Taşınabilir HDD nasıl sıfırlanır?

rashnikko

Hectopat
SSD veya HDD modeli
Toshiba 1TB Harddisk
Merhaba, elimde 1 TB Toshiba hard disk ve taşınabilir hard disk kutusu mevcut ve bu ikisini satmak istiyorum. Elimdeki hard diski SSD taktığım laptopumdan çıkarmıştım ve USB bellek gibi olması adına hard disk kutusu almıştım. Dolayısıyla hard diskin içinde eski laptopa ait tüm bilgiler mevcut ben bu hard diski nasıl tamamen sıfırlayabilirim içindeki tüm her şeyi PC'ye bağlayıp çöp kutusuna götürüp silmem yeterli olacak mı, yoksa başka bir yol mu izlemeliyim? Ve bu hard diski sattığım kişi benim eski bilgilerime silinse bile ulaşma şansı var mı? Yardımınızı bekliyorum :) son olarak bu hard disk kutu ile beraber USB bellek gibi kullanılabilir değil mi?

@rashnikko eğer dosya sistemini NTFS yaparsanız hem alıcı uğraşmayacak, hem de siz uğraşmayacaksınız alıcı ile daha fazla. NTFS ile hem Windows işletim sistemi kurulabilir, hem de depolama olarak kullanılabilir.

Evet, çöp kutusuna götürebilirsiniz.
rufus üzerinden dosya sistemini NFTS yaparak yeniden sıfırlama işlemi yapacağım değil mi? bu şekilde mi olacak doğru mu anladım acaba?

@rashnikko Evet. Ekran görüntüsü atarsanız bir kaç ayar daha yapabilirim Rufus menüsünde iken.

@rashnikko Evet. Ekran görüntüsü atarsanız bir kaç ayar daha yapabilirim Rufus menüsünde iken.
hemen yolluyorum.

Ekran görüntüsünü gönderdim. Yeniden teşekkürler yardımlarınız için. :))

Dosya Ekleri

• resim_2023-02-08_232351145.png
    resim_2023-02-08_232351145.png
    27,7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
@rashnikko önyükleme seçimini önyüklenebilir değil yapın. Ve bir daha fotoğraf paylaşın. Ve şimdi hatırladım yanlış bilgi için özür diliyorum, bir disk sadece tek amaçla kullanılabilir yani dosya depolamak için kullanırken sistem kurmaya geçerseniz zaten otomatik olarak formatta diske yükleyemem der, biçimlendir tuşuna basınca sistem yüklenebilir hale gelir. Yani siz bu diski dosya depolama için kullanırsanız alıcı daha hızlı işini halleder.

@rashnikko önyükleme seçimini önyüklenebilir değil yapın. Ve bir daha fotoğraf paylaşın. Ve şimdi hatırladım yanlış bilgi için özür diliyorum, bir disk sadece tek amaçla kullanılabilir yani dosya depolamak için kullanırken sistem kurmaya geçerseniz zaten otomatik olarak formatta diske yükleyemem der, biçimlendir tuşuna basınca sistem yüklenebilir hale gelir. Yani siz bu diski dosya depolama için kullanırsanız alıcı daha hızlı işini halleder.
doğru mu anladım, yani alıcı bu ürünü sadece flash bellek gibi dosya depolama amacıyla kullanabilir değil mi? artık sistem için kullanma şansı mevcut değil? Dediğiniz gibi önyüklenebilir değil yapıp yeniden ss'i gönderdim :)

Dosya Ekleri

• resim_2023-02-08_232929945.png
    resim_2023-02-08_232929945.png
    25,9 KB · Görüntüleme: 18
@rashnikko direkt hazır basıp diski formatlayın. Ve hayır, sadece örnek vereyim resim depolarken o diskte direkt içindekileri silip diske sistem kuramaz. Format esnasında bir kez biçimlendir tuşuna basmalıdır. Küçük bir işlem bu da sorun yaratmaz. Diski istediği gibi kullanabilir yani. Sadece kullanım amacı değişirken diski formatlamalı (biçimlendirmeli).

@rashnikko direkt hazır basıp diski formatlayın. Ve hayır, sadece örnek vereyim resim depolarken o diskte direkt içindekileri silip diske sistem kuramaz. Format esnasında bir kez biçimlendir tuşuna basmalıdır. Küçük bir işlem bu da sorun yaratmaz. Diski istediği gibi kullanabilir yani. Sadece kullanım amacı değişirken diski formatlamalı (biçimlendirmeli).
işlemi tamamladı fakat işlem ortasında parametre hatalı diye bir uyarı verdi sonra kayboldu her şey yolunda değil mi?

@rashnikko disk kaybolduysa Rufus veya dosya gezgini üzerinden, tak çıkar yapın. Rufus'a girip aynı işlemi yine yapın. (NTFS türünde)

işlemi tamamladı fakat işlem ortasında parametre hatalı diye bir uyarı verdi sonra kayboldu her şey yolunda değil mi?
içinde şuan hiçbir şey bulunmuyor sanırım başarıyla tamamlandı, çok vaktinizi çaldım kusura bakmayın. sonuç olarak şu saatten itibaren bu diski alacak kişi sorunsuz bir şekilde amacı ne ise o yönde kullanabilecek değil mi?

@rashnikko yok sorun yok hocam zaten bu konularda asıl gereken tekrar tekrar sormanızdır. Ve evet, kullanabilir. Ama dediğim gibi amacı değişirse tekrar format atmalı alıcı diske ki, bunun hiç bir çözümü yoktur zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı