Çözüldü Technopat IP adresimi insanlara mı gösteriyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sadeceibrahim

Decapat
Technopat'ta bir mesaj yolladığım zaman kullanıcı adımın altında Windows ve Chrome resmi gösteriliyor. Fareyi Chrome resminin üstüne getirince bazı sayılar çıkıyor. Bu sayılar IP adresi mi? Yoksa başka bir şey mi? Başka kullanıcılarda da var bu olay. Ama bazı kişilerde bu ikisi de gözükmüyor. Bu ayarı nasıl kapatabilirim?

Çözüm
Sosyal'de kullanılan eklenti; tarayıcınızı ve işletim sisteminizi isteğiniz üzerine mesajlarınızla birlikte gösteriyor. Bununla birlikte sürümleri de gösterilir fakat kesinlike size özel bir bilgi değildir. Aynı tarayıcı sürümünü ve işletim sistemini herkes kullanabilir.

IP adresi ise ziyaret ettiğiniz her site tarafından görüntülenebilir fakat IP adresinize erişmeyi sağlayacak yetki herkeste olmayabilir. Bu yüzden dert etmeniz gerekmiyor.
Sosyal'de kullanılan eklenti; tarayıcınızı ve işletim sisteminizi isteğiniz üzerine mesajlarınızla birlikte gösteriyor. Bununla birlikte sürümleri de gösterilir fakat kesinlike size özel bir bilgi değildir. Aynı tarayıcı sürümünü ve işletim sistemini herkes kullanabilir.

IP adresi ise ziyaret ettiğiniz her site tarafından görüntülenebilir fakat IP adresinize erişmeyi sağlayacak yetki herkeste olmayabilir. Bu yüzden dert etmeniz gerekmiyor.

Çözüm
Düzgünce cevap veren herkese teşekkürler. Forumda yeniyim ve internet tarayıcıları hakkında pek bilgim yok. Kişinin konu hakkında bilgisiz olup yardım isteyişi bazı kimselere neden komik geldi anlayamıyorum. Neyse kafa yormaya değmez. Tekrar düzgünce cevap veren herkese teşekkür ediyorum.🤓

Kişisel Verileri Başkasına Verme, Yayma veya Ele Geçirme Suçunun Cezası (TCK md. 136) Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 136).
IP adresinin 'kisisel veri' sinifina girip girmedigi ile alakali bir madde varsa bunu da atabilir misiniz?
IP hakkında mı?
IP adresi paylasiminin yaptiriminin oldugunu daha once okumadim ya da sahit olmadim, siz nereden ogrendiniz bununla ilgili kaynak verebilir misiniz. Kanunda bir maddesi var mi ya da daha once bu konuda yaptirim uygulandigi olmus mu?

IP adresi paylasiminin yaptiriminin oldugunu daha once okumadim ya da sahit olmadim, siz nereden ogrendiniz bununla ilgili kaynak verebilir misiniz. Kanunda bir maddesi var mi ya da daha once bu konuda yaptirim uygulandigi olmus mu?
IP adresi üzerinden rahatlıkla adres bulunabiliyor. Bu da kişisel veri olarak kabul edilebilir. Bir kişinin adresini ifşa etmek ile IP adresini ifşa etmek arasında pek bir fark yok. Hukukçu olmadığım için bilmiyorum, ayrı olarak bir konu açarsanız bu konuda daha bilgili olan kişilerden fikir alabilirsiniz.

IP adresinin 'kisisel veri' sinifina girip girmedigi ile alakali bir madde varsa bunu da atabilir misiniz?

IP adresi paylasiminin yaptiriminin oldugunu daha once okumadim ya da sahit olmadim, siz nereden ogrendiniz bununla ilgili kaynak verebilir misiniz? Kanunda bir maddesi var mi ya da daha once bu konuda yaptirim uygulandigi olmus mu?

Hocam IP adresi demek sizin Türkiye'deki kimliğiniz ile internetteki IP adresinizin arasındaki tek fark birinin sanal diğerinin ise dokunulabilir.

Geri
Yukarı