Team T-Force Vulcan TUF Yellow 16GB VS Corsair Vengeance LPX 16 GB

RRaidyn

Hectopat
Merhaba iyi günler, 3600 MHz RAM satın almak istiyorum. Üç ürün arasında kararsız kaldım. Ürünler birbirine çok benziyor fakat detayları bilemediğim için konu açmak istedim. Ürünlerin linklerini aşağıya bırakıyorum. Mümkünse yorumlayıp, öneride bulunursanız sevinirim.

1- Team T-Force Vulcan TUF Yellow 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL19 Gaming Ram (Bellek) - incehesap.com
2- Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2C3600C20 16GB (2x8GB) DDR4 3600Mhz CL20 Gaming Ram (Bellek) - incehesap.com
3- GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3600MHz CL18 1.35V Tek Modül Ram - Vatan Bilgisayar (2 adet)
Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING.
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Ekran kartı: ASUS Dual Evo RTX 2070 Super.

Ekstra olarak: Bu belirttiğim üç RAM, anakart veya işlemcimle uyumlu mudur? Ryzen işlemcilerle RAM uyumluluğu varmış sanırım. O konuda da bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
İmzamdaki sistemde linkteki Team ramleri kullanıyorum. CL 19 gecikme oranı var. Bir çok kişi "CL19 çok yüksek, CL 18 alın" der ama inanın kullanımda 18 ile 19 arasındaki farkı anlayamazsınız. Gayet güzel ramler. Ben bir uyumsuzluk yaşamadım. Muhtemelen TUF anakartla da sorun olmayacaktır. Gskill de tercih edilesi.

İmzamdaki sistemde linkteki Team RAM'leri kullanıyorum. CL 19 gecikme oranı var. Bir çok kişi "CL19 çok yüksek, CL 18 alın" der ama inanın kullanımda 18 ile 19 arasındaki farkı anlayamazsınız. Gayet güzel RAM'ler. Ben bir uyumsuzluk yaşamadım. Muhtemelen TUF anakartla da sorun olmayacaktır. G.Skill'de tercih edilesi.

Bu ay bilgisayar toplamaya başladım, bir tek kıyamet kopmadı. Hevesim hiç kalmadı gerçekten, her şeyi iade edip boş veresim* var. Satın alacağım yer, 28 Mayıs'tan önce sipariş alamayacağını açıklamış. Şimdi yeni RAM modellerini araştırıyorum. Bu üç RAM arasında kaldım.
Oyunlarda herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı, markayı daha önce duymadığım için içerisinde kullanılan parçaların ( örneğin JD SSD'lerin de tek işlem birimi mi ne varmış. Ondan ucuz oluyormuş. ) Kalitesi nedir acaba? Ayrıca yarın Vatan Bilgisayar'ı arayıp gelip mağazalarından almak istediğimi söyleyeceğim. Eğer oluyorsa, gidip G.Skill almak istiyorum. Kargocusuyla, kargosuyla uğraşmamak için. Belirttiğim G.Skill RAM hakkında yorumunuz nedir?

Team Grup, kendini kanıtlamış iyi bir marka. JD ile asla kıyaslanamaz. Diğer bahsettiğiniz teknik detayları bilemeyeceğim ama oyunlarda en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Gaming Gecesi'nden çok uyguna aldığım için de ayrıca memnunum. Ramler genel olarak en az sorunlu olabilecek parçalardır. Gskill de gayet güzel bir ram. Bence mağazadan alabiliyorsanız alın. Çünkü önümüz bayram ve sokağa çıkma yasağı var. Kargolarda sıkıntı olacaktır.

Team Grup, kendini kanıtlamış iyi bir marka. JD ile asla kıyaslanamaz. Diğer bahsettiğiniz teknik detayları bilemeyeceğim ama oyunlarda en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Gaming Gecesi'nden çok uyguna aldığım için de ayrıca memnunum. Ramler genel olarak en az sorunlu olabilecek parçalardır. Gskill de gayet güzel bir ram. Bence mağazadan alabiliyorsanız alın. Çünkü önümüz bayram ve sokağa çıkma yasağı var. Kargolarda sıkıntı olacaktır.

Peki ne kadara satın aldınız. Şuan ki fiyatıyla kıyaslamak için soruyorum. Bir sonra ki Gaming Gecesi bu ay sonunda olacakmış.

3 Nisanda 609 TL'ye aldım. Daha sonra da indirime girdi ama bu rakama düşmedi diye hatırlıyorum.

Anladım. Corsair olan CL20 değerinde. O yüzden bunu elemeyi düşünüyorum. G.Skill biraz eski gözüküyor, anakart ve işlemciyle uyumluluk olayı varmış. Anakart uyumluluk listesinde göremedim. Bir problem çıkartır mı acaba...

Anladım. Corsair olan CL20 değerinde. O yüzden bunu elemeyi düşünüyorum. G.Skill biraz eski gözüküyor, anakart ve işlemciyle uyumluluk olayı varmış. Anakart uyumluluk listesinde göremedim. Bir problem çıkartır mı acaba...

Team ramler anakartımın uyumluluk listesinde yer almıyordu ama herhangi bir uyum sorunu yok. Çok yüksek bir ihtimalle çalışacaktır.

Ram CL değerleri bir ns (nanosecond) değerine sahiptir. Ns değeri ne kadar düşükse, bellek o kadar hızlıdır ama frekans değeri yükseldikçe CL değeri ve ns değeri de yükselir. Şu adresten CL ve frekans değeri girerek bir ramin ns değerini görebilirsiniz. Bence önemli olan CL değil, frekans değeridir. 3600 mhz ramler arasında alınabiliyorsa tabi ki önce düşük CL değerli ram alınmalı. Ayrıca CL değerleri arasındaki gecikme farkları sıradan kullanıcıları rahatsız edecek boyutta değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı