Taziye yerine küçük çocukla gelen insanlar

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Abicim taziye yerine neden küçük çocuklarınızla geliyorsunuz? Düğün mü bu? Sonra o küçük çocuklar birleşip kafa şişiriyor taziyede. Şu an 4-5 tane çocuk merdivenlerden inip inip çıkıyor koşuyor bağırıyor. Taziye yeri burası. Ya çocuğuna sahip çık ya da getirme. Geldiysen de Allah rahmet eylesin deyip git. Kafayı yememek elde değil.

Abicim taziye yerine neden küçük çocuklarınızla geliyorsunuz? Düğün mü bu? Sonra o küçük çocuklar birleşip kafa şişiriyor taziyede. Şu an 4-5 tane çocuk merdivenlerden inip inip çıkıyor koşuyor bağırıyor. Taziye yeri burası. Ya çocuğuna sahip çık ya da getirme. Geldiysen de Allah rahmet eylesin deyip git. Kafayı yememek elde değil.
İnsanların hayatı çok girintili çıkıntılı olabiliyor hocam. Birisi oraya çocuğuyla gelmek zorunda hissediyor olabilir. Onların hayatlarında na olup ne bittiğini bilmeden böyle yargılamamak gerek sanıyorum. Çocuğunu verecek başka birisi yoktur, merhaba diyip ordan ayrılmak da olmaz diye düşünüyor olabilir. olabilir yani. Sizde çocukken yaptınız bizde. Komşular az gelmedi kapımıza bu çocuk koşuyor ses çıkarıyor diye. Çocuk olayın ciddiyetinin farkında değil, enerji dolu. Uslu uslu oturmasını beklemiyorum. Hiç çocuğunuz var mı bilmiyorum ama çocukları zaptetmenin ne zor olduğunu anlamanızı beklerdim.

Küçük çocukları gözlemlemek ayrıca hoş. Benimde çocuk olduğum anılar gelir gözüme veya küçük çocuklar birleşip kafa şişiriyor demişsiniz. birkaç tane yetişkini yan yana koysanız anlaşamazlar ama çocuklar çok kolay anlaşabiliyorlar aralarında. Özellikle yaşlı insanlardaki çocuk/torun sevgisini de buna bağlıyorum biraz: kendi çocuklarına baktıkları anlar canlanıyor, onları yeniden yorumluyor veya hayat döngüsünü düşünüp kendilerininde bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlayıp ayrıyeten şefkat gösteriyorlar.

Öncelikle başınız sağ olsun.

İkinci olarak da bu konu gereksiz değil mi şimdi anlamadım? Nasıl böyle bir konu açılabildi? Her gıcık olduğumuz şey için konu mu açalım?

Cenaze bizim değil komşunun. Yani cenazen var nasıl konu açıyorsun diye dediysen eğer. Öyle demediysen de beni rahatsız eden bir olaydı ve arkadaşın da dediği gibi konu dışı kategorisi.

Hayır tabi ki, cenazeniz olabilir, üzgün olduğunuz için konu da açabilirsiniz, kaybınızdan söz edebilirsiniz.

Ama cenazede çocuklar koşuyor sabahtan beri gıcık oldum diye konu açılabilmesi ilginç geldi. Genelde gereksiz diye silinen mesaj ve konuları düşününce...

Geri
Yukarı