Team T-Force overclock değerleri nasıl olmalı?

RedSea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar, işlemci R5 5600X. Bellekler ise 2X Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16.

2 adet ise Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz var. Ancak takmadım.

@BerkayZ87 hocam selamlar, deneme yaptım ancak Corsair RAM'ler ile 3400 MHz'de bile boot olmuyor sistem. Ancak t-Force'lar ise 3600'de bile boot oldu. Deneme için aşağıdaki gibi test yaptım ve başarılı geçti. Değerleri sizce ne yapalım?
Bir de bu durumdan yola çıkarsa t-Force Corsair'den daha iyi çıktı diyebilir miyiz :D

Screenshot_1.png

Testlere devam ettim. Aşağıdaki gibi değerler, 1.45V ile hiç hata almadım.

5 Dakikalık test;

1. test.png

30 Dakikalık test;

2. test.png

Voltajı 1.35'e düşürdüm ve yine test yaptım. 1 tane hata alınca 1.40'a çıkardım ve şuan test yapıyorum.
1.4V ile test tamamlandı ve hata vermedi. 1.37V'a indirip tekrar teste başlıyorum.

Screenshot_1.png

1.37V'ta hata aldım, 1.38V ile test tamamlandı.

İlk beş değeri el ile girdim, geri kalan hepsi Auto değerlerde. Değişiklik yapacağım başka değer var mı?

Screenshot_1.png

@SIRINDOSCARF Hocam yukarıdaki gibi değerler yakaladım. Sizce nasıl?

Son düzenleme:
Aslında Corsair RAM'ler daha yüksek değerleri görmesi gerekiyordu. Şahsen 3600MHz de çalıştırıyordum. BIOS ayarlarını kurcalarken çabuk düzenleyeyim diye BIOS pilini çıkık vaziyette kullanıyordum. Haliyle elektrikler gitti ve 3600MHz de boot etmiyordu. Bende 3200MHz CL 15 değerinde çalıştırıyorum şu anda. Anakart A320M F işlemci Ryzen 3 3100.

Ama Team RAM'leri beni şaşırttı açıkçası.

Evet, bende çok şaşırdım. Corsair 3300'de bile boot olmuyordu sistem. T-Force RAM'leri taktım ve direkt cl16-18-18-18-38 ve 3600Mhz yaptım ve sistem açıldı. Çok şaşırdım açıkçası, deneye deneye de yukarıda son resimde en stabil değerlere ulaştım.

3 saat PUBG, 2 saat RDR2, 4 saat Witcher 3 ve 1 saat Forza 4 oynadım. Ne kapanma ne de başka bir durum oldu. Sanırım bu değerler stabiliteyi sağladı.

Sadece tRCDWR 18'e alınca testte hata alıyorum, aynı şekilde bağımsız olarak teker teker denedim ve tRCDRDR ve tRC değerlerini 18'e alınca aynı şekilde hata verdi. Onların en olabilitesi 19 sanırım :)

tRCDWR ve tRAS değeri yapabildiğim en düşük, daha da düşüğüne bios izin vermiyor Auto'ya alıyor.

Ancak bu değerler dışında hiç birine dokunmadım, hepsi Auto'da.

Sizce onları da düzenlemeye gerek var mı? Performansa etki eder mi?

Bende de aynı RAM'lerden var. RAM'lerin çipi ne olarak geçiyor?
OC değerlerini neye göre girdim hatırlamıyorum. Bir ara 3600MHz CL16 OClu kullanıyordum ama oyunlar hata vermeden çökmeye başlamıştı sonra 3200MHz çektim halen aynı kullanıyorum. Konuyu takipteyim stabil güzel bir değer bulursanız ben de deneyeceğim.

NOT: Konunun tamda yeni RAM almayı düşündüğüm bir sırada denk gelmesi iyi oldu :)

Bende de aynı RAM'lerden var. RAM'lerin çipi ne olarak geçiyor?
OC değerlerini neye göre girdim hatırlamıyorum. Bir ara 3600MHz CL16 OClu kullanıyordum ama oyunlar hata vermeden çökmeye başlamıştı sonra 3200MHz çektim halen aynı kullanıyorum. Konuyu takipteyim stabil güzel bir değer bulursanız ben de deneyeceğim.

NOT: Konunun tamda yeni RAM almayı düşündüğüm bir sırada denk gelmesi iyi oldu :)
1-die yazıyor hocam, ne anlama geliyor bilmiyorum :)

Hocam en son resimde stabil değerleri yakaladım ben. Bir deneyin isterseniz, tabi sizde sorunsuz olur demiyorum ancak bir test edin derim.

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Geri
Yukarı