Technopat kullanıcılarının önerdiği Linux dağıtımları

Bu konuyu açma sebebim. Forumdakilerin hangi Linux dağıtımlarını önerdiklerini bilmek ve fertler önerecekleri zaman doğrudan burayı kaynak göstermek.

Daha önce bu konuda uyarı amaçlı bir başlık açmıştım. Uyarımın temel noktası bir kaç dağıtım denemeden ve kullanıcının amacı belirtilmeden doğru dağıtımın önerilmeyeceği şeklindeydi.
Dolayısıyla dağıtımlar ve kullanıcının amacı hakkında az da olsa bilgi sahibi olmadan yapılan öneriler çoğunlukla yanlış olacaktır.
Bu anlamda öneriden ziyade dağıtımların özelliklerini kısaca yazmak kullanıcı için daha aydınlatıcı olacaktır.
Örneğin şöyle basit bir tablo yapalım.

Debian= Kararlılığa önem verir ve hafiftir, bütün masaüstlerine ve bütün işlemci mimarisine destek verir, öğrenmek için de idealdir.
Lİnux Mint= Yeni yazılımlara, kolay kullanıma önem verir, Cinnamon, Mate ve Xfce kalıpları geliştirir, son kullanıcılar için idealdir.
Arco Linux=Tamamen Arch tabanlıdır, yeniliğe açık olduğu için bir çok oturum üzerine kalıp geliştirir. Calamares ile Arch kurulumunu kolaylaştırmıştır, kendi temalarını ve genelde kendi animasyonlarını kullanır. Ayrıca bağımsız olarak kalıp geliştiren ve Arco tarafından desteklenen topluluğa sahiptir.
Kubuntu=Ubuntu'nun desteklediği dağıtımlardan biridir, KDE Plasma masaüstünü kullanır. KDE görsel olarak doyurucu bir görünüme sahiptir, Kubuntu bunun öncülerinden biridir, son kullanıcı için idealdir ve kullanıcılardan genelde olumlu not almaktadır.

Yani yanlış anlama ben örnek olarak verdim. Önermek yerine dağıtım özelliklerini yazmak bence kullanıcıya daha çok fikir verecektir.

Clear Linux'u araştırdım. Solus gibi kendine özgü paket yöneticisi var. Swupd sanırım. Terminal'de deneyeceğiz artık.
Arkadaşlar Solus cidden efsane bir dağıtım. GNOME sevdiğim için GNOME Live denedim.Ubuntu GNOME'dan daha hızlı animasyonlar daha iyi. Eopkg'a alışmak biraz zaman alacak gibi ama değer.
Biraz özelleştirme yapınca güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Artık yeni favorim Solus. Ubuntu'da Windows Titlebar'ları sol tarafa çekince bazen gözükmüyordu. Bug idi. Bunda yok cidden mutlu oldum.
Screenshot from 2020-09-13 23-01-29.png

Son düzenleme:
Clear Linux'u araştırdım. Solus gibi kendine özgü paket yöneticisi var. Swupd sanırım. Terminal'de deneyeceğiz artık.
Arkadaşlar Solus cidden efsane bir dağıtım. GNOME sevdiğim için GNOME Live denedim.Ubuntu GNOME'dan daha hızlı animasyonlar daha iyi. Eopkg'a alışmak biraz zaman alacak gibi ama değer.
Biraz özelleştirme yapınca güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Artık yeni favorim Solus. Ubuntu'da Windows Titlebar'ları sol tarafa çekince bazen gözükmüyordu. Bug idi. Bunda yok cidden mutlu oldum.
Eki Görüntüle 667117
İkon seti güzelmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı