Technopat.net - Özensiz Habercilik

279508

Hectopat
Makaleler
1
10 Aralık 2020 tarihinde paylaşılan "Cyberpunk 2077 ilk günden korsana yenik düştü" haberiyle ilgili olarak bazı sorularım var, e-posta aracılığıyla iletişime geçecektim ancak hakkında sayfasında kurumsal olmayan soruların sosyale yönlendirilmesi gerektiği yazılmış.
Haber içeriğinde oyunun korsanlar tarafından kırıldığından bahsedilmiş, kopya engelleme sistemi kullanmayan bir oyunun kırılması her ne kadar normal olsa bile bu konuda haber yapılmasını normal buluyorum ancak sorun haber içeriğin devamında başlıyor.

Şimdilik, yaşanan bu durumla ilgili CD PROJEKT RED cephesinden herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak, CD PROJEKT RED’e yakın kaynaklar yapımcı firmanın yakın zaman içerisinde yeni bir güncelleme yayınlayarak oyunun önceki sürümlerini devre dışı bırakacağını söylüyorlar.

Bu doğrultuda ise CD PROJEKT RED’in bazı önlemler alacağı da ifade ediliyor. Bu önemlerin en başında ise oyuna internet bağlantısı zorunluluğu getirilmesi yer alıyor. Bu da oyuna sonradan eklenecek olan içeriklerin DRM korumasıyla beraber geleceği anlamına geliyor.

Haber Bağlantısı
İçeriğin önemli bir kısmını oluşturan bu satırlarda şirkete yakın kaynakların açıklamasına göre yeni bir güncelleme yayınlanarak eski sürümlerin devre dışı bırakılacağından ve oyunun ileri sürümlerine DRM koruması ekleneceğinden bahsedilmiş.

Hangi yakın kaynaklar?

Önceki sürümlerin devre dışı bırakılması için oyunun içerisinde DRM koruma sistemi olması gerekiyor, oyunun yasal son kullanıcı anlaşmasında DRM kullanılmadığı açık bir şekilde yazılmış.

There is no DRM or copy-protection of any kind in Cyberpunk 2077, but some device/system/platform manufacturers use Security Technology which is outside of our Control.

Cyberpunk 2077 — from the creators of The Witcher 3: Wild Hunt

CD Projekt ve GOG.COM tarafından yürütülen FCK DRM girişimi hakkında detaylı bilgi FCK DRM adresinden edinilebilir.

Şirket açık ve net bir şekilde oyunun içerisinde kopya engelleme sistemi olmadığını belirtirken haberde geçen yakın kaynakların sözüne göre gerçekliği olmayan ihtimallerden bahsediliyor.

Technopat.net adresini uzun bir süredir severek takip ediyorum ancak haberde bahsedilen kaynaklara ulaşamadığımdan özensiz habercilik yapıldığını düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla DRM-Free olan sürüm GOG sürümü. Mesela korsan Cyberpunk 2077 indirmek istediniz, sonrasında malum bir siteden Steam versiyonunu indirdiniz, bu durumda oyunu çalıştırmak için oyunu kıran grubun crack'i gerekecektir. Hatta korsan paylaşımı yapanlar GOG versiyonunun kırılmış Steam versiyonuna göre daha iyi çalıştığını yazmışlar. Bu dedikleri de büyük ihtimal DRM olayından dolayı. 👍

Bildiğim kadarıyla DRM-Free olan sürüm GOG sürümü. Mesela korsan Cyberpunk 2077 indirmek istediniz, sonrasında malum bir siteden Steam versiyonunu indirdiniz, bu durumda oyunu çalıştırmak için oyunu kıran grubun crack'i gerekecektir. Hatta korsan paylaşımı yapanlar GOG versiyonunun kırılmış Steam versiyonuna göre daha iyi çalıştığını yazmışlar. Bu dedikleri de büyük ihtimal DRM olayından dolayı. 👍
Alakası yok. Steam dosyalarını başkasına atarsan o kişi de istediği gibi giriş yapabilir oyuna. Hatta kütüphanesinde bile gözüküyor oyun.

Bir kere daha yazmıştım.

Technopat'ın editörleri uyarılmalı.

Ben bugün okuduğum haberi en az 10 saat sonra Technopat'ta görüyorum. Üstelik bazı haberler bir-iki hafta geçtikten sonra yayınlanıyor. Acilen editörler uyarılmalı veya görevlerine son verilmeli.

Özensizlik de ayrı bir konu. Kısaca editörlerden kaynaklı.

DRM koruması oyunu yavaşlatıyor.

Geri
Yukarı