka planda güncelleme hizmeti bile spyware olayına giriyor.
Alakası yok, bilginiz geçersiz. O halde Windows Update dahil Android ve iOS güncelleme servislerine de spyware diyelim, sizce mantıklı mı bu?
Spyware virüs demek değildir bu arada ware var diye karıştırmayın.
Gayet de virüstür, zararlıdır. Spyware bilgi "çalar". Bakın çalmak diyorum.
Spyware: Casus yazılım
Casus yazılım: Kullanıcının bilgisi, isteği, rızası dışında gerçekleşen hizmetler.
Siz tarayıcıyı kullanırken hizmetler ve kullanım şartları sözleşmesini onaylamış oluyorsunuz. Bunun farkında değil misiniz? Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın hizmet ve gizlilik şartları vardır, siz bunları okumadan "ileri, ileri, ileri" mantığıyla kurulum yapıyorsanız o sizin sorununuz. Firmalar orada açıkça belirtiyor, "kulanıcılardan şu şu şu veriler toplanır, şu verileri anonim olarak alırız" diye. Birçok tarayıcıda toplanan verileri de kapatabiliyorsunuz ayrıca. Spyware hakkında hiç bilgi sahibi olmadan böyle bir yorum yapmanız komedi olmuş.

Alakası yok, bilginiz geçersiz. O halde Windows Update dahil Android ve iOS güncelleme servislerine de spyware diyelim, sizce mantıklı mı bu?

Siz tarayıcıyı kullanırken hizmetler ve kullanım şartları sözleşmesini onaylamış oluyorsunuz. Bunun farkında değil misiniz? Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın hizmet ve gizlilik şartları vardır, siz bunları okumadan "ileri, ileri, ileri" mantığıyla kurulum yapıyorsanız o sizin sorununuz. Firmalar orada açıkça belirtiyor, "kulanıcılardan şu şu şu veriler toplanır, şu verileri anonim olarak alırız" diye. Birçok tarayıcıda toplanan verileri de kapatabiliyorsunuz ayrıca. Spyware hakkında hiç bilgi sahibi olmadan böyle bir yorum yapmanız komedi olmuş.
Bilgi (veri) toplamanın virüs olduğunu mu ima etmeye çalışıyorsunuz? Tam olarak anlayamadım.

Bilgi (veri) toplamanın virüs olduğunu mu ima etmeye çalışıyorsunuz? Tam olarak anlayamadım.
Hayır, veri toplamak, kullanım verilerini anonim bir şekilde almak virüs eylemi değildir. Spyware ise bambaşka bir şey, kişisel bilgiler dahil her türlü özel bilgiyi doğrudan izinsiz şekilde almaktır. Arkadaşın karıştırdığı nokta bu.

Spyware hakkında

Anlamını da çeviriden aktarıyorum buyurun:
Spyware (a portmanteau for spying software) bir kişi veya organizasyon hakkında bilgi toplamayı amaçlayan kötü niyetli davranışlarla yazılımdır ve kullanıcıya zarar veren bir şekilde başka bir kişiye gönderir - örneğin, onların gizliliğini ihlal ederek veya cihazın güvenliğini tehlikeye atarak. Bu davranış, meşru yazılımlarda olduğu gibi yazılımlarda da mevcut olabilir. Web siteleri web izleme gibi casus davranışlarda bulunabilir. Donanım cihazları da etkilenebilir. [1] Spyware genellikle reklam ile ilişkilendirilir ve aynı sorunların çoğunu içerir. Çünkü bu davranışlar çok yaygındır ve kötü kullanımlara sahip olabilir, casusların kesin bir tanımı sağlamak zor bir görevdir. [2]

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230128-162118.jpg
    Screenshot_20230128-162118.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_20230128-162124.jpg
    Screenshot_20230128-162124.jpg
    173,9 KB · Görüntüleme: 54
  • Screenshot_20230128-162129.jpg
    Screenshot_20230128-162129.jpg
    170,2 KB · Görüntüleme: 55
Spyware hakkında
Vay canına doğruymuş, akıllı telefon dahil bütün teknolojik araçları kullanmayı bırakıyorum hemen, çünkü veri yollamayan hiçbir yazılım yok. Hepsi de spyware olduğuna göre hemen taş devrine geri dönüyorum 👌.

Vay canına doğruymuş, akıllı telefon dahil bütün teknolojik araçları kullanmayı bırakıyorum hemen, çünkü veri yollamayan hiçbir yazılım yok. Hepsi de spyware olduğuna göre hemen taş devrine geri dönüyorum 👌.
Böyle yazılımlar var, ama bilen kullanan yok maalesef..

Spyware (a portmanteau for spying software) bir kişi veya organizasyon hakkında bilgi toplamayı amaçlayan kötü niyetli davranışlarla yazılımdır ve kullanıcıya zarar veren bir şekilde başka bir kişiye gönderir - örneğin, onların gizliliğini ihlal ederek veya cihazın güvenliğini tehlikeye atarak. Bu davranış, meşru yazılımlarda olduğu gibi yazılımlarda da mevcut olabilir. Web siteleri web izleme gibi casus davranışlarda bulunabilir. Donanım cihazları da etkilenebilir. [1] Spyware genellikle reklam ile ilişkilendirilir ve aynı sorunların çoğunu içerir. Çünkü bu davranışlar çok yaygındır ve kötü kullanımlara sahip olabilir, casusların kesin bir tanımı sağlamak zor bir görevdir. [2]
Ne güzel açıklamışsınız, ben de diyorum ki bu spyware dediğiniz olay zararlı yazılımlarda olur. Tarayıcılarda sizin kişisel bilgileriniz paylaşılmaz. Mesela hangi tarayıcı sizin e-devlete girerken kullandığınız şifreyi alıp firma ile paylaşıyor? Hangi tarayıcı whatsapp'dan yolladığınız fotoğrafları toplayıp firma ile paylaşıyor? Hangi tarayıcı izniniz olmadan ön kameranızı açıp fotoğrafınızı çekip bunu firma ile paylaşıyor?

Legal şekilde analiz için toplanan veriler ile çalınan veriler arasındaki farkı bilmiyorsunuz. Ben de size bunu anlatmaya çalışıyorum. Zaten hangi tarayıcı kullanırsanız kullanın, başlangıçta bir kullanım şartları sözleşmesi onaylarsınız. Bu sözleşmede de size hangi verilerin anonim olarak toplanacağını bakın "ANONİM" olarak toplanacağını size söyler. Anonim kelime anlamı da "kaynağı belli olmayan, göndericisi belli olmayan, belirsiz" şeklinde. Yani sizden aldığı veri, hangi reklamlara tıklamış olabileceğiniz, hangi ürünlere ilginizin olduğu, webi kullanma şekliniz. Bu kadar basit. 2-3 tane de cihaz verisi alır, performans analizi yapar olay bu.

Opera ben de kullanırdım. Ta ki gizlilik ve güvenlik konusundaki bilgilerimi geliştirmeden önceki zamana kadar.

Hocam Opera kullanma sebebim, mesela item satışa sürekli join atmak zorunda kalmak, Opera'da sürekli oturum açtığım gibi kalıyor ve WhatsApp olayı. Eğer güzel tarayıcı var ise bu dediklerimi yapan, daha az RAM ve güç tüketimi gerçekleştiriyorsa söyleyebilirsiniz. Ona geçiş sağlarım.

Hocam Opera kullanma sebebim, mesela item satışa sürekli join atmak zorunda kalmak, Opera'da sürekli oturum açtığım gibi kalıyor ve WhatsApp olayı. Eğer güzel tarayıcı var ise bu dediklerimi yapan, daha az RAM ve güç tüketimi gerçekleştiriyorsa söyleyebilirsiniz. Ona geçiş sağlarım.
Aslında sizin için Sidekick tarayıcısını önerebilirim. Sol bölümde herhangi bir site ekleyerek oturumunu açık bırakmanızı sağlar. Ayrıca kullanımı gayet hızlıdır. Buna benzer başka bir tarayıcı daha var. Bu konu üzerinde öneren oldu. Tarayıcının adı, Vivaldi ama Sidekick'in kullanımı bana daha kolay hissettirdi.
Bu arada RAM konusunda pek iyi değilimdir. Tarayıcının hızıyla ve özellikleriyle ilgilenirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı