Taşınabilir belleğe Ubuntu kurulumu

OA09

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhabalar, taşınabilir bellek olarak kullandığım bir SSD'ye Ubuntu 18.04 yerine yanlışlıkla 20.04 kurmuştum. SSD'yi formatladım tekrar Ubuntu 18.04 kurmak istediğimde;
1-Rufus SSD'yi görmüyor, ilk yüklemem de direk görüyordu. ( USB sabit sürücüleri listele deyince çıkıyor sadece)
2-Ubuntu kurulum ekranına geldiğimde kurulacak alan olarak SSD hafızasını göremiyorum. 20.04'ü yüklerken yine böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.

Acaba bu sorunlar neden kaynaklanıyor arkadaşlar yardımcı olabilecek var mı?

Ben bazen, Hard Disk'i (HDD veya SSD) Windows Disk Yönetimi'nden, Linux kurulum ISO'su kadar alan ayarlayıp, FAT32 şeklinde biçimlendiriyorum ve ISO'nun içinde ki dosyaları oraya kopyalıyorum.
Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp Boot menüyü açtığım zaman, başında UEFI yazan fazladan bir disk gözüküyor ve böylelikle bilgisayara bir bir taşınabilir bellek takmadan kurulum yapabiliyorum.

Belki sizde de çalışır bu yöntem.

Olmaz ise Win32 Disk Imager ile deneyin.
Kurulum ekranında SSD'yi görmemesi, ISO'dan kaynaklı bir şeyde olabilir.
SHA256 testi yapın.

Son düzenleme:
Rufus SSD'yi görmüyor, ilk yüklemem de direk görüyordu. ( USB sabit sürücüleri listele deyince çıkıyor sadece)
Windows'ta aygıt yöneticisi görüyorsa oradan formatlayabilirsiniz diski. Görmüyorsa başka bir format yazılımı ile denemeniz gerek.
2-Ubuntu kurulum ekranına geldiğimde kurulacak alan olarak SSD hafızasını göremiyorum. 20.04'ü yüklerken yine böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.
18.04'te aynı sorunu ben de yaşamıştım. Disk dolu ise görmüyor. Ya boş bir alan ayırıyordum ya da kuracağım diski siliyordum.