TDA7294 ile 100 W Amplifikatör yapımı

Lehimleme için biraz el becerisi edin. Yüzeyin çok temiz olmasına ve iyi ısıtmaya özen göster. Havya ile lehimi birlikte tutma. Önce havya ile yüzeyi ısıt. Lehimi çok ince şekilde pastaya batır ve havyanın ucu ile lehimlenecek yüzeye birlikte tut. Sen tuttukça lehim erimeli ve akmalıdır.
Sadece woofer olarak kullanmak için ya girişe LPF (Low Pass Filtre) alçak geçiren fitre yapmalısın. Ya da subwoofer çıkışı olan sistem kullanmalısın.

Woofer çıkışlı derken şöyle bir şey demek istedim. 2+1 gibi düşün. Yani 3 çıkış olacak. Bası tizi midi böleceğim yani.
Elimde 2 tane (L+R) tiz ve mid sesler için uygun hoparlör var. İki tanede bas çıkışı için hoparlör var. Bunların dördünü de bağlamak istiyorum. Tiz hoparlörleri tek çıkışa bağlayınca yazık olur bu hoparlörlere :D Dayanamazlar. Mümkün müdür bu istediğim şey?

Veya elinde yaptığım amfiye uygun devre var mı ?

- - - Güncellendi - - -

Sanki bir şeyler yolunda gitmiyor gibi. O dirençteki delik lehimleme işleminden öncede var mıydı bilmiyorum. Sorun olur mu ki?

Son düzenleyen: Moderatör:
2+1 sistem yapacaksan stereo bir çıkış katına daha ihtiyacın olacak. Bu yaptığın devre mono bir amplifikatördür.
2x5W gücünde bir anfi daha yapmalısın.
Tüm hoparlörleri tek bir çıkış katı ile beslemen pek mantıklı değildir.

Resme baktın mı yamyam abi ?
Bir şey dememişsin ama dirençte sorun yok mu yani ? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Pek birşey göremedim. Şemayı incele ve hangi elemanın nereye bağlandığını takip et. Ayrıca baskı devre çizimini ve malzeme yerleşim planını da takip et.
Ben sadece orada fazladan bir delik görüyorum. Diğer delikten kablo ile jumper yapmışsın.

Bu arada besleme devresinin malzemelerini aldım. 10x7cm plakete sığdırmayı düşünüyorum.

Sen hangi delikten bahsediyorsun abi? Direnç bu şekilde çalışırsa benim için de sorun değil merak ettim sadece :)

Aynı şey değil mi? Sen trimpottan mı bahsediyordun?

Ayarlı direnç dedim bunlardan verdiler.

Aynı şey değil. Ayarlı direnç (trimpot) bir kere ayarlanarak bırakılır. Böylece istenilen voltaj hep aynı kalır. Ama potansiyometreler elle kontrol edildikleri için herhangi bir müdahale çok kolaydır. Bu müdahale sonucu sistem voltajı değişecektir.

Abi bilmiyordum ki. Orada ayarlı direnç yazınca bundan aldım bende. Nereden bileyim trimpot olduğunu :)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı