Technopat.net forum incelemesi

Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
Normalde 1 Ağustos 2020'de forum incelemesi adı altında konu açılmış. Technopat Sosyal Forum İncelemesi.
Dün açtığım forum incelemesi konuma da buradan gidebilirsiniz: Donanım Arşivi forum incelemesi.

Bir ay içerisinde bile çok şey değişebiliyor. Aradan iki sene gibi bir süre geçmiş, bu sene içerisinde böyle bir konu açılmadığını gördüm ve ben bir tane açayım dedim. Forumun o zamanki haliyle şimdiki halini isterseniz bir kıyas yapabilirsiniz. Size kalmış, incelememi yapmadan önce de şunu belirtmek istiyorum. Hepsi tamamen kişisel görüşlerimdir, hedef gösterme ya da kitle yönlendirme gibi bir hedefim yok. Kötü yorumunuz varsa da kendinize saklarsanız sevinirim, ben olumlu ve olumsuz bulduğum tarafları sizlerle paylaşmak isterim.

Forum tasarımı yeterli mi?

Öncelikle forum tasarımıyla başlayalım, forumda üç tane tasarım bulunuyor bunlar:
  • Varsayılan stil.
  • Dimension.
  • Karanlık stil.
Tasarımları bence yeterli, forumda gezinebilmek için idare edecek kadar tasarımı var. Şimdiki tasarımlar da iş görüyorken yeni bir tasarıma bence gerek yok. Bir de tek tek tasarımlara bakalım:

Forumun varsayılan stili bu şekilde gözüküyor:

1652697287760.png

Bu tasarım her yerde kullanılan klasik forum tasarımı olmakla birlikte beyaz tema olması sıkıntılı. Beyaz tema çok göz alıyor, o yüzden kullanılmasını pek tavsiye etmiyorum. Bir de Dimension stiline bakalım:

1652697363808.png

Dimension stili de ortalama bir forum tasarımı olup kullanılabilir düzeydedir ancak bunda da beyazlık olduğu için ben pek kullanmıyorum. Forumun bir de karanlık tasarımı mevcut, Dimension stilinin isterseniz bu kısımdan kendinize göre şekillendirebiliyorsunuz.

1652697599594.png

1652697607547.png

Böyle bir ayarlaması olup herkese kendi keyfine göre ayarlama fırsatı verilmiş. Bence yeterlidir, bunu da beğendim.

1652697424773.png

Benim tavsiye ettiğim ve kullandığım forum tasarımı budur. İdeal ve forumda gezinebilmek için yeterli. Beyaz ve Dimension tasarımını pek beğenmiyorum, gene de kişisel tercih. Bir şey diyemem, ben düşüncelerimi belirtmek istedim. Forum tasarım açısından başarılı, kullanıcılarını bu konuda yüz üstü bırakmıyor.

Forumun aktifliği nasıl, soruma cevap bulabilir miyim?

Technopat.net'de günde fazlasıyla mesaj yazılıyor ve konu açılıyor. Bir konu açıldığında konular çoğunlukla çözüme kavuşmakta olup birçok sorunuza bu forumda cevap bulabilirsiniz. Forumun güncel aktifliği hakkında bir resim atmak isterim, 16 Mayıs 2022 saat 13.45'e ait bir resimdir. Cevap Bekleyen Sorular.

1652697939926.png

Onun dışında forumda yanlış bilgi vermek yasak olup rapor edilmesi durumunda gerekli işlemler yapılıyor. İnternet ortamındayız, bir bilginin doğruluğu kesin olmayabiliyor ancak Technopat.net yönetimi elinden geldiğince forumda doğru bilgi tutmaya çalışıyor, bu çabalarını da beğendim. Bu da açıkçası artı puan olarak değerlendirilebilir. İnternet ortamında doğru bilgiye rastlamak çok çok zor olabiliyor. Aktifliği yeterli buldum. Bir de bir konuya gelen mesaj sayısına bakalım:

1652698047434.png

Moderasyon bu konuyu 13 dakika önce onaylamış. Okul saati olmasına rağmen konuya 13 dakika içerisinde 6-7'ye yakın yorum gelmiş. Bence idealdir, kullanıcılar sorunları çözmek için uğraşıyor. Bunu da yeterli buldum.

Forumda konularda takılmaktan sıkıldım, farklı takılabileceğim bir ortam var mı? Forumda farklı alternatif bulunuyor mu?

Forumda konulara bakmaktan sıkıldıysanız isterseniz blog sistemine de bakabilirsiniz. Çok kaliteli blog yazarları da olabiliyor, isterseniz siz de bir blog yazarı olabilirsiniz. Forumda kendinize ait blog sayfası açaraktan kullanıcılar da isterlerse sizin blog sayfanızda yazılarını paylaşabilirler. Bunu da yeterli buldum açıkçası. Blog.

1652698222598.png

Forumda sorular için özel kısım bulunuyor mu?

Forumda çözüme kavuşmamış konuların daha fazla kişiye ulaşması için "Cevap Bekleyen Sorular" adı altında bir kategori mevcut. Soru tipinde açılan tüm konuları oradan görüntüleyebilir, oradan soruları cevaplayabilirsiniz. Yeterli buldum, sonuç olarak çözüme kavuşmayan konular bir kategoriden herkese gözüküyor. Soruları cevaplamak isteyenler için bir kategoride tüm sorular gözüküyor.

1652698348448.png

1652698363218.png

Forumda gündelik hayattan haber okumak için özel bir yer var mı?

Forumda Technopat.net yazarları tarafından yazılmış olan yazıları @Ali Güngör'ün paylaşmış olduğu bir kısım mevcut. Buradan isterseniz Technopat.net yazarlarının yazmış olduğu haberleri okuyabilir, yorumda bulunabilirsiniz konu içerisinde. Bunu da yeterli buldum. Technopat

1652698741327.png

Bir de Kullanıcı Haberleri kategorisinde isterseniz siz de haber paylaşabilirsiniz Technopat Sosyal Forum Kuralları doğrultusunda. Bunu da yeterli buldum, kullanıcıların da haber paylaşmasına olanak sağlanılmış. İsteyen olursa gündelik haberleri bu iki kategoriden takip edebiliyor.

1652698864456.png

Forumun olumlu taraflarına şöyle bir bakalım:
  • Konular ve kategoriler oldukça düzgün.
  • Trol kullanıcı çok fazla yok. Tespit edildiğinde de yaptırımı ağır, cezası minimum 1 seneden başlıyor olması lazım.
  • Forum kuralları yeterli.
  • Kullanıcılar tecrübelerini paylaşıyor ve %95'lik kısmı da doğru bilgi diyebilirim. Geriye kalan %5'lik yanlış bilgiler zaten moderasyon tarafından tespit edildiğinde işlemler yapılıyor.
  • Kullanıcı İncelemeleri adı altında bir kategori mevcut. Kullanıcılar, kullandıkları ürün hakkında bu kategoriden inceleme yapabiliyorlar. Bu da yeterlidir.
  • Konular moderasyon onayından geçiyor, bu da iyidir. Kullanıcılar saçma sapan konu açamıyor dolayısıyla. Önce moderatörler kontrol ediyor, uygunsa konu paylaşılıyor.
  • Kullanıcıları teknoloji konusunda yeterli bilgiye sahip. @Yener K., @Emre C, @KojiroHyuga04, @Recep Baltaş, @356280 ve daha niceleri. İsmi aklıma gelmeyen varsa kusura bakmayın. Aklıma gelenleri yazayım dedim.
  • Yapılan raporlamalara hızlı bakılıyor, konular hızlı onaylanıyor. Bu süre de yeterli. Sonuçta hepimiz insanız, hepimizin bir işi, ailesi ve evi olur.
  • Forumda açılan günlük konu sayısı ortalama, ölü bir forum değil. Konulara gelen mesaj sayıları da fena değil.
  • Her konu için kategori açılmış. Felsefe, Erkekler Soruyor falan falan gibi. Bu da karmaşayı önlüyor, forum kategorileri de yeterli.
  • Forum çoğunlukla teknoloji forumu olmakla bilinip birçok konuya da forum içerisinde kategori açarak destek veriyor. Bu da yeterli.
  • Forumda imla kuralları bulunuyor, imla kuralları sayesinde de yazı okunaklı oluyor. Yazıyı okurken gözlerimiz kanamıyor, bu da yeterlidir.
  • Forumda "Öne Çıkar" özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde çözüme kavuşmamış konuyu günde 3 kere öne çıkarabiliyorsunuz, bu da konunun daha çabuk çözüme kavuşmasını sağlayabiliyor. Bunu da yeterli buldum.
  • Forumda Rehber adı altında konu açılabiliyor. Bu sayede Rehber bir konu açabilirsiniz.
  • Forumda Çözüm konusu da açılabiliyor. Bu sayede de isterseniz bilginizi Çözüm konusu olarak açabiliyorsunuz.
  • Forumda en çok sorulan sorulara bir konu altında cevap verilmeye çalışılmış. Technopat Sosyal Sık Sorulan Sorular.
  • Forumda Makale sistemi de bulunuyor.
  • Forumda Çözüm sistemi de bulunuyor.
  • Forumda Yazılımlar kısmı da bulunuyor. Buradan işinize yarayan yazılımları indirebilirsiniz.
  • Forumda Medya sistemi de bulunuyor. İsterseniz buradan resim paylaşabilirsiniz. Üyeler paylaşabiliyor mu bilmiyorum sanırım sadece yetkililer paylaşabiliyor. Burada bir yanlışım varsa moderasyon düzeltebilirse sevinirim. Eğer sadece yetkililer paylaşabiliyorsa bu özelliğin en kısa süre içerisinde üyelere de açılması dileğiyle diyelim.
  • Forumda Blog sistemi de bulunuyor. İsterseniz bir blog yazarı olabilir ya da blogda blog yazarlarının bloglarına bakabilirsiniz.
  • Onun içerisinde forum içerisinde özel mesaj sistemi kapalı. Bilginin herkese açık olmasını istiyorlar, takdir ettim.
  • Üyelerin çoğu da saygılı ve yardımcı olmaya çalışıyorlar.
  • Bir mesaj için 45 saniye bekleme süresi veriyor. Bu da yeterlidir.
  • Forumda spoiler vermek yasak. Bu kuralı da yerinde buldum.
  • Forumda random da yasak. Forum düzeni için önemli.
  • Forumda çok fazla yanlış bilgi bulunmuyor, bunun yaptırımı da var.
  • Forumdaki mesaj ve konu düzenleme süresi de yeterli. Ömürlük olması sorun oluşturabilirdi.
  • Siteyle alakalı konulara Moderasyon Ekibi isimli bir hesap cevap veriyor. Anonim olması açısından iyidir.
  • Forumda Reaksiyon Puanı gözükmüyor. Bunu da artı olarak değerlendiriyorum.
  • Forumda verilen ilk cezalar saatlik, bu da iyidir.
  • Forumdan yasaklanınca gene de konuları okuyabiliyorsunuz. Bu da artı olarak değerlendirilebilir, hesabınıza erişim yasağı getirilmiyor. Sadece forum üzerinde bulunan yetkileriniz kısıtlanıyor.
Forumun eksi yönlerine bakalım:
  • Belirli bir rapordan sonra verdiği rapor bekleme süresi çok fazla.
  • Moderasyon bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.
  • Forum üzerinde raporlara geri dönüş yapılmıyor. Dediğim gibi bu konu tamamen kişisel görüştür, raporlara geri dönüş yapmamak da kendilerince haklı sebepleri vardır. Ben kendi görüşüme göre bunu eksi yönünde değerlendiriyorum, yanlış anlaşılma olmasın.
  • Bazı üyeler fanboy olabiliyor, o fanboylar her yerde var. Ona yapacak bir şey yok.
  • Moderasyonun verdiği cezalar bazen can sıkabiliyor ama forum düzeni için gerekli olduğunu düşünüyorum.
  • Forumda bulunan ifadeler bence yetersiz. Daha fazla ifade eklenebilirse iyi olur, eklenemese de sorun değil.
Benim aklıma gelenler bunlar, buraya kadar okuyan ya da okumayan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Abi maşallah bu ne inceleme bu ne cesaret bu ne zariflik eline sağlık dostum.

Cesaretle bir alakası yok. Konu sahibinin kendi fikirleri bunlar. Forum bence kötü dese bile yasaklanacağını sanmıyorum çünkü onun şahsi fikri.

Geri
Yukarı