Tarih bölümü okunur mu?

Scar

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. LYS sonuçları açıklandı ve tek elde tutulur kısım, ts1 ve ts2. TS-2 puanım 335. Geçen sene de hemen hemen aynı puanları almıştım, fakat tarih bölümünün iş imkanları yok diye tercih etmemiştim. Şimdi anladım ki 3 kere de girsem yine aynı puanlar gelecek. Uzun lafın kısası Tarih bölümü okunur mu? iş imkanı yok gibi bir şey, 4 yılı çöpe mi atmış olurum? YGS-6 puanım ile "Yönetim Bilişim Sistemlerine" girme şansım da var. YGS6 puanım 297. bu iki bölüm arasında hangi bölümü tercih etmeliyim? Şehir olarak da Sakarya Üniversitesi mi yoksa Mersin üniversitesi mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle hayırlısı olsun ve sakın sıkma canını, belli başlı üniversiteler olmadıkça maalesef hepsinin etiketi aynıdır. Üzgünüm ki Tarih Bölümünün Türkiye açısından durumu içler acısı. Hele ki gelişen çağda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün geleceği ile karşılaştırdığında doğru tercih Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü olacaktır. Üniversite olarak ise Sakarya Üniversitesinin imkanları (özellikle erasmus; ayrıca hızlı gelişiyor) Mersin Üniversitesiyle karşılaştırmak bana göre yanından geçemez ki Sakarya Üniversitesi doğru tercih olacaktır. Tabii ki şunları da bilmekte fayda var; bölüm işini belirler üniversite ise, bu yolda yardım eder. Şunu da unutmamak lazım yürüyen kişi de senden başkası değil. Başarılar diliyorum... ;)

Öncelikle hayırlısı olsun ve sakın sıkma canını, belli başlı üniversiteler olmadıkça maalesef hepsinin etiketi aynıdır. Üzgünüm ki Tarih Bölümünün Türkiye açısından durumu içler acısı. Hele ki gelişen çağda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün geleceği ile karşılaştırdığında doğru tercih Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü olacaktır. Üniversite olarak ise Sakarya Üniversitesinin imkanları (özellikle erasmus; ayrıca hızlı gelişiyor) Mersin Üniversitesiyle karşılaştırmak bana göre yanından geçemez ki Sakarya Üniversitesi doğru tercih olacaktır. Tabii ki şunları da bilmekte fayda var; bölüm işini belirler üniversite ise, bu yolda yardım eder. Şunu da unutmamak lazım yürüyen kişi de senden başkası değil. Başarılar diliyorum... ;)

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bana da Tarih bölümü biraz Diploma için okunacak bir bölüm gibi geliyor. YBS yazacağım ilk tercih olarak. İkinci öğretim nasıldır bilginiz var mı?

İkinci öğretim derslerin akşam verildiği, ayrıca dönemlik harçların yatırıldığı bir öğretim biçimi. Bizim zamanımızda herkes harç yatırıyordu, ikinci öğretim örgün öğretimden daha fazla yatırıyordu. Yine bunu gideceğin üniversitelerin sitelerinden, fakülteye bağlı öğrenci işlerinden veya seçtiğin bölümü okuyan üst sınıflarından yatıracağın miktarı öğrenebilirsin. Dönemlik ücret yatırdığın için haliyle biraz puanlar da düşüyor. Bizim üniversitenin ikinci öğretiminde şöyle bir sistem de vardı sınıf sıralamasında ilk 5 örgün öğretime geçiyordu diye hatırlıyorum ama yanlış olabilir. Umarım yanlış anlamamışımdır sorunu.

İkinci öğretim derslerin akşam verildiği, ayrıca dönemlik harçların yatırıldığı bir öğretim biçimi. Bizim zamanımızda herkes harç yatırıyordu, ikinci öğretim örgün öğretimden daha fazla yatırıyordu. Yine bunu gideceğin üniversitelerin sitelerinden, fakülteye bağlı öğrenci işlerinden veya seçtiğin bölümü okuyan üst sınıflarından yatıracağın miktarı öğrenebilirsin. Dönemlik ücret yatırdığın için haliyle biraz puanlar da düşüyor. Bizim üniversitenin ikinci öğretiminde şöyle bir sistem de vardı sınıf sıralamasında ilk 5 örgün öğretime geçiyordu diye hatırlıyorum ama yanlış olabilir. Umarım yanlış anlamamışımdır sorunu.

Hemen hemen sorumu doğru anlamışsınız. Fakat İÖ'nün tanımından çok, siz üniversite ortamı gördüğünüz için, nasıldır nasıl olur anlamında sordum. Üniversite ortamı bitiyor gibi bir durum mu oluyor?

Yani genelde İÖ okuyan arkadaşlarımın uyku düzenleri çok yoktu, gece ayakta gündüz uyurlardı. Şöyle de bir gerçek var örgün öğretimdeki arkadaşlarımın da pek farkı yoktu hani. En büyük fark bana kalırsa bu. =)

Yaşam tarzına, kişiliğine, hocalarına, edineceğin arkadaşlara, sevgil(iler)ine vb. göre üniversite hayatın şekillenecektir. Şimdiden kendini şartlandırma. ;)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı