Tarayıcılarda (?gws_rd=cr) virüsü

Oğuz26

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Windows 8.1 kullanıyorum ve Chrome Web Mağazasına girdikten sonra arama yaparken URL'de ki tuhaf karakterler dikkatimi çekti. Mozilla, IE ve Chrome'da anasayfayı açtığım zaman URL'ye ''?gws_rd=cr'' ekleniyor. Bilgisayarda çöp program da yok neden URL'ye böyle bir ek geliyor çözemedim.

- - - Güncellendi - - -

aB7sx6x.png

450 görüntülenme var, sorun baya kişide yaşanmış. Ben sorunun chrome uzantılarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Sizce sorun ne olabilir ?

Bu değişkenin ne işe yaradığını en iyi Google bilir. Ama şunu net olarak söyleyeyim: virüs değil!

Yanlış hatırlamıyorsam Facebookta da ?ref=logo diye birşey vardı.

Evet virüs değil, tanımlayıcıdır büyük ihtimalle Burak bey'in dediği gibi. "cr" belki de Chrome'dir. Google'a sormak lazım :)

Kendi kendine düzeldi ve artık anasayfada çıkmıyor. Tanımlayıcı olsaydı sürekli kalırdı. Belki de Chrome'un bir açığıydı.

Hala pek çok insan bilmiyor Google adresindeki google.com.tr/?gws_rd=cr adresinin son kısmındaki gws_rd=cr ibaresinin zararsız olduğunu. Ancak daha önce bir çok virüs ve kaçırma yiyen vatandaş haliyle hemen endişeleniyor. Tekrar söyleyelim, bu Google'ın kendi ülke yönlendirmesi. gws_rd=cr'nin anlamının Google Web Server Redirect=Country olduğunu bugün Recep söylemişti.

Hala pek çok insan bilmiyor Google adresindeki google.com.tr/?gws_rd=cr adresinin son kısmındaki gws_rd=cr ibaresinin zararsız olduğunu. Ancak daha önce bir çok virüs ve kaçırma yiyen vatandaş haliyle hemen endişeleniyor. Tekrar söyleyelim, bu Google'ın kendi ülke yönlendirmesi. gws_rd=cr'nin anlamının Google Web Server Redirect=Country olduğunu bugün Recep söylemişti.
Bigilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Yoksa bende virüs diye korkacaktım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı