TC kimlik bilgilerimi bulan kişi ne yapabilir?

Hocam son 6 aydır hem e devletime hem e okuluma giriliyor. Polise şikayet etmeme rağmen hala aynı devam ediyorlar. Ülkemizin siber polisleri biraz yavaş sanırım.
Buna rağmen hala sanal mecrada gerçek kimliğinizi kullanıyorsunuz.
Mernisten buluyorlar, adınızı soyadınızı bilen birisi annenizin babanızın T.C'sine her şeyine erişebiliyor. Sizi çok korkutmasın diyeceğim de korkmamak elde değil. Ama dediğim gibi sadece seni korkutmak için yapıyor. Şu sıralar da herkesin eline mernis geçiyor.
MERNIS değil, 101m hsys datası. MERNIS datasının zamanı geçti.

Biz 14-15 yaşlarımızda okulu falan düşünüyorduk dışarıda top internet kafelerde LoL, Wolfteam, CS 1.6 tarzı oyunlar atıyorduk şu an herkese bakıyorum ya CC ya panel anlamıyorum bunun neresi bu kadar övünecek ya da hava atılacak kadar mantıklı. Korkmanıza gerek yok bilgilerinizle hiçbir şey yapamazlar.

Bir arkadaşım soy adımı sordu bende verdim. Bir anda T.C.'mi annemin babamın kardeşimin adını soyadını ve T.C.'lerini attı. Nasıl yaptın falan dedim CC kanka panel falan diyor. Ne yapmam lazım?

Mernis data ile ad soyad falan varsa bulabiliyor. Arkadaşım da aynı şekilde bana söylemişti ailemin CV'yi. Tabii yakın arkadaşım olduğu için sıkıntı yok. T.C. ile bir şey yapamaz herhalde.

Tck'nın 136'ncı maddesinde “kişisel verileri ele geçirme veya yayma suçu” düzenlenmiş olup " kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü yer almaktadır.

E-devlet üstünden "Erişim Kısıtlamaları" yerinden "IP Kısıtlaması" nı seçerseniz ve sadece güvenilir cihazların IP'lerini oraya kaydederseniz, sadece o IP'den e-devlet hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Panel kullanan kişi ad ve soyadınızı yazsa da orada çıkmıyor bilgileriniz. Denendi ve onaylandı. Bu arada çok sıkıntılı ve uğraştırıcı bir iş. O IP'ye sahip cihaz arızalansa 160'ı arayacan da tekrar açtıracan da ohoo.

Yeni konular

Geri
Yukarı