[Tavsiye] 300-2000 TL PSU önerisi

Gereksiz pahalı olan bir PSU, 550W size yetiyorsa ve marka takıntınız varsa alabilirsiniz: ASUS ROG STRIX 550W Full modüler (Seasonic üretimi)

Ben aldığımda 800 TL'ydi, marka takıntısı ile pek alakası yoktu. Ürün kaliteli ve bonus soğutma performansı ile full modüler özelliği var. RX 6900 XT bile 300W TDP ile çıkmışken 12v kanalından 650W anca veren vasat 750w Bronze güç kaynaklarından daha iyiydi o fiyattayken.

Güç tüketimi teknoloji ilerledikçe artan değil azalan bir şey. Bugün 1650 Super'den bile güçsüz kalan 2013 model GTX Titan 800W güç kaynağı istiyordu örneğin. Günümüzde trafo tipi güç kaynağı almak çok da şart değil.

Ben aldığımda 800 TL'ydi ama ne alakası var. RX 6900 XT bile 300W TDP ile çıkmışken 12v kanalından 650W anca veren vasat 750w Bronze güç kaynaklarından daha iyidir.

Evet daha iyi ama yakın fiyatta şöyle THERMALTAKE TOUGHPOWER GF1 80PLUS GOLD 750W FULL MMODÜLER GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bir gerçek var.

Bu attığım PSU(GF1) son derece kaliteli, LLC, DC to DC topolojiler, üst seviye Nippon Chemi-Con kapasitörler var. Kötü olduğu bir konu göremedim.

Bu ikisi de üst seviye çok iyi PSU'lar.

Şimdi ne anlamı kalıyor ki Rog Strix 550W almanın?

Evet daha iyi ama yakın fiyatta şöyle THERMALTAKE TOUGHPOWER GF1 80PLUS GOLD 750W FULL MMODÜLER GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bir gerçek var.

Bu attığım PSU(GF1) son derece kaliteli, llc, DC to DC topolojiler, üst seviye nippon chemi-con kapasitörler var. Kötü olduğu bir konu göremedim.

Bu ikisi de üst seviye çok iyi PSU'lar.

Şimdi ne anlamı kalıyor ki ROG STRIX 550W almanın?

Elinize sağlık hocam, çok yardımcı oldunuz.

Ben de 2 ay sonra PSU alacağım, peki şunu mu almalıyım yoksa GF1 mi almalıyım, 3070 ile kullanacağım:

@kandes2 bu fiyat için demedim, daha dün indirimdeydi tabii 1000 TL üzerindeyken fiyatı saçma oluyor o ayrı.

Screenshot_2.png

Ben de 2 ay sonra PSU alacağım, peki şunu mu almalıyım yoksa GF1 mi almalıyım, 3070 ile kullanacağım:

GF1'in eksiği yok.

Fiyat farkı ne kadar?

Rog Strix'i de inceleyeceğim. Fakat GF1 de son derece kaliteli. Ben ucuz olanı alırdım.

Bu şekilde fazla pahalı duruyor ROG Strix. Arada 300 TL civarı oynasa gözün kapalı verebilirdin ama bu haliyle 800 TL farka değecek bir şey yok. Tamam güç kaynağı çok sessiz, buz gibi ama o farka çok rahat başka ekipman alınır. Ben ROG Strix 550W Gold modelini alırken Rampage 550W Gold ile arasında 150 TL vardı oradan hesapla.

@kandes2 bu fiyat için demedim, daha dün indirimdeydi tabii 1000 TL üzerindeyken fiyatı saçma oluyor o ayrı.

Eki Görüntüle 755538

Bir tık da yanlış anlaşılma olmuş 😁

Eki Görüntüle 755538

GF1'de 1. seviye(en üst kalite) kapasitörler kullanılmış. Asus'da da 1. seviye(en üst kalite) kapasitör kullanılmış.

İkisinde de DC to DC ve LLC dönüştürücü kullanılmış.

Voltaj regülasyonu olarak ikisi de başarılı. Ama Asus çok ufak bir fark ile daha iyi.

Hold-Up time olarak Asus biraz daha iyi iş çıkarmış. Fakat ikisi de iyi sayılan değerin üstünde.

Ani akım olarak GF1 45A gibi gayet iyi bir değer almış fakat Asus 96A gibi çok kötü bir değer almış. Açıkcası şaşırdım.

%100 yükte ikisi de 45 derece civarı, başarılı.

GF1 %100 yükte 37.4, Asus 40 dBA ses çıkarmış. Asus biraz daha sesli ama aşırı fark yok.

Çapraz yükte ikisi de başarılı, 12V ve 5V'da aynı sonuç verirken 3.3V'da Asus çok az bir farkla daha başarılı. Ama çok az bir fark.

Geçici yanıt testlerini hem GF1, hem Asus başarıyla geçmiş.

Dalgalanma olarak GF1 bariz bir şekilde daha iyi.

Verimlilik olarak GF1 %1 civarı daha iyi.

Sonuç olarak ikisi de hemen hemen eşit, bir kazanan yok. Tabii kıyaslama yapacaksak %0.5 fark ile GF1 daha iyi diyebilirim 🤣

Kaynaklar: Thermaltake Toughpower GF1 850W PSU Review: High Performance And RGB Lighting

Yeni konular

Geri
Yukarı